Gå til innhold
Hundesonen.no

Blir hesten "skjev" om den mangler en sko på et bakbein?


Tuskelusken

Recommended Posts

Guest Gråtass
Skrevet

Det blir ubehagelig for hesten å gå med bare en sko så lenge som 2-3 uker. I værste fall risikerer du at hesten blir unødvendig halt. Jeg ville heller dratt av den skoen som sitter på det andre beinet slik at hesten går jevnt. Tenk selv å gå i tre uker med en joggesko og ett bein med flate såler.

Skrevet

Den vil jo slite mere på den hoven som skoen ikke sitter på.

Når hestene våres mistet skoen og ikke smeden kunne komme raskt så dro vi av skoen på det andre benet også slik at dem kunne slite likt.

Men nå har vi gått over til barfot på hele gjengen. :)

Skrevet

Du har sikker hvert der og sett når smeden har skodd?

Det dem gjør når de løsner skoen er å åpne sømmene som stikker ut litt oppå hoven,

Det går å bruke en litt sløv kniv å legge under sømmene som er bøyd nedover og slå dem opp med hammer

Sløvkniv eller en stor skrutrekker. når du har gjort det med alle så må du bruke en tang som du prøver å få løs skoa litt

slik at sømmene kommer litt ut under skoa slik at du kan dra ut en etter en med tanga.

For det var den eneste måten jeg greide å få dem av på,

for jeg er ikke sterk nok til å røske av skoa slik smeden gjør. :)

Skrevet

Kan legge til en ting som ikke noen andre har nevnt. Det blir feil belastning på hesten om den skal gå lenge med kun en sko. det skal altid være likt paralellt. Altså mister hesten en sko forran river du av den andre, samme bak.

Kan samenlignes med en hest som er halt på venstre fremme kan bli halt på høyre fremme også, fordi den overbelaster høyre for å skåne venstre. Dette kan gå videre opp i skuldre og rygg og gi store plager.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg følger med på lynkart hver gang men det kan snu fort. Og det tar ett stykke å kjøre hjem om jeg ser det er ille. Det er også ofte det er meldt torden og Lyn og jeg blir hjemme med hundene også kommer det ikke torden og Lyn i det hele tatt.
    • Det er så dumt fordi man aldri vet hvor mye torden og Lyn som kommer akkurat her jeg bor. Vanskelig å vite hvor heftig det er meldt. Går det an å se det ett sted? Jeg kan dessverre ikke ta dem med meg i bilen da de hører det enda bedre i bil. 
    • Det kommer vel litt an på hvor heftig det er meldt. Min totalt skuddtrygge hund ble redd for raketter og andre høye lyder (typisk ryggelyd fra lastebil o.l.) etter at naboen sprengte stein på tomta mens hundene var alene hjemme. Vi var ikke varslet. Så hvis det er meldt fare for lyn og torden akkurat der du er ville jeg nok vurdert å tatt dem med meg eller blitt hjemme. Men "kanskje et lyn i stort område" i løpet av dagen er nok ikke så farlig. Du kan jo også følge litt med på lynkart.no.
    • Det høres ut som du har vært gjennom mye. Jeg håper du får hjelp til å håndtere dette, og at det hjelper å dele. Jeg tenker at å ha en hund ved siden av seg, uansett størrelse, i slike situasjoner er verdifullt.  Fint å høre at ting begynner å løse seg!
    • De fleste steder i Norge nå er det nok ikke for varmt. Prøv å gå barbent selv?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...