Gå til innhold
Hundesonen.no

Blir hesten "skjev" om den mangler en sko på et bakbein?


Tuskelusken

Recommended Posts

Guest Gråtass
Skrevet

Det blir ubehagelig for hesten å gå med bare en sko så lenge som 2-3 uker. I værste fall risikerer du at hesten blir unødvendig halt. Jeg ville heller dratt av den skoen som sitter på det andre beinet slik at hesten går jevnt. Tenk selv å gå i tre uker med en joggesko og ett bein med flate såler.

Skrevet

Den vil jo slite mere på den hoven som skoen ikke sitter på.

Når hestene våres mistet skoen og ikke smeden kunne komme raskt så dro vi av skoen på det andre benet også slik at dem kunne slite likt.

Men nå har vi gått over til barfot på hele gjengen. :)

Skrevet

Du har sikker hvert der og sett når smeden har skodd?

Det dem gjør når de løsner skoen er å åpne sømmene som stikker ut litt oppå hoven,

Det går å bruke en litt sløv kniv å legge under sømmene som er bøyd nedover og slå dem opp med hammer

Sløvkniv eller en stor skrutrekker. når du har gjort det med alle så må du bruke en tang som du prøver å få løs skoa litt

slik at sømmene kommer litt ut under skoa slik at du kan dra ut en etter en med tanga.

For det var den eneste måten jeg greide å få dem av på,

for jeg er ikke sterk nok til å røske av skoa slik smeden gjør. :)

Skrevet

Kan legge til en ting som ikke noen andre har nevnt. Det blir feil belastning på hesten om den skal gå lenge med kun en sko. det skal altid være likt paralellt. Altså mister hesten en sko forran river du av den andre, samme bak.

Kan samenlignes med en hest som er halt på venstre fremme kan bli halt på høyre fremme også, fordi den overbelaster høyre for å skåne venstre. Dette kan gå videre opp i skuldre og rygg og gi store plager.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Eurasierene er selvstendige hunder som kan være krevende å trene, særlig til å holde seg i nærheten/være løs. De kan ha en del jaktinstinkt også. Det har vært en del svakheter på rasen med frykt og usikkerhet, men jeg vet ikke hvordan status er for tiden.
    • Det er individuelle forskjeller, men alle disse må børstes regelmessig og bades innimellom for å holde pelsen ren og fin. Corgi krever mindre pelsstell, men røyter ganske mye. Alle er jo gjeterhunder som er mest brukt som selskapshund, men corgi og sheltie har nok en del mer vakt/varsling enn de litt større rasene, og corgiene har erfaringsmessig mer gjeterinstinkt. Alle rasene er hunder som bør få brukt seg utover å være familiehund og gå på tur.
    • Er det greie mentale instinkter på Eurasier? Noe rusk der? Har vurdert rasen lenge siden virker som om det er en grei allroundhund.
    • Er det like mye pelsstell på langhåret collie, Shetland sheepdog og bearded collie? Og er det noen forskjell i mentalitet? Evt.Corgi
    • Zelda røyter å vi trenger en børste. Jeg kommer ikke på hva vi har brukt før. Det er kun for å få av litt hår nå under røyting, ellers får pelsen greie seg selv her i gården. For øyeblikket virker det som det er mest dekkhår type pels hun har.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...