Gå til innhold
Hundesonen.no

Øke avstanden på avstandskommandering


Caracas

Recommended Posts

Skrevet

Vi driver på med avstandskommanderingen (klasse 3), og har kjørt oss helt fast. problemet er at straks avstanden øker, så skjønner ikke hunden min hva hun skal gjøre, dvs da blir hun liggende å se frustrert ut. Jeg starter alltid med veldig kort avstand, men straks vi kommer opp i mer enn 4-5 meter, så blir hun liggende. Da må jeg gå et par skritt mot henne igjen for at hun skal skjønne.

Har også forsøkt med heftige forsterkere bak henne (middagen), og alt fungerer utmerket helt til jeg overskrider hennes 4 meters grense.

Mange vil sikkert si at jeg har gått for raskt frem, men fakta er at vi har holdt på med dette i lang tid nå, og jeg går tilbake hver eneste gang vi trener.

Noen som har noen tips?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
    • Kan jeg spørre om hvilke hunderaser som har minst jaktinstinkt? Er det kun selskapshundene?
    • Jeg har ingen som kan ha hunden så de må være her
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...