Gå til innhold
Hundesonen.no

Riktig mengde for


Kleppa

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Har en Dobermann som snart blir 6 år, han har vært litt i overkant av det han skal veie, å nå lurer jeg på hvor mange gram pr. dag skal jeg gi han?

Han får forøvrig hills sensitive skin, da han har flasset og felt endel pels utenom de tider som er normalt for de å felle pels.

Han liker Hills foret godt så jeg ønsker å fortsette me dette foret. Vetrinæren mente han skulle ha ca 300 gram om dagen, men er dette for lite?

Han er en stor gutt på nå 45 kilo, idealvekt er ca 40-42 kilo.

Har trålt nettet på de steder jeg tenker ha ha en slik foringstabell, men finner ikke noe.. Håper noen her inne kan hjelpe meg!

Skrevet

Det er veldig inviduelt hva en hund skal ha av mat, så du må bare prøve deg frem. Du vil merke ganske raskt når du forer passelig. Hvis han er i overkant gir du mindre mat. Blir han tynn, øker du :rolleyes2: Du skal kunne stryke over han og kjenne ribbeina (det forutsetter jo at pelsen er kort, ellers er det vanskelig å kjenne). Husk også, mer mosjon! :whistle:

Skrevet

Hvor mye mosjon får han? Det kan hente økt mosjonering kan hjelpe, form av rolig sykling over lengere distanse og slike aktiviteter som forbrenner mye kalorier. 300 gram daglig høres litt lite ut for en hanne, men så lenge hunden holder vekta oppe over lengere tid, viser dette at det er nok mat. Så da spørs det om du må se på aktiviserings nivået. (hvis han er i form til å trene normalt da)

Skrevet
Hvor mye mosjon får han? Det kan hente økt mosjonering kan hjelpe, form av rolig sykling over lengere distanse og slike aktiviteter som forbrenner mye kalorier. 300 gram daglig høres litt lite ut for en hanne, men så lenge hunden holder vekta oppe over lengere tid, viser dette at det er nok mat. Så da spørs det om du må se på aktiviserings nivået. (hvis han er i form til å trene normalt da)

Han løper 6-8 kilometer så å si hver dag, han er i toppform, men ga han litt mye mat en periode, tror jeg misforsto det som sto på pakka... Han elsker å svømme å løpe etter sykkel og atv (høres litt slapt ut men han løper etter hvis jeg drar på skogen...) Bor landlig til, så han løper fritt rundt hele døgnet, samt mye lek med nabohundene. Så føler jo absolutt han får nok mosjon! Han begynner å få tilbake den gamle vekta si så kan kanskje få litt mer for?

Takker for svar! :rolleyes2:

Skrevet

Ok. er du sikker på at han er "overvektig" da? Eller mener noen andre han er det? Muskler veier mer enn fett, så er han i god form kan det vises på vekta også. Vet om flere dobbere (hanner) som er rundt 45 kg, uten at det er for mye. De er bare kraftig bygget og har mye muskler. Men hvis du mener han bør gå ned i vekt, bør du følge rådene av veterinæren og prøve denne mengden en periode. Blir litt utprøving med mengder som oftes, tilpasset hver enkelt hund.

En hund (dobermann) med fritt spillerom for aktivitet og bevegelse blir gjerne ikke fet av seg selv, men at man da gir for mye mat eller for mye ekstra mat (menneske matrester, mye godbiter osv). har jo møtt også de som er matvrak, så de finns jo de også :rolleyes2:

Skrevet

Bare husk at ingen fôringstabell (eller evt matvettet til hunden *skrått blikk på Flipsen*) kan fortelle deg akkurat hva DIN hund skal ha. Du må bokstavlig talt føle deg frem. Ta det litt om litt, nedjustert mengde fôr og se om det gjør utslag. På Flipsen går det veldig raskt, så her er jeg heldig. Hvis din hund bruker lengre tid på å "vise" det, så gi ham litt tid.

Skrevet

Vært på Hill's kurs med jobben, og i læreboka mi her står det på Canine sensitive skin Adult at en hund på 40 kg skal ha 395-545 gr om dagen.. En hund på 50 kg skal ha 465-640 gr om dagen. .Så da bør han ligge et sted mellom der :icon_redface: men undertegner alt over her at ingen tabell kan fortelle om hvilket hold hunden er i.. det må man selv bruke sunn fornuft på :getlost:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er helst jeg som tar ansvar for fôr, tur og trening. Siden jeg jobber langvakter har jeg jo også mye fritid, så det blir veldig naturlig at jeg har hovedansvaret. Men skal prøve å få de andre i huset til å ta i mer.  Begynne med å få en av de andre i huset til å ta han ut når jeg kommer hjem, slik som du foreslår 👍
    • Har god erfaring med Baggen softbelt. Ser de har det hos Troll. Det kan oppleves som litt klumpete for jogging, men til gåtur er det supert. Vet ikke hva du tenker om frontfestet der men jeg har ikke opplevd problemer med det.  Jeg liker spesielt at dempingen er i selve beltet så jeg kan bruke det båndet jeg vil. Ikke alltid så praktisk med strikkbånd. 
    • Kan noen andre ta ham med ut når du kommer hjem?  Altså, når du kommer hjem, ignorere ham til du har fått tatt av deg og satt deg ned. Om han så begynner å mase om å få komme ut, at noen andre tar ham med ut litt. Det kan nok ta en del tid å snu denne adferden.  Det har jo også mye å si hvem som fôrer, går tur og trener med en hund. Gjør du det meste der, eller varierer det? Kan noen andre ta mer ansvar? 
    • Jeg har litt utfordringer med whippet hannen min på 5 år. Det er veldig tydelig at jeg er hovedmennesket til hunden, han søker til meg, det er meg han blir mest glad når kommer hjem men det er også meg han maser mest på. Jeg jobber langvakter, og når jeg er på jobb så er hunden helt rolig. De andre i huset forteller at han ligger å slapper av og er rolig og snill stort sett hele dagen. Når jeg kommer hjem blir han jo veldig glad for at jeg kommer, men jeg får nesten ikke satt meg ned før han  begynner med klynking/gråting og skal ha meg med ut - jeg tar han da som regel med meg ut, selv om de hjemme forteller at det ikke er lenge siden han var ute. Etter vi har vært ute, så kan gjerne klynkingen fortsette litt, og det kan til tider også være klynking på natten. Akkurat nå er vi i en ekstra tøff periode, da det er løpetid på byggefeltet og hannhunden har det veldig tøft, han spiser nesten ikke og sover ikke - noe som igjen gjør at jeg heller ikke sover, for jeg må være med han for at han ikke skal holde hele huset våkent om natten. Jeg har tilbrakt nettene på et rom med han i bånd og med hørselvern på for å få sove. Jeg begynner å bli rimelig desperat 🙈😭 Jeg har avtale med dyrlege om å prøve ut kjemisk kastrasjon, slik at vi kanskje kan slippe dette igjen. Men jeg er også redd for at han skal reagere dårlig på det - at han kanskje blir mer klynkende og "masete". I kveld når jeg kom hjem fra jobb så har jeg ignorert hunden, jeg har vært ute med han, men ikke "snakket" til han eller anerkjent han på annet vis, det føles ikke bra men tenker kanskje at det er noe jeg bør gjøre i en periode? Er dette helt feil tenkt av meg? Noen som har råd og veiledning for å kanskje få en litt mer selvstendig hund når også jeg er hjemme?
    • Bare det at noen har tenkt tanken er for meg helt på trynet. Og det er en herlig ironi i at de ikke tester produktene sine på dyr, men selger til dem... Hjelpes, hvem er disse folka😄
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...