Gå til innhold
Hundesonen.no

Springer eller ikke springer?


Recommended Posts

Skrevet

Som overskriften viser er spørsmålet; springer eller ikke springer? Jeg har en nå 10 mnd gammel Boxergutt og nå skal han snart få være med ut på noen sykkelturer. Har på tidligere hunder brukt springer, men har sett at folk også kan velge litt andre alternativer. Noen som vil dele sine erfaringer med fordeler og ulemper ved springer, og evt. hvorfor de har valgt andre alternativer? :)

Skrevet

Springeren går at det ikke blir rykk og napp i hunden. Dermed får hunden en positiv opplevelse av å trekke. Det er også mye bedre for deg som syklist å holde stødig kurs og sykle jevnt. Men det er lurt å ha kort bånd fra springeren ned til hunden, slik at hunden ikke kan få overkroppen foran sykkelen, så unngår du å kjøre på hunden.

Skrevet

Med den forrige hunden vår så bandt jeg båndet på bagasje brettet, det gikk helt fint! Hunden gikk alltid fin ved siden av. :) (Unntatt når hun så andre hunder da, men det er en annen sak.)

Guest Dratini
Skrevet

Har brukt springer, men ikke nå lengre. Ene og alene dette som er årsaken:

En av våre hunder har en tendens til å trekke "skjevt", dvs han lener seg bort fra sykkelen. Dette medførte til at han fikk betennelse i triceps i begge frambeina. Etter å ha vært til veterinæren ble springeren lagt bort. Vet'n kunn efortelle at dette var "normale skader" pga springer, da hunene ofte lener seg når de trekker. Etter det har vi brukt smørekjørings-line (den med "strikk i tauet" med seler på hunden (såklart), o ghar festet hunden i stanga under styret på sykkelen. Fungerer veldig bra her iallefall. Hunden trekker fremover og ikke til siden, samt at han er såpass langt foran at vi ikke kjører på hasene hans.

Skrevet
Har brukt springer, men ikke nå lengre. Ene og alene dette som er årsaken:

En av våre hunder har en tendens til å trekke "skjevt", dvs han lener seg bort fra sykkelen. Dette medførte til at han fikk betennelse i triceps i begge frambeina. Etter å ha vært til veterinæren ble springeren lagt bort. Vet'n kunn efortelle at dette var "normale skader" pga springer, da hunene ofte lener seg når de trekker.

Ja, hunden på bildet på BOKSEn til springeren gjør jo dette; http://www.dyrekildenshop.no/index.php?nr=...8&startrow= (Linken er kun for å illustrere bildet). Skulle nesten tro at det var sånn den er ment å funke. Hehe... :) Snåle greier... Skal jo ikke mye til for å skjønne at dette ikke er en ideell trekkvinkel for vofsene...

Tror ikke Boxerne våre trakk så skjevt da de var i springeren, men kan hende jeg husker feil... Hvis det blir springer på oss så er det kanskje en idé å lære han at han ikke skal trekke når han er i springeren men heller løpe ved siden av, og hvis vi vil at han skal trekke så kan han festes foran? :)

Skrevet
Har brukt springer, men ikke nå lengre. Ene og alene dette som er årsaken:

En av våre hunder har en tendens til å trekke "skjevt", dvs han lener seg bort fra sykkelen. Dette medførte til at han fikk betennelse i triceps i begge frambeina. Etter å ha vært til veterinæren ble springeren lagt bort. Vet'n kunn efortelle at dette var "normale skader" pga springer, da hunene ofte lener seg når de trekker. Etter det har vi brukt smørekjørings-line (den med "strikk i tauet" med seler på hunden (såklart), o ghar festet hunden i stanga under styret på sykkelen. Fungerer veldig bra her iallefall. Hunden trekker fremover og ikke til siden, samt at han er såpass langt foran at vi ikke kjører på hasene hans.

Jeg har ikke hørt om at slike skader har forekommet før du skrev dette, men har vært fryktelig redd for å få skader, derfor gjør jeg det samme som dere. (Og nå skjønner jeg at det jo er ramme alvor!)

Hadde jeg hatt en hund som ikke trakk, men som løp pent ved siden av, hadde jeg valgt springer, og noen steder kunne jeg med fordel brukt springer på Tulla. Der jeg pleier å sykle derimot, går det ikke an fordi hun trekker så mye. Jeg ville brukt mye tid på å lære hunden at sykkel og springer ikke er "farlig" for å prøve å unngå at hunden trakk skjeivt - antar det er forklaringen på hvorfor så mange hunder trekker ut mot siden; at de synes de kommer for tett på sykkelen.

Guest vivere
Skrevet

Jeg har brukt Springer i mange år og aldri opplevd skader på hundene, m a o er jeg svært fornøyd med produktet.

Skrevet

Jeg har også alltid brukt springer (jeg skjønner ikke at folk tør å sykle med båndet festa I sykkelen, eller holde det i hånda, jeg...), og har aldri sett at mine hunder har dratt skjevt. Poenget med springeren er jo nettopp at hunden skal komme litt ut fra sykkelen og dermed kan dra rett fram, i stedet for å dra litt sideveis dersom den er festa I sykkelen (hunden må nødvendigvis ut fra sykkelen). Problemet er vel - som Huldra nevner - at mange hunder nok er litt redd sykkelen, og derfor viker så godt unna som mulig. DA kan det jo fort bli skjevbelastninger.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...