Gå til innhold
Hundesonen.no

Blør på potene...


Recommended Posts

Skrevet

Maja har slitt med potene. Vi hadde bare hatt henne noen få dager før hun begynte å blø på den ene poten. Tidligere har hun også gjort det på de andre potene, og hadde gått på en antibiotika kur før vi fikk henne. Hun reiste tilbake til eier, og har vært hos veterinær og fått ny antibiotika kur, og salve som hun smøres med.

Det vises liksom ikke noe sår på potene, men det virker som det kommer fra helt inne med neglen eller mellom tærne. Hun starter å blø når hun er mye i aktivitet, så det kan virke som det kommer av at hun lett skraper seg opp. Vet. trodde kanskje det var mugg.. Jeg skal hente henne igjen i dag, selv om hun ikke er helt bra enda. Kommer til å ta det med ro og bruke potesokker på tur, og ikke la henne løpe løs.

Noen som har hatt dette problemet tidligere og evt har noen tips om hva det kan være?

Jeg har tro på å gi henne kosttilskudd som styrker potene og huden, og har ikke særlig tro på å gi henne flere antibiotika kurer... Hun blir fóret på V&H og har fått det hele livet. Hun er et år. Hvis noen har tips om ting jeg kan gi henne eller om hva det evt kan være setter jeg stor pris på det :D

Skrevet

Det kan hende det har med måten hun er bygget på å gjøre. Per Nymark (driver bla med hundekjøring og er utst.dommer), fortalte meg at han sjekket alltid vinkelen på skulderen til hunden, pga dette hadde mye å si for om de belastet potene riktig eller ikke. Heh, det hørtes veldig dumt ut, men poenget mitt er at hvis skulderen er vinklet litt "feil" kan det føre til at hun sliter potene "feil". Det dannes da veldig lett sprekker mellom øverst på tredeputen, og der hvor klørne kommer ut. Høres kanskje ut som om det kan være noe sånt, siden hun begynner å blø når hun er aktiv? Det hjelper fint lite med antibiotika mot den fysiske måten hunden er bygd på, så med mindre det er en annen god grunn til at dyrlegen gir antibiotika (mot sår!) ville jeg droppet det. Du bør behandle potene, smøre de og holde de smidige og elastiske for å forebygge, men hvis dette er årsaken blir du nok aldri kvitt problemet. Potesokker er sikkert veldig lurt. :D De kan du jo også bruke forebyggende; når du vet hun kommer til å være veldig aktiv.

Skrevet

Skulle til å si det samme:) Potesokker er kanskje lurt.. Kjenner en fransk bulldog som begynte å blø hver gang han gikk på tur (spesielt asfalt). Han løftet ikke labbene riktig og skrapet neglen i bakken når han gikk..

Skrevet
Skulle til å si det samme:) Potesokker er kanskje lurt.. Kjenner en fransk bulldog som begynte å blø hver gang han gikk på tur (spesielt asfalt). Han løftet ikke labbene riktig og skrapet neglen i bakken når han gikk..

Jeg kjenner også en fransk bulldog som har dette problemet. Hun subber beina i asfalten, og han får ikke til å feste potesokker på henne sånn at hun kan ikke gå på asfalt hun.

På Maja er nok ikke det at hun subber beina nedi problemet. Sårene ligger mellom tærne hennes, og det er et sånt belegg som likner på mugg der. Veterinæren tror at dette er soppinfeksjon at derfor får hun antibiotika. Jeg fikk henne tilbake i dag, så planen min fremover nå er å smøre henne godt og bruke potesalve når vi skal gå på røft underlag eller hun skal løpe mye. Ellers må jeg bare fullføre denne kuren (siden jeg ikke eier henne og føler jeg kan ta en veto avgjørelse på det...). Hun har blitt bedre etter hun startet på denne kuren, slik at det kan hende veterinæren har truffet med behandlingen. Jeg kommer til å ta henne til alternativ behandler som kan se på henne og evt gi henne noe homeopat medisin eller akupunktur som kan hjelpe. I tillegg kommer jeg til å gi henne olje i maten, som styrker poter, negler og hud.

Tusen takk for tips, det med feil stilling i skuldrene var noe jeg faktisk aldri har hørt om kan skape slike problemer, og det var jo interessant. Jeg håper at hun blir bedre og kan fungere som normalt. Hun er bittelitt hoven på den ene tåa, men ellers halter hun ikke noe eller virker ikke som hun har vondt i beina.

Edit for å spørre om noen har tips til potesalve som ikke inneholder tjære, som funker bra til å bruke på sommeren?

Jeg har den grønne potesalven, men den fester til seg alt mulig og er vanskelig å vaske av igjen.

Skrevet

Tenkte på det i dag, for jeg har hørt tidligere at folk har brukt spenol. Da skal jeg gå til innkjøp av det i morgen, og smøre før og etter tur i tillegg til canesten som jeg smører hver kveld. Tenkte kanskje at spenol ble for fuktig, da det helst bør holdes litt tørt om det er mugg, men samtidig så er det jo en fordel at potene er smidige og myke. Da kan jeg bruke spenol på begge to for å forebygge også.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...