Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund med HD og sykling?


Baby

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har hørt at man ikke skal sykle med hund som har HD. Stemmer dette? Kan noen i så fall forklare meg litt hvorfor?

Jeg har veldig lyst til å sykle med Oscar, men gjør det jo ikke om det skader han...

Gjelder denne "regelen" på uansett underlag?

Skrevet

Jeg har aldri hørt at sykling i seg selv er dårlig for en hund med HD.

Det som er viktig for en hund med HD (det er viktig for alle hunder, spør du meg, men ekstra viktig for de med D og E) er JEVN mosjon - altså heller tyve minutters tur hver dag enn halvannen times tur hver søndag.

Underlaget vet jeg er omdiskutert, jeg synes en generelt skal unngå asfalt (HD eller ei) da det blir bedre demping og mindre belastning å gå/jogge/løpe på andre underlag - det sier en jo også om mennesker som skal trene, og jeg merker i hvert fall på mine herpa føtter og knær at jeg får vondt og blir fortere sliten av å gå på asfalt.

Ellers gjelder det jo å øke belastning og intensitet gradvis, men det vet du sikkert - du starter ikke med to mils sykkeltur med en utrent hund.

Hunder er forskjellige, så til syvende og sist må du se an din egen hund og hvordan HD'n påvirker ham. Hva slags bevegelsesmønster har han? Klarer han å dra ut steget, eller har han kort og stolprete gange? Hvor fort kan han gå over tid? Ta hensyn til hunden, start på det nivået han er, og øk gradvis om han er i stand til det - og det gjelder all aktivitet, ikke bare sykling.

HD er ikke nødvendigvis invalidiserende, og heller syv fine år med aktivitet og moro, enn 14 år i polstret bur for ikke å få belastning eller slitasje.

Skrevet
*klippe fornuftig innlegg*

HD er ikke nødvendigvis invalidiserende, og heller syv fine år med aktivitet og moro, enn 14 år i polstret bur for ikke å få belastning eller slitasje.

Støttes til det fulle.

Z'n har HD, forkalkning på venstre hofte. Jeg sykler med han annenhver dag. Jeg unngår asfalt, må jeg så holder jeg han i trav. Men som Emma sier, en må se an hunden og hvordan en fungerer med HD og sørge for at den før god oppvarming og god nedgåing, og ikke starte på full guff de første gangene. Dette gjelder også frisk hunder!

Skrevet
Støttes til det fulle.

Z'n har HD, forkalkning på venstre hofte. Jeg sykler med han annenhver dag. Jeg unngår asfalt, må jeg så holder jeg han i trav. Men som Emma sier, en må se an hunden og hvordan en fungerer med HD og sørge for at den før god oppvarming og god nedgåing, og ikke starte på full guff de første gangene. Dette gjelder også frisk hunder!

Takk for svar begge to. :)

Oscar har E med forkalkninger på begge hofter, han hadde det når han ble røntget 1,5 år gammel og han er nå 4 år.

Jeg har ikke merket noe som helst på denne tiden før nå..

Dvs, jeg ser ikke noe spesielt på han fysisk, men om mennesker han ikke kjenner så godt skal hilse på han kan han finne på å knurre, og det virker som om han er redd for at de skal røre hoftene hans.

En mann jeg kjenner har selv en BC med HD og han merket det godt at det var litt ømt sa han for han spente seg veldig når han rørte ved hoftene hans.

Hver kveld får han varmebehandling og massasje, det nyter han virkelig. Jeg håper det lindrer smertene litt om han har vondt.

Jeg kan jo kanskje prøve litt forsiktig med han så får vi se hvordan det går!

Skrevet

Jeg sykler med Birk også, han har E- hofter med forkalkninger.

Sykler aldri lange turer, maks 6 km, og er nøye med oppvarming og nedgåing.

Også holder vi oss på grus underlag, gress og skog.

Skrevet

Det skal være bra og sunt for hunder med HD å ha jevnlig motsjon. Godt trente hunder får muskler som stabiliserer og avlaster sjelettet. Jeg sykler mye med Amira, som har svak HD.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...