Gå til innhold
Hundesonen.no

Ned i vekt


Recommended Posts

Skrevet

Ja, bare å innrømme, jeg har en feit border collie...

Så jeg lurer da litt på hvordan få han kjappest og sunnest ned i vekt, utenom det selvfølgelige; mindre fòr og mer mosjon. Mener jeg har hørt noe sted at en skal gi hovedmåltidet tidlig og så små måltider utover dagen? Andre lure forslag?

Skrevet
Ja, bare å innrømme, jeg har en feit border collie...

Så jeg lurer da litt på hvordan få han kjappest og sunnest ned i vekt, utenom det selvfølgelige; mindre fòr og mer mosjon. Mener jeg har hørt noe sted at en skal gi hovedmåltidet tidlig og så små måltider utover dagen? Andre lure forslag?

Velkommen i klubben :ahappy:

Jeg gir Chicka 3måltider i løpet av dagen og syntes det fungerer bra på forbrenningen hennes (jeg har tatt blodprøve på forbrenningen hennes og den var helt normal, så jeg har ikke det å skylde på en gang, bare ekstremt lett fôra hund)

Skrevet

Jeg har en labbis tispe, sterilisert, 10 år og som alle faktorer tilsier så legger hun lett på seg.

Etter steriliseringen, hun var da 5, begynte jeg å gi henne light for og når hun ble 7, gikk vi over til senior for.

Mindre fettinnhold og hun fikk en mengde hun burde føle seg mett av....

Men labbiser blir ikke mett de :)

Hun får 2 måltid for dagen, fordeling ca 40% til frokost og 60 % av mengden til kvelds.

Jeg tror at mange måltider ("småspising") gjør at det blir letter å gå opp i vekt.

Stort sett er det v&h som serveres til kvelds, tørrfor til frokost og på reiser.

Den ene hundemassøren/akupunktøren hos vetrinæren min anbefalte 2 måltider, med tanke på otimal fordøyelse og forbrenning, og her har det funket bra :D

Hvor gammel er "tjukken" Margrete?

Om han ikke fungerer optimalt på light el senior for, kan det jo gies halvt om halvt med voksen for.

Mange får tørr hud og pels og sprø klør, spes av light for.

Hvis eksen passer labbisen så legger hun som oftest litt på seg, mindre mosjon mer godiser osv.

Da bytter jeg ut deler av foret noen dager med kokt gulrot, og det funker greit.

Ellers så er det jo bare å holde aktiviteten oppe, redusere foringsmende dersom det blir gitt mye godbiter og holde seg unna feite saker som griseører.

Skrevet

Er det ikke sånn at mange små måltider øker forbrenningen da?

Nå som Frøken er kastrert går hun på RC Neutered and Stone (vetrinærfor), men litt før gikk hun på RC lightfor. Nå er hun veldig slank og fin :)

Skrevet

Jeg har slanket hunden min med energifôr og rå kyllingvinger jeg!

Labrador-tispen min trengte gå ned et par kilo, hun hadde gått opp litt pga hun lett blir matlei og ikke liker tørrfôret sitt lenger og får da noe "godt på toppen" for å spise det og påfølgende prøving og feiling med nye fôrtyper. Så syntes jeg at det er ok at hunden er så slank som mulig i sommervarmen.

Det er mye karbohydrater i normalfôret, og det smaker nesten ingenting (har testet smaken selv :D - gudene skal vite hvordan det er med light-fôret, det hadde vel ført til total spisenekt! Nå gir jeg henne Oliver's energifôr som hun liker godt, det inneholder mer fett og proteiner og færre karbohydrater. Og som dessert til middagen litt rå, frosne kyllingvinger, lever eller kjøtt, rå bein eller V&H. Så nå har hun stabilisert vekten der den bør være. Poenget mitt er at jeg forer hunden næringsrikt men mindre i volum og det vanskelige er: venne meg selv til å fore mindre porsjoner, hunden er fornøyd med det hun får, hun. Og ut fra foringsanvisningene til diverse light-fôr så er det det motsatte som blir anbefalt, masse "kjeks" ned i en en magesekk som skal strekkes ut til kjempestørrelse, virker det som.

Mitt tips er å gi hunden rå bein og annen mat som den må jobbe litt med for å få i seg, da rekker den kanskje å føle seg litt mett før den er ferdig med å spise. :)

PS for de som måtte lure: Hadde det vært praktisk mulig hadde jeg droppet tørrfôret og foret BARF jeg også.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er helst jeg som tar ansvar for fôr, tur og trening. Siden jeg jobber langvakter har jeg jo også mye fritid, så det blir veldig naturlig at jeg har hovedansvaret. Men skal prøve å få de andre i huset til å ta i mer.  Begynne med å få en av de andre i huset til å ta han ut når jeg kommer hjem, slik som du foreslår 👍
    • Har god erfaring med Baggen softbelt. Ser de har det hos Troll. Det kan oppleves som litt klumpete for jogging, men til gåtur er det supert. Vet ikke hva du tenker om frontfestet der men jeg har ikke opplevd problemer med det.  Jeg liker spesielt at dempingen er i selve beltet så jeg kan bruke det båndet jeg vil. Ikke alltid så praktisk med strikkbånd. 
    • Kan noen andre ta ham med ut når du kommer hjem?  Altså, når du kommer hjem, ignorere ham til du har fått tatt av deg og satt deg ned. Om han så begynner å mase om å få komme ut, at noen andre tar ham med ut litt. Det kan nok ta en del tid å snu denne adferden.  Det har jo også mye å si hvem som fôrer, går tur og trener med en hund. Gjør du det meste der, eller varierer det? Kan noen andre ta mer ansvar? 
    • Jeg har litt utfordringer med whippet hannen min på 5 år. Det er veldig tydelig at jeg er hovedmennesket til hunden, han søker til meg, det er meg han blir mest glad når kommer hjem men det er også meg han maser mest på. Jeg jobber langvakter, og når jeg er på jobb så er hunden helt rolig. De andre i huset forteller at han ligger å slapper av og er rolig og snill stort sett hele dagen. Når jeg kommer hjem blir han jo veldig glad for at jeg kommer, men jeg får nesten ikke satt meg ned før han  begynner med klynking/gråting og skal ha meg med ut - jeg tar han da som regel med meg ut, selv om de hjemme forteller at det ikke er lenge siden han var ute. Etter vi har vært ute, så kan gjerne klynkingen fortsette litt, og det kan til tider også være klynking på natten. Akkurat nå er vi i en ekstra tøff periode, da det er løpetid på byggefeltet og hannhunden har det veldig tøft, han spiser nesten ikke og sover ikke - noe som igjen gjør at jeg heller ikke sover, for jeg må være med han for at han ikke skal holde hele huset våkent om natten. Jeg har tilbrakt nettene på et rom med han i bånd og med hørselvern på for å få sove. Jeg begynner å bli rimelig desperat 🙈😭 Jeg har avtale med dyrlege om å prøve ut kjemisk kastrasjon, slik at vi kanskje kan slippe dette igjen. Men jeg er også redd for at han skal reagere dårlig på det - at han kanskje blir mer klynkende og "masete". I kveld når jeg kom hjem fra jobb så har jeg ignorert hunden, jeg har vært ute med han, men ikke "snakket" til han eller anerkjent han på annet vis, det føles ikke bra men tenker kanskje at det er noe jeg bør gjøre i en periode? Er dette helt feil tenkt av meg? Noen som har råd og veiledning for å kanskje få en litt mer selvstendig hund når også jeg er hjemme?
    • Bare det at noen har tenkt tanken er for meg helt på trynet. Og det er en herlig ironi i at de ikke tester produktene sine på dyr, men selger til dem... Hjelpes, hvem er disse folka😄
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...