Gå til innhold
Hundesonen.no

Gavehjelp


Maria

Recommended Posts

Skrevet

Dere snille doggiser kan kanskje hjelpe meg med noe... :)

Det har seg sånn at jeg snart skal i bursdagsselskap til en god kamerat som jeg ikke har kjent spesielt lenge. Vi har vel egentlig bare kjent hverandre i drøye to måneder, men bor i samme kollektiv og er derfor sammen så og si hver dag. Jeg føler liksom ikke jeg kan komme uten å ha med en liten ting, men har altså ikke snøring på hva det skulle kunne være. Fyren det er snakk om er type vestkantgutt (litt snobbete mao) med god sans for humor, spesielt sarkasme/ironi. Han liker musikk veldig godt, spesielt rock. Liker film og sånne ting... Ikke spesielt "nerdete" (leser ikke litteratur i stor grad f.eks). Forholdet oss i mellom... Hm. Åpent, snakker om alt, litt følelser fra den ene kanten vet jeg. Så...

Noen idèer? :)

Glemte å nevne at han er 21 år. ;)

Skrevet

Hm.. Ja, noe med musikk hadde helt sikkert funket. :)

Kinobilletter tror jeg jeg styrer unna. Hehe. Vi har vært på kino, og det føler jeg liksom blir en date-invitasjon. Han som er mest interessert foreløpig. Blir kanskje å gi ham litt feil signaler?

Skrevet

Beklager mitt innlegg - fikk ikke med meg siste linjen i innlegget ditt og trodde det bare var en bekjent uten noe mer.

Hva med å kjøpe et klesplagg - både nyttig og fint.

Skrevet
Hm.. Ja, noe med musikk hadde helt sikkert funket. :)

Kinobilletter tror jeg jeg styrer unna. Hehe. Vi har vært på kino, og det føler jeg liksom blir en date-invitasjon. Han som er mest interessert foreløpig. Blir kanskje å gi ham litt feil signaler?

Ja.

Kikket på gadgets.no?

Skrevet

Jeg tenkte også på gavekort på platekompaniet eller lignende.

Gadgets.no som LinKr har foreslått er også en fin side med masse morsomme ting innpå. :)

Skrevet
Hva med å spørre ham om hva han ønsker seg, da?

Det er da vel mye morsommere å overraske? :)

Jeg tenkte også gavekort. Du kunne jo gitt kinobiletter der han kunne velge hvem han skulle ta med? Kanskje flere biletter enn bare to og? :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...