Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundenavn


tm100001

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan tror dere hundene oppfatter navnene sine?

Vi bruker dem jo til å kalle dem inn, snakke med dem, få oppmerksomhet, snakke om dem og noen bruker dem tilogmed til å kjefte. Andre ord som sitt f. eks. betyr jo bare "rompa ned". Kanskje ikke hunder (og generelt) andre dyr har samme oppfatning? :)

Skrevet

Hehe.. morro å tenke på :P

Jeg tror de skjønner at det er navnet deres. Siden de ragerer med å se på deg. Og de har lært at når noen sier navnet deres så er det noe som handler om dem. :)

Skrevet

Navn brukes jo ofte som en måte å få dere oppmerksomhet på , før komando, min eldste hund kan navna på alle "damene" hans og

Hvis han møter en Tispe han liker ofte nok såklart han får med seg hva vi sier når vi kaller på henne, ganske logisk

Skrevet

Her i huset bor 4 hunder.

Alle kan navnet sitt, det har vi lært dem ved at hver gang før en av de før en godbit, roper vi navnet til den som får godbiten.

Dermed vet de at når vi roper f.eks "Bambi", er det Bambi vi henvender oss til. De andre titter t.o.m. bort på Bambi når de hører hennes navn etc.

Skrevet

Selma vet hvem som heter hva, av husets katter. Når vi sier "Sirikitt" så ser Selma på Sirikitt, og ikke på Bajas.

Og både Bajas, Sirikitt og Selma vet hva de selv heter. Riktig dyr kommer når vi roper navnet deres. Men dere kjenner jo katter, de kommer bare hvis det passer på dagsformen ;)

Skrevet

Her kan pelsen navnet på alle hunde vennene sine og det er jo noen :P og folka hun er glad i.Sier jeg navnet til en av de hun kjenner løper hun som en gal til vinduet og forventer de kommer dit eller vi går ut for møte de ;)

Løper jo til rett person/hund når jeg sier det.Samme med forrige pelsen bør kunne såpass.hehe.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...