Gå til innhold
Hundesonen.no

Blue merle på shetland sheepdog


Wheaten terrier

Recommended Posts

Hvordan oppstårr fargen blue merle egentlig?

(Kan være noen her har forklart meg før, men jeg har glemt det :oops: )

Kan det f.eks. komme en blue merle i et tricolour kull? Hvilke kombinasjoner blir det ikke blue merle av?

Og hva kan en avle en merle med for at det skal komme merle i neste kull?

Og hvis blue merle fargen egentlig er feil, er det rett å avle videre på fargen da? Kan disse hundene stilles?

walda7.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kan ikke ekstremt mye men kan si det jeg kan:

En merlet hund har en genfeil som gjør an den får denne fargen, ved å avle videre på den må man krysse en blå merle med en tricolor hund, da vil man få begge fargene(med mindre det bare kommer en valp). Hvis man krysser en merlexmerle kan hunden bli overdekket med hvitt og få øyesykdommer, blindhet, døvhet etc. Hvis man krysser en merle x sobel vil ikke valpene bli rene blå derfor er det ikke tillatt å krysse merlex merle og merle x sobel i Norge.

Sikkert en skikkelig dårlig forklaring, men du finner det meste på nssk.no og ellers så er det jo en del sheltiemennesker her :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mali har jo forklart deg hvordan en Merle oppstår så det tar jeg ikke igjen :lol:

Det er en del Blue Merle i Norge.

Av fargen Black and white er det svært få av i Norge. Det er en del av dem i Canada, USA og Australia...

Black and tan er det ingen av i verden... desverre... på grunn av at det hvite genet er innført i alle linjene...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei jeg hadde jo ikke det, men nå er hun et familiemedlem og har vært det i 3 år, så å sende henne tilbake er uaktuelt. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
    • Uff, det er vanskelig med oppdrettere man ikke er enig med, dessverre. Du sier det står i kontrakten at avl skal følge NKKs retningslinjer, men hva står i kontrakten om brudd? Det hjelper jo ingenting med en kontrakt dersom ikke betingelsene ved brudd er beskrevet. Juridisk sett står oppdretter som eier, og om hun ikke vil la deg kjøpe ut hunden til full pris så er det dessverre opp til deg å heve kjøpet på grunnlag av kontraktsbrudd. Dette er veldig vanskelig når det er snakk om et levende dyr og ikke en faktisk vare. Du kan jo også eventuelt kontakte NKK for råd.
    • Hei,  Jeg har en 3 år gammel malteser på for. Jeg betalte 5k da jeg fikk henne, men signerte fortsatt en vanlig forvert avtale. Hun skal ifølge avtalen få 2 kull. Det ble spesifisert da jeg fikk henne at hun skulle avles med andre registrerte maltesere.  Oppdretter bestemmer seg i stedet for å få et blandings kull og lage maltipoo på første kull. Jeg likte det ikke, men orket ikke å lage noe styr av det. I oktober hadde hun første løpetid etter kull nr 1. Det er nå ca 6 mnd siden og jeg har fulgt med for å sjekke om hun får løpetid.  I dag fikk jeg melding av oppdretter hvor hun truer med å ta henne tilbake fordi jeg ikke har sagt ifra om løpetid, men hun har jo ikke hatt løpetid enda. Hun mener maltesere har løpetid hver 4. Mnd? Dette høres ikke riktig ut. Jeg ble veldig satt ut siden jeg alltid har gitt beskjed ved løpetid tidligere. Mitt spørsmål er hvilke rettigheter har jeg? Jeg har jo betalt en viss sum for hunden. Jeg har fulgt kontrakten, og kan dokumentere at oppdretter har brutt kontrakten. Kontrakten spesifiserer at hun må følge nkk sine retningslinjer for avl, og de åpner ikke for blandingsavl. Hun sa hun er i sin fulle rett til å blande raser så hun er åpen på at hun vil bryte kontrakten nå og.  Jeg vil egentlig bare bli ferdig med dette og hadde planer om å si ifra ved løpetid som sikkert kommer nå straks, men nå føler jeg meg ikke trygg på dem overhodet.    Edit: jeg har hatt hunden i 3 år og er absolutt ikke interessert i å heve kjøpet. Jeg ønsker egentlig kun at de skal forholde seg til kontrakten, og ikke true meg med å hente henne når jeg alltid har fulgt kontrakten. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...