Gå til innhold
Hundesonen.no

Når klipper dere klørne på valper første gang?


Huldra

Recommended Posts

Skrevet

Som tittelen sier; jeg lurer på hvor gamle valpene er når dere oppdrettere klipper klørne på de for første gang? Og hva klipper dere med?

Skrevet

Ca 1 uke , kanskje 10 dager gamle pleier mine å være når jeg først klipper neglene deres - ser det selvsagt litt an.

Klipper da klørne deres kanskje 4 ganger før levering.

Bruker da en sånn liten negleklipper til mennesker (en sånn "tang" man får kjøpt nærmest overalt). Denne er skarp og det er veldig tydelig hvor man faktisk klipper. Bruker denne så lenge neglen passer "inn" i den.

Og mine valper har alltid hvite (gjennomsiktige) klør - så med litt godt lyst er det veldig enkelt å klippe, da...

Susanne

Skrevet

1 uke her også, og jeg klipper hver uke som et fast rituale. Bruker god tid på hver valp så de lærer seg å slappe av. De ligger da på rygg i fanget på samme måte som jeg klipper mine (og andres) voksne hunder. Bruker katteklotang, men har brukt negleklipper til mennesker når jeg har klippet for andre, og det fungerer også helt fint.

Guest Dratini
Skrevet

Omtrent likt som SusanneL her, valpene er ca 1 uke gammel første gangen. Man marker fort på tispa også når det blir nødvendig, for små valpeklør er veldig skarpe.

Vi bruker å sjekke klørne jevnlig, og tar også endel på potene slik at valpene blir vant. Når de er store nok får valpene rå kjøttdeig (hjemmekværnet uten salt) blandet med rått egg, dette er belønning for at vi får klippe klørne på de (de får dette utenom kloklipp også :icon_redface: ).

Vi fikk tak på en negltang/saks (til bruk på mennesker), er vel slik en SusanneL også bruker. Vi kjøpte en liten en slik at den er lett å håndtere. Denne har vi brukt på begge kullene våre.

99,99% av valpene våre har lyse klør til å begynne med, kun de blonde kan ha lyse klør når de vokser til.

Skrevet

[Når de er store nok får valpene rå kjøttdeig (hjemmekværnet uten salt) blandet med rått egg, dette er belønning for at vi får klippe klørne på de (de får dette utenom kloklipp også :icon_redface: ).

Er det vanlig å gi hundene rått kjøtt????? Det har eg igrunn ikkje tenkt på. Tenkte der i mot at rått kjøtt ville bidra til meir innvolls orm??? Kanskje heilt feil av meg, for eg e ein fersking i hundemiljøet :banana:

God påske alle...

Guest Belgerpia
Skrevet

Ved behov rett og slett - men stort sett så er det vel en uke/halvannen mellom hver gang man klipper av tuppen - jeg bruker vanlig neglsaks

Guest Dratini
Skrevet
Er det vanlig å gi hundene rått kjøtt????? Det har eg igrunn ikkje tenkt på. Tenkte der i mot at rått kjøtt ville bidra til meir innvolls orm??? Kanskje heilt feil av meg, for eg e ein fersking i hundemiljøet :icon_redface:

God påske alle...

Vi gir valpene ormekurer ved uke 3, 5 og 7 utenom da. Det er vel "normalen" og valpene får ikke kjøtt/egg-blandingen før de er rundt 3 uker. Ville tro at hunder (og ulver) i vill tilstand skulle ha mye innvollsormer også da? I.o.m. at tispene gir valpene oppgulpet, rått kjøtt?

Her har det fungert veldig bra med denne blandingen og vi kommer nok ikke til å endre på den praksisen... Og egget er kun eggeplommen, ikke hviten.

Skrevet
Er det vanlig å gi hundene rått kjøtt????? Det har eg igrunn ikkje tenkt på. Tenkte der i mot at rått kjøtt ville bidra til meir innvolls orm??? Kanskje heilt feil av meg, for eg e ein fersking i hundemiljøet :banana:

God påske alle...

Hundar får inte mask av rått kött :icon_redface: De allra flesta parasiter håller sig till en art och om hundar blir smittade av inälvsmask, så kommer det från andra hundar, inte från maten.

  • 1 month later...
Skrevet

Jeg har jo mitt første kull nå, og på dem klippet jeg klørne første gang da de var ca.1 uke, deretter har jeg klippet dem sånn ca. en gang i uken, for de er fæle de klørne mot den allerede såre huden til mor... Og nå er jo tennene i tillegg kommet for fullt, så det er greit å spare mor for mest mulig :lol:

Edit: her brukes også en liten negleklipper til mennesker. Lettere å håndtere på de små aktive potene :)

Ang. ormekur ble jeg fortalt fra flere hold at man skal gi dem første kur når de er 10 dager gamle. Så har jeg gitt når de var 3 uker, og så kommer jeg til å gi ved 5 og 7 ukers alder.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...