Gå til innhold
Hundesonen.no

Når klipper dere klørne på valper første gang?


Huldra

Recommended Posts

Skrevet

Som tittelen sier; jeg lurer på hvor gamle valpene er når dere oppdrettere klipper klørne på de for første gang? Og hva klipper dere med?

Skrevet

Ca 1 uke , kanskje 10 dager gamle pleier mine å være når jeg først klipper neglene deres - ser det selvsagt litt an.

Klipper da klørne deres kanskje 4 ganger før levering.

Bruker da en sånn liten negleklipper til mennesker (en sånn "tang" man får kjøpt nærmest overalt). Denne er skarp og det er veldig tydelig hvor man faktisk klipper. Bruker denne så lenge neglen passer "inn" i den.

Og mine valper har alltid hvite (gjennomsiktige) klør - så med litt godt lyst er det veldig enkelt å klippe, da...

Susanne

Skrevet

1 uke her også, og jeg klipper hver uke som et fast rituale. Bruker god tid på hver valp så de lærer seg å slappe av. De ligger da på rygg i fanget på samme måte som jeg klipper mine (og andres) voksne hunder. Bruker katteklotang, men har brukt negleklipper til mennesker når jeg har klippet for andre, og det fungerer også helt fint.

Guest Dratini
Skrevet

Omtrent likt som SusanneL her, valpene er ca 1 uke gammel første gangen. Man marker fort på tispa også når det blir nødvendig, for små valpeklør er veldig skarpe.

Vi bruker å sjekke klørne jevnlig, og tar også endel på potene slik at valpene blir vant. Når de er store nok får valpene rå kjøttdeig (hjemmekværnet uten salt) blandet med rått egg, dette er belønning for at vi får klippe klørne på de (de får dette utenom kloklipp også :icon_redface: ).

Vi fikk tak på en negltang/saks (til bruk på mennesker), er vel slik en SusanneL også bruker. Vi kjøpte en liten en slik at den er lett å håndtere. Denne har vi brukt på begge kullene våre.

99,99% av valpene våre har lyse klør til å begynne med, kun de blonde kan ha lyse klør når de vokser til.

Skrevet

[Når de er store nok får valpene rå kjøttdeig (hjemmekværnet uten salt) blandet med rått egg, dette er belønning for at vi får klippe klørne på de (de får dette utenom kloklipp også :icon_redface: ).

Er det vanlig å gi hundene rått kjøtt????? Det har eg igrunn ikkje tenkt på. Tenkte der i mot at rått kjøtt ville bidra til meir innvolls orm??? Kanskje heilt feil av meg, for eg e ein fersking i hundemiljøet :banana:

God påske alle...

Guest Belgerpia
Skrevet

Ved behov rett og slett - men stort sett så er det vel en uke/halvannen mellom hver gang man klipper av tuppen - jeg bruker vanlig neglsaks

Guest Dratini
Skrevet
Er det vanlig å gi hundene rått kjøtt????? Det har eg igrunn ikkje tenkt på. Tenkte der i mot at rått kjøtt ville bidra til meir innvolls orm??? Kanskje heilt feil av meg, for eg e ein fersking i hundemiljøet :icon_redface:

God påske alle...

Vi gir valpene ormekurer ved uke 3, 5 og 7 utenom da. Det er vel "normalen" og valpene får ikke kjøtt/egg-blandingen før de er rundt 3 uker. Ville tro at hunder (og ulver) i vill tilstand skulle ha mye innvollsormer også da? I.o.m. at tispene gir valpene oppgulpet, rått kjøtt?

Her har det fungert veldig bra med denne blandingen og vi kommer nok ikke til å endre på den praksisen... Og egget er kun eggeplommen, ikke hviten.

Skrevet
Er det vanlig å gi hundene rått kjøtt????? Det har eg igrunn ikkje tenkt på. Tenkte der i mot at rått kjøtt ville bidra til meir innvolls orm??? Kanskje heilt feil av meg, for eg e ein fersking i hundemiljøet :banana:

God påske alle...

Hundar får inte mask av rått kött :icon_redface: De allra flesta parasiter håller sig till en art och om hundar blir smittade av inälvsmask, så kommer det från andra hundar, inte från maten.

  • 1 month later...
Skrevet

Jeg har jo mitt første kull nå, og på dem klippet jeg klørne første gang da de var ca.1 uke, deretter har jeg klippet dem sånn ca. en gang i uken, for de er fæle de klørne mot den allerede såre huden til mor... Og nå er jo tennene i tillegg kommet for fullt, så det er greit å spare mor for mest mulig :lol:

Edit: her brukes også en liten negleklipper til mennesker. Lettere å håndtere på de små aktive potene :)

Ang. ormekur ble jeg fortalt fra flere hold at man skal gi dem første kur når de er 10 dager gamle. Så har jeg gitt når de var 3 uker, og så kommer jeg til å gi ved 5 og 7 ukers alder.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...