Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva slags nappeutstyr bruker du?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har jo napperase, men ingen erfaring med det. Folk bruker vel sikkert litt forskjellig utstyr, men hva bruker du? Jeg vet ikke hva jeg trenger å kjøpe av sånt, og det hadde vært fint med noen råd.

Ikke vet jeg helt hvordan man bruker sånt utstyr heller, men får bare lære meg det etter hvert. Pussestein for eksempel, er det en nødvendig greie?

Jeg ønsker tips, råd og evt link til bilder av dingsen/duppeditten...

Skrevet

Når jeg napper så bruker jeg stort sett bare fingrene, evt litt trimmekniv. Jeg kan godt ta med kofferten på trening så du får se hva jeg har, og prøve litt hvis du vil. Men snakk med oppdretter hva hun bruker, hvordan man gjør det på din rase. Spør om du kan komme med Selma og at hun viser og forklarer.

Skrevet

Jeg bruker fingrene. Dachsen skal verken klippes eller nappes med kniv, men på de stedene hvor hårene sitter best fast kan det hende at jeg bruker trimmekniv. Det er en ganske billig en av merket Trixie.

Skrevet

Bruker hendene, og en kam. Nå er ikke jeg flink å trimme, men duger til hund som ikke skal i ringen. vet at mange bruker latekshansker. På cairn skal man ikke bruke kniv.

Skrevet

Det er vel forskjell fra rase til rase hva slags utstyr man skal bruke.. Og ikke minst hvordan hunden skal nappes! Jeg leverte inn Micko hos en hundesalong, og damen nappet han som en border terrier skal nappes! Skal si deg oppdretteren min var på krigsstien etterpå jah :icon_confused:

Så hør med oppdretter/raseklubb om hvordan parson skal nappes :P

Jeg bruker bare fingrene så langt det er mulig når jeg napper. Også effileringssaks og vanlig saks enkelte steder på kroppen.

Skrevet
Når jeg napper så bruker jeg stort sett bare fingrene, evt litt trimmekniv. Jeg kan godt ta med kofferten på trening så du får se hva jeg har, og prøve litt hvis du vil. Men snakk med oppdretter hva hun bruker, hvordan man gjør det på din rase. Spør om du kan komme med Selma og at hun viser og forklarer.

Du, det vil jeg gjerne! Da får jeg sjansen til å prøve litt. Jeg tenker jo også, som mange her sier, at det er greit å bruke fingrene. Men når det finnes sååå mye forskjellig utstyr så kan det jo være at noe av det gjør nappingen lettere/raskere.

Så det er ikke et sånt "MÅ ha"-verktøy blant napperne altså?

Skrevet

Jeg bruker fingrene, og av og til engangshansker for å få bedre tak. Pudder/pulver kan hende jeg også kommer til å kjøpe meg hvis jeg ser det trengs. Ellers går det i en god kam. Jeg har også en kam hvor jeg har surret strikk rundt taggene helt innerst, sånn at den drar av hår samtidig som den kammer, men den bruker jeg ikke så ofte. Jeg bruker ikke trimmekniv, men saks til å stusse rundt potene.

Guest Gråtass
Skrevet

Da jeg hadde napperase, brukte jeg oppvaskhansker, talkum (for å unngå sår hud) og pimpstein. Low-budget nappesaker som fungerte aldeles utmerket. Det eneste jeg trengte mye av ved napping var tid..

Skrevet

Gummihansker, talkum og fingre. Litt kniv innimellom. Har ikke pussestein, men snubler jeg over så ender det vel opp med at jeg kjøper.

Skrevet

He-he! Spør sikkert fryktelig dumt nå, men den der talkumen..Strør man det på hunden og napper i vei? :whistle: Eller har du litt på fingrene, før du napper kanskje? :lol:

Skrevet

Har ingen erfaring selv med napperaser, men moren til ei venninne hadde mellomschnauser. Hun brukte kniv noen steder og også fingre. På fingrene tok hun helt vanlig brunt strikk for å få bedre tak visstnok :whistle:

Skrevet
Da jeg hadde napperase, brukte jeg oppvaskhansker, talkum (for å unngå sår hud) og pimpstein. Low-budget nappesaker som fungerte aldeles utmerket. Det eneste jeg trengte mye av ved napping var tid..

Signerer den! Det tar tid, masse tid.. Spesielt når man er nybegynner <_<

He-he! Spør sikkert fryktelig dumt nå, men den der talkumen..Strør man det på hunden og napper i vei? :whistle: Eller har du litt på fingrene, før du napper kanskje? :lol:

:) Man tar det på fingrene, i hvertfall er det det jeg har sett at folk gjør.

Guest Gråtass
Skrevet
He-he! Spør sikkert fryktelig dumt nå, men den der talkumen..Strør man det på hunden og napper i vei? :whistle: Eller har du litt på fingrene, før du napper kanskje? :lol:

Jeg hadde talkum på hundens hud for at det ikke skulle bli så sårt.

Signerer den! Det tar tid, masse tid.. Spesielt når man er nybegynner <_<

Grunnen til at det tok tid for min del var fordi jeg hadde en irsk ulvehund, det er mye hund som skal nappes :)

Skrevet

Jeg har strihåret dachs og henne napper vi på en halvtime/times tid. Og da bruker vi bare fingrene og saks under potene og selvfølgelig noe godsaker til hunden. Hun er ikke så glad i å bli nappet, så sto med leverposteitube mens kjæresten nappet henne :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...