Gå til innhold
Hundesonen.no

Katter, har eller har hatt?


Wheaten terrier

Katt? Har eller har hatt?  

36 stemmer

  1. 1.

    • Påkjørt
      1
    • Forsvunnet eller borte
      2
    • Sykdom
      4
    • Har katt nå, men har skjedd før fosvinning/trafikk
      7
    • Har katt nå
      13
    • Nei, har ikke katt
      9


Recommended Posts

Vi har hatt noen som både har forsvunnet og blitt påkjørt mens jeg bodde hjemme.

Er vel 9 år siden det skjedde sist da...

en katt som har blitt påkjørt og to katter som har blitt borte.

Så var det en katt som ble borte for så å komme tilbake etter ET ÅR!!! Så 3 u ker etter den kom tilbake ble den påkjørt!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vår katt har vært flink å holde seg unna veien. Så flyttet vi på landet og der passerer omtrent 1 bil hver time, så det skal mye til før det skjer påkjørsel. Dessuten er han kastrert så han holder seg i nærheten. Han har vært borte i 1 uke i strekk det lengste (når vi bodde i byen) , da hadde han blitt innelåst i naboens garasje.

Den forrige katten vi hadde var en katt som kom til oss og vi hadde han i mange år. Så en gang skulle vi på feire i en uke og katten var igjen hjemme. (hadde mat på badet og vinduet oppe slik at han kunne komme inn og ut). Han mannen som bodde under oss sa at noen timer før vi kom hjem satt mons på trappen og ventet, og så gikk han bare. Og vi så han aldri igjen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

har hatt 4 katter, den ene ble syk, den andre stakk av, den tredje måtte vi levere tilbake grunnet allerigi, men den fjerde er her nå :D denne gangen var et allergien, og ikke katten som flyttet :P hun har hittil vært flink, og holde seg i nabolaget. holder seg unna veien.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har katt nå. har hatt bare ei katt..når hu var lita så kom hun bort i ei uke ca. søskene mine fant henne på skolen(ca ti minutter unna hjemmet) og tok henne med hjem siden så har hun hatt halsbånd på. har mista det engang, kjøpte nytt, men nå har hu mista det og så nå har jeg gjidd opp, får ikke noe nytt. hun er flink til å holde seg unna veien. og holder seg i nærheten :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når eg var bittelita jente (rundt 8 år kanskje), forsvant hannkatten min, Tigergutt. Han var ikkje kastrert, og eg regner med at det er årsaken.

Har også hatt to katter som døde av kattepest, når eg var rundt 6 år kanskje :P Aldri noen som har blitt påkjørt, men så har jo eg vokst opp på en ganske stille og fredelig øy :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har hatt flere katter, men har vært så uheldig med kattene, så nå vil jeg ikke ha flere, det er så fælt når de stikker av.. :D

Katt 1, Rødpus: Måtte avlives da jeg var et halv år, hun fikk mark som det var umulig å bli kvitt, og siden jeg krøp rundt på gulvet da, så var det ikke videre deilig.

Katt 2, Rocky: Tror den forsvant, husker ikke (jeg husker ikke katta, men har bare sett bilder og blitt fortalt)

Katt 3, Felix: Forsvant når han var 2 år gammel, savner han helt forgjævlig.

Katt 4, Tara: Egentlig storesøstra mi si katt, men hun bodde her. Fordi vi var så dum å ikke vaksinere henne, så fikk hun kattepest, ble behandlet flere ganger, men fikk bestandig tilbakeslag. Til slutt så måtte vi bare avlive henne.

Katt 5, Junior: Katta jeg fortsatt kan begynne å hylgrine over. Hadde han bare i 1 år og 3 mnd før han plutselig en kveld var borte. Han var både kasterert og vaksinert, så skulle tro vi hadde oddsen på vår side når det gjaldt denne katten.

Jeg aner ikke hvor mange mil og hvor mange netter jeg har vært rundt å ropt etter Junior.. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har katt nå, ei herlig lita jente på 1 1/2 år. Hun har grå stær stakkars, noe som er ganske uvanlig på katter.

pepsijent.jpg

Har hatt flere katter før som både har dødd av alder og blitt påkjørt, men gammlemor forsvant sist vinter og vi fant henne druknet to mnd senere, hun var da druknet av mennesker og hadde ligget der under isen siden hun forsvant :evil:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Katt nummer en, Mons: En nyydelig, diger, rød hannkatt.. Min beste venn gjennom ti år.. Jeg kunne kle han ut, bære han i vesker eler poser- gjøre alt med han. Som katter flest likte han best å ligge oppå avisen/bladet/boka, tastaturet eller hodeputa- når jeg skulle bruke det/den.. Han ble avlivet pga av sykdom for fire år siden, og da hadde jeg hatt han fra jeg var fire. grusomt!!

Katt nummer to: Knistre Knott, påkjørt

katt nummer tre: Mio, påkjørt (Knistre og Mio hadde vi samtidig som Mons).

Så fikk vi for et par år siden Fiffi og foffo (orginale navn). Fiffi ble påkjørt, mens Loffen ble en ny Mons, diger, snill, og vakker.. Han lever heldigvis enda

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har katt nå, ei herlig lita jente på 1 1/2 år. Hun har grå stær stakkars, noe som er ganske uvanlig på katter.

pepsijent.jpg

Har hatt flere katter før som både har dødd av alder og blitt påkjørt, men gammlemor forsvant sist vinter og vi fant henne druknet to mnd senere, hun var da druknet av mennesker og hadde ligget der under isen siden hun forsvant :evil:

Katta di var sykt lik mi altså :D mi er litt brunere i pelsen hu da, grå inni på en måte og, hu var jo helt grå når hu var kattunge :)

DSCF0756.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har to katter nå og de er to er de eneste kattene vi har hatt mens jeg har levd. Vi bor i byen, er vel bare flaks at de har klart seg i ca. åtte år uten å bli påkjørt...

Det er jeg glad for at de ikke har blitt. De lever nå som kongen og dronningen i nabolaget. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hatt to jeg, claudius fra jeg var 3 til jeg ble 6 år. Egentlig broren min sin. Claudius ble antakeligvis påkjørt, vi så det ikke, men han kom hjem og ble fryktelig dårlig. Dyrlegen mente det var indre blødninger...

Katt nr to, Alex (Alexander) renraset cornish rex. Hadde han i ca to år, han ble påkjørt rett bak huset. Da det skjedde nekta jeg å ha flere katter der og fikk trumfa gjennom hundekjøp istedenfor.

Skal absolutt ha katt igjen, men det får nok vente litt...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...