Gå til innhold
Hundesonen.no

Dårlig av oppdretter?


Victoria

Recommended Posts

Skrevet

Ja, nå har det seg sånn at søsteren til min nylig avdøde hund skal ha valper, og jeg skal ha valpis derfra.

Eller det var værtfall planen. Jeg fant ut på en annonseside at de skulle parre Freja, og sendte da en mail til oppdretteren.

Hun var veldig positiv til at jeg ville ha ny hund og bla bla bla, og sa at ja, de skulle ha valper på freja.

Vakpetiden hadde nettopp bynt, de hade funnet en fin-fin hannhund, og hun skulle sende meg en mail når valpene var født. Når valpene var født :yes: Tuller du med meg? Jeg fikk ikke noe info om hannhunden, eller bilde eller noe. Heller ingen nye bilder av tispen. Hun svarer ikke på mail eller mel. Og dette var den 8 feb.

Jeg vet at hun selvfølgelig kommer til å kontakte meg når det har kommet valper, og jeg vet at jeg har førsterett på hannhund valpis, for hun har vært dårlig på å svare på mail o.l. før pga de har 3 hunder 3 barn og fulle jobber o.l. men ærlig talt. Er ikke dette litt for sløøvt?

Jeg vil gjerne ha valp fra de, fordi de først og fremst tenker på sunnhet i avlen. Men nå er jeg litt lost i hva jeg skal ghjøre her. Aner ikke når det har vært en evnt. parring og kjenner det blir veldig lenge å vnete uten noe info.

Hva skal jeg gjøre??

Skrevet

Telefon er en fin ting - og det pleier å funke utmerket. Ta en telefon dit, så du kan få svar på dine spørsmål ang hvilken hannhund, og hvordan parringen gikk. Da kan du jo kanskje finne bilder, stamtavle, etc på den selv. Noe særlig mer enn dette kan de jo egentlig ikke si om det evt. kullet nå likevel..

Så hvis du vet at de er skikkelige og seriøse oppdrettere, så vet du jo det. Og da er det jo bare å respektere at de ikke har anledning til å skrive mailer så ofte som du ønsker. De er ikke "dårlige oppdrettere" av dèn grunn, liksom..

Susanne

Skrevet
Telefon er en fin ting - og det pleier å funke utmerket. Ta en telefon dit, så du kan få svar på dine spørsmål ang hvilken hannhund, og hvordan parringen gikk. Da kan du jo kanskje finne bilder, stamtavle, etc på den selv. Noe særlig mer enn dette kan de jo egentlig ikke si om det evt. kullet nå likevel..

Så hvis du vet at de er skikkelige og seriøse oppdrettere, så vet du jo det. Og da er det jo bare å respektere at de ikke har anledning til å skrive mailer så ofte som du ønsker. De er ikke "dårlige oppdrettere" av dèn grunn, liksom..

Susanne

Enig i det, men det er forskjell å ikke kunne skrive på 3 mnd og å sende mail vær dag, er jo ikke det jeg ber om..

Guest Christine
Skrevet
Problemet er at, hun som alle andre dansker(?) ikke forstår mer enn 2 ord norsk :/

Hvis du brenner sånn for å finne ut av ting så er det vel ikke vanskeligere enn å ta det på engelsk?

Skrevet
svarer ikke på mail eller mel. Og dette var den 8 feb.

Enig i det, men det er forskjell å ikke kunne skrive på 3 mnd og å sende mail vær dag, er jo ikke det jeg ber om..

Jeg antar du ikke mente 8 februar ifjor, for da er vel både valpene født og solgt, og det er da virkelig ikke 3 mnd siden 8 februar?

Hvis du veit du har førstevalg, du veit at de avler sunt, hvorfor stresser du da? Kanskje - for det skjer en gang i blant - har hun ikke nett for øyeblikket, kanskje pc'en hennes har røket slik at hun ikke får svart på mail? Om du ikke VEIT hvorfor hun ikke svarer, så kan du vel nesten ikke si at det er "dårlig av oppdretter" at hun ikke svarer? :yes:

Skrevet

Oppdretteren min er veldig dårlig å svare på mail, men det er fordi oppdretter har andre ting å gjøre enn å sitte og oppdatere mailen sin hver dag. Det blir det mer sånn 1 gang hver andre uke :yes: Synes ikke oppdretter er dårlig oppdretter av den grunn. Men selvfølgelig, føler du på deg at oppdretter har vært online og enda ikke har svart så kunne du jo evt. bare introdusert deg på engelsk på tlf og sagt at du ville høre hvordan det gikk. Telefonangsten min gikk fort over når jeg først skulle ha hund, for da er det snakk om en 10års ++ invistering. Da må man bare legge alt av telefontull og språkbarrierer bak seg, i mine øyne :)

Skrevet
Problemet er at, hun som alle andre dansker(?) ikke forstår mer enn 2 ord norsk :/

Det er å dra kammen over dansker generellt synes jeg. Men som forslaget ovenfor sier, hva med engelsk?

Og om du snakker veldig rolig, tydelig og mest bokmål(vet ikke om du har dialekt jeg?) Så forstår nok oppdretter det meste du sier :yes: 

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...