Gå til innhold
Hundesonen.no

Pony, cob og full


Ia

Recommended Posts

Hei :)

Jeg lurer på om noen kan fortelle meg ca. hvor høy en hest må være over manken for å være pony, cob eller full?

Yndlingshesten min kommer til å bli rundt 150 cm, blir hun da cob? eller full?

Håper på svar :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei :)

Jeg lurer på om noen kan fortelle meg ca. hvor høy en hest må være over manken for å være pony, cob eller full?

Yndlingshesten min kommer til å bli rundt 150 cm, blir hun da cob? eller full?

Håper på svar :P

Hmm, vel det kommer litt an på bygningen hennes. Men mest sannsynlig blir hun nok en cob. Derimot hvis hun er veldig kraftig kan det hende hun må regnes som full. Hva slags rase er hun?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun er Curly :)

De varierer veldig i sørrelse og bygning, så det er ikke så lett å si noe ut ifra det.

Men her er et bilde av hvordan hun er som 5 måneder gammel, hvis det hjelper;

Ridetur2Januar09120.jpg

Her er et bilde av søsteren hennes, som ifølge hesteeier ligner veldig i bygning og størrelse;

post-807-1235440333_thumb.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du må nok dessverre bare vente og se. Jeg har vært borti at en fjording på under 150 er x-full, mens en fullblods på 160 er cob. Bygningen har veldig mye å si for størrelse om du tenker å kjøpe utstyr iallefall. Du kan jo høre med hesteeier om hvilken størrelse søsteren er? Om de lignet mye er det jo sannsynlig at de også vil bli samme størrelse som voksne:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En hest er enten ponny eller hest. Grensen går på ca 148cm i mankehøyde. Cob er en type hest. Irsk cob ( eller Tinker ) Welsh har også sin cob, og disse kan variere mellom små ponnier og helt opp i stor hest på over 160cm.

Det er bygningen som bestemmer om du kan kalle den en cob, hos Welsh er det avstammingen. Cob er en kraftig hest/ponny, mye hovskjegg og muskler.

Din curly er enten hest eller ponny, har ikke hørt om en curly som har gått som cob.

Men størrelsene i hesteutstyr går i pony, cob og full. Her må du nesten bare prøve deg fram. Kaldblodshester går ofte inn i både cob og full, mens min blanding på 150cm bruker cob i str. Pony er det stort sett bare de små ponnyene som bruker, blir de over ca 135 går de nok ofte opp på cob i str.

Håper det ble greit forklart.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Jeg bruker full på mine kaldblodstravere, alle 3 de er hhv 148, 150 og 155 cm i mh og ganske forskjellige i grovhet. Full gir som regel en del innspenningsmuligheter, det er lettere å lage nye hull lengre inn enn å forlenge det som er for kort ihvertfall.. Jeg hadde heller kjøpt litt for stort enn litt for lite, men kommer an på. Jeg kjøper cob til mine som de bruker omtrent til de er to år, så går jeg over på full. Så hvis det ikke er store investeringen (eks hodelag) så hadde jeg kjøpt cob nå og byttet når hun blir større.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar :)

Flordia (som babyen heter) er ikke veldig kraftig, og både mor og far (begge omtrent 148 i mankehøyde) går som cob. Florida kommer til å bli hakket større enn foredrene sine, men har lik kroppsbygning.

Dessverre flyttet søsteren i Tyskland som føll, så jeg vet ikke hvor mye oppdretter vet om henne :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så fin den var :-)

Er det kun en rase som har slike krøller?

Kjenner ei som har en Curly Coated Retriever og en krøllete hest, så om ikke det er flere raser enn Curly, så er det det hun har.

Ja, ikke sant ^^

Ja, det er bare de som jeg vet om :) Så morsomt å høre om fler, er så få av dem :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, ikke sant ^^

Ja, det er bare de som jeg vet om :) Så morsomt å høre om fler, er så få av dem :P

Jammen i meg er de like også. Curlyen og Curlyen. Den du har på bildet og hunden som henne har, for det er ei brun ganske stor tispe. Hun er svensk (eieren) og bor i Norge, så jeg tror hesten står i Norge ett sted også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jammen i meg er de like også. Curlyen og Curlyen. Den du har på bildet og hunden som henne har, for det er ei brun ganske stor tispe. Hun er svensk (eieren) og bor i Norge, så jeg tror hesten står i Norge ett sted også.

Hehe :)

Ja, det kan godt henne. Det finnes rundt 20-30 i Norge, og Lene (som eier Florida) har 12 av dem. Resten må jo være et sted de og, så det kan godt være at en av dem er hos din venninne :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men hvordan er egentlig denne Curlyen, av gemytt og sånn. Og ikke minst hva pleier man å bruke de til, utenom at allergikere kan ri på dem ;)

De er utrolig skjønne!

De er utrolig snille :) Moren min, som ikke hadde vært i nærheten av hest på 34, hadde ingen problemer med å hjelpe Lene med å gi Probiotika til gårdens 4 år gamle hingst :P

De er utrolig glade i oppmerksomhet og kos :P

Siden de er så forskjellige i bygning og størrelse, er de veldig allsidige. Det kommer mer ann på hesten enn på rasen hva den kan brukes til :P Gårdens minste ponni blir brukt mest til kjøring, mens et av de solgte føllene (nå 5 år gammelt) har potensial til å bli en flott spranghest. De brukes mye til western, fordi det er en amerikansk hesterase.

Curlyen har også det flotte egentskapen, at de har opptill 4 gangararter, i tillegg til skritt, trav og galopp. Tølt, pass, foxtrot og running walk.

Så du kan egentlig finne nesten hva som helst innen curlyverden :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De er utrolig snille :icon_redface: Moren min, som ikke hadde vært i nærheten av hest på 34, hadde ingen problemer med å hjelpe Lene med å gi Probiotika til gårdens 4 år gamle hingst :rolleyes2:

De er utrolig glade i oppmerksomhet og kos :)

Siden de er så forskjellige i bygning og størrelse, er de veldig allsidige. Det kommer mer ann på hesten enn på rasen hva den kan brukes til :lol: Gårdens minste ponni blir brukt mest til kjøring, mens et av de solgte føllene (nå 5 år gammelt) har potensial til å bli en flott spranghest. De brukes mye til western, fordi det er en amerikansk hesterase.

Curlyen har også det flotte egentskapen, at de har opptill 4 gangararter, i tillegg til skritt, trav og galopp. Tølt, pass, foxtrot og running walk.

Så du kan egentlig finne nesten hva som helst innen curlyverden :)

Hmm.. *tenke på til når jeg kan kjøpe hest selv*.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...