Gå til innhold
Hundesonen.no

Mattilsynet blir nettbasert


Yodel

Recommended Posts

Skrevet

Kom over denne informasjonen, og tenkte å dele med dere:

Nye skjematjenester for import av dyr og avlsprodukter

Import av dyr og avlsprodukter

I begynnelsen av april kommer Mattilsynet med en ny nettbasert skjematjeneste. Mattilsynets skjematjenester innebærer at du som dyreeier kan registrere deg som importør og melde import av dyr via Mattilsynets skjematjenester.

Tilgang til Mattilsynets Skjematjenester - pålogging

I tråd med statlige føringer har Mattilsynet valgt å la Altinn håndtere påloggingen til våre skjematjenester. Altinn gir en sikker identifisering av brukerne ved påloggingen. Dette er den samme metoden for pålogging som Statens Landbruksforvaltning benytter for sine elektroniske tjenester. Skatteetaten benytter også samme metode for pålogging.

På Mattilsynet hjemmeside vil du etter hvert finne mer informasjon om løsningen. Her vil du også finne brukerveiledninger for pålogging via Altinn. Følg med på http://www.mattilsynet.no/skjema.

Dette er noe av det du kan gjøre i Mattilsynets skjematjenester:

· Registrere deg som importør

· Melde import av dyr og avlsprodukter

I de tilfeller import av dyr krever dispensasjon fra regelverket, må slik søknad sendes før importen skal skje. Skjema for dette finnes på Mattilsynets hjemmesider og kan lastes ned derfra. Når importen faktisk skjer, kan dette meldes elektronisk på Mattilsynets skjematjenester.

Når du bruker Mattilsynets skjematjenester, får du som dyreeier god oversikt over informasjonen som er registrert på ditt dyrehold hos Mattilsynet. Du får alltid kvittering på opplysningene du fyller ut i skjemaene. I tillegg vil selvbetjeningsløsningene vil forenkle saksbehandlingen for Mattilsynets distriktskontorer.

Hvis du har spørsmål, ta kontakt med ditt lokale distriktskontor på telefon 06040.

Skrevet

Høres bra ut det! Foreløpig har jeg hatt behov for noe kontakt med Mattilsynet, men jeg ser for meg at en del prosesser blir forenklet om det er nettbasert :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...