Gå til innhold
Hundesonen.no

Har du oppdatert bloggen m/film fra treningen?


Marthe

Recommended Posts

Jeg tenkte at vi skulle motivere hverandre til å filme treninger. Hver gang du blogger med film, så vil vi vite om det :lol: Ønsker du tilbakemelding på treningen, så gir du beskjed om det.

Skriv gjerne hva du er fornøyd med selv, og hva som kunne vært bedre :)

Husk å kommenter i bloggene til de som skriver i tråden, ikke bare her :D

Har du oppdatert bloggen m/film fra treningen i dag? :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 157
  • Created
  • Siste svar

Bra tiltak!

Det er veldig gøy å se filmer i blogger syns jeg, men det er litt lett å glemme både å filme og å legge ut...

Jeg kan jo vise en film jeg la ut i går. Vi holder på med frivillige dekk, en øvelse som har vært veldig nedprioritert i det siste :) så vi er litt tilbake til starten på den..

Så her skal jeg da først få henne til å IKKE tilby stå, og deretter klikke for dekk og starte å sette på kommando rett og slett. Ikke noe fokus på hvor dekken er hen eller at hun skal bli liggende. Økten kunne kanskje vært et lite hakk kortere?

http://vimeo.com/2908420

Og hvis noen vil se lineføring med Mona så er det her, også fra i går.

Jeg ser at jeg MÅ begynne å belønne med høyrehånden, jeg ser jo ut som jeg har en fysisk skade :lol: Ellers er jeg superfornøyd med kontakten hennes. Også finne en bedre måte å filme på så jeg ikke går ut av bildet hele tiden.

http://vimeo.com/2909792

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tråden kan jo bli en samling for å se litt fremgang, tips og slikt også. Min dekkøkt er jo også helt i startfasen :)

Edit: Haha, så morsom Kahlo! Hun har definitivt skjønt at hun skal på ryggen hvertfall. Så er det bare å komme videre derfra :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tråden kan jo bli en samling for å se litt fremgang, tips og slikt også. Min dekkøkt er jo også helt i startfasen :D

Edit: Haha, så morsom Kahlo! Hun har definitivt skjønt at hun skal på ryggen hvertfall. Så er det bare å komme videre derfra :)

Hun syns det er fantastisk morsomt å ligge på rygg, tror jeg. Så blir spennende å se om jeg kommer videre. :lol:

Morsomt å se forskjellgen på intensiteten på Mona og Siri.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Morsomt å se forskjellgen på intensiteten på Mona og Siri.

Hva tenker du på da? :lol:

Marthe: Haha, ja, veldig dårlig ja! Liksom.. :rolleyes: Men lurer på en ting. Snakker du litt når dere trener fvf, eller er du helt stille? Var litt vanskelig å se på filmen. Eller hva pleier du å gjøre mens dere trener det, liksom.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva tenker du på da? :)

Marthe: Haha, ja, veldig dårlig ja! Liksom.. :rolleyes: Men lurer på en ting. Snakker du litt når dere trener fvf, eller er du helt stille? Var litt vanskelig å se på filmen. Eller hva pleier du å gjøre mens dere trener det, liksom.

Jeg er helt stille. Skryter gjerne når hun gjør en bra vending og sånn.

I dag var ikke treningen bra. Jeg var en dårlig fører (ja, mye fordi jeg blir filmet. Øvelse gjør mester har jeg hørt... Så vi får prøve litt til), fordi jeg egentlig ikke hadde lyst å trene. Jeg var trøtt, lei og iskald. Da bøøør man ikke trene i det hele tatt, men det gjorde jeg. Så smekk på fingrene til meg selv :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Andre trening på feltsøk i går:

http://www.fagertun.net/?p=1722

Han kan ikke apportere ordentlig så derfor jeg bryter etter oppplukk og noen meter med løping for å hindre at han slipper på tur inn før "fri". All løpingen fordi han ikke hviste hva han egentlig holder på med i starten, men han fant det ut etterhvert.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har noen få her sett denne filmen allerede, men jeg kan jo legge den ut likevel. Den ligger foreløpig ikke i bloggen, men det er fordi bloggen ikke er oppdatert etter at dette ble filmet. Jeg må bli flinkere til å oppdatere :lol:

Jeg vet at jeg har mange førerfeil her, og ja, jeg har allerede fått "kjeft" for flere av dem *flir*

Fri ved fot med Norma forrige uke:

http://www.youtube.com/watch?v=YAAgJDcM76w

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har jeg ikke lagt ut film på en stund men skal prøve å få tatt en ny snart :) Imens kan dere gjerne kommentere denne:

Når dere går så har han jo kjempeflott kontakt. En liten ting jeg tror du kunne fått til å så veldig mye penere ut, er om du tar deg et halvt sekund ekstra i vendingene dine. De er veldig raske, og enda han er så knallfin kontakt så sklir han litt ut. Jeg mener ikke at du skal bruke laaaang tiiiid rundt, men når øvelsen ser så bra ut fra før, så taper du hvertfall ingenting på å bruke et halvt skritt ekstra på vendingen. Særlig på snø og glatt underlag :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har jeg ikke lagt ut film på en stund men skal prøve å få tatt en ny snart :) Imens kan dere gjerne kommentere denne:

Som IW skiver. Ta deg litt mer tid i vendingene. Slik at dere vender i lag, og ikke bare du :lol:

Ellers så ville jeg kanskje belønt han mer i selve vendingene noen ganger, slik at han har litt mer forventninger :P

Ellers så synes jeg at han går kjempe fint! Ligger veldig fint, og har en kjempe fin kontakt :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når dere går så har han jo kjempeflott kontakt. En liten ting jeg tror du kunne fått til å så veldig mye penere ut, er om du tar deg et halvt sekund ekstra i vendingene dine. De er veldig raske, og enda han er så knallfin kontakt så sklir han litt ut. Jeg mener ikke at du skal bruke laaaang tiiiid rundt, men når øvelsen ser så bra ut fra før, så taper du hvertfall ingenting på å bruke et halvt skritt ekstra på vendingen. Særlig på snø og glatt underlag :)

Ja synes vi sliter litt i vendingene innimellom så kan nok hende det vil hjelpe, er litt redd for å bruke for lang tid om du skjønner :) Skal huske på det neste gang jeg trener :P kanskje jeg skal huske kamera også da :P

Tusen takk for tilbakemeldinger og skryt fra både deg og Marthe, morro å høre :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, tror det er mange som har litt angst for dommerens kommandoer, og at man må sprette rundt på nanosekundet kommandoen kommer. Men man har tid til å stokke beina for en vending eller en holdt :) Såklart forskjell på det og å gå 10 meter før man reagerer da, hehe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...