Gå til innhold
Hundesonen.no

Operere HD


Inustaff

Recommended Posts

Skrevet

Noen som kan fortelle meg om dette koster uoverkommelig mye penger?

Og hvor får man gjort dette?er det sånn alle dyrleger kan,eller må man til spesielle i landet?

Hvor lang tid tar det før hunden er good to go igjen,og hva må legges ned av arbeid i tiden hunden skal komme seg igjen?

Er det fryktelig vanskelig å ha flere hunder når man har en hund som er operert for HD?

Sist men ikke minst,er det verdt det...Ville DU gjort det?

Skrevet

Jeg opererte den forrige hunden min, men valgte en noe enklere smertelindrende operasjon. Der går dyrlegen inn på innsiden av låret og "løsner" den muskelen som presser hoftekula inn i hofteskåla, dermed så letter det på trykket i forhold til gnisninger mot ei hofteskål som er unormal. Denne operasjonen fungerte veldig bra for min hund, han hadde middels til sterk grad. Jeg gjorde dette bare på høyre side, da dette var den desidert værste hofta for han. Betalte den gangen 3500 kr for den ene hofta. (2003)Rekovalesentida gikk ganske greit, litt smerter de to første dagene, etter ei uke gikk han bedre enn noensinne. Opererte han når han var 6 år, til da hadde han gått på Rimadyl. Etter den operasjonen trengte han kun Rimadyl etter ekstrem aktivitet. Han døde når han var 10 år(2007) av andre ting. Jeg hadde også 2 åandre hunder samtidig, opplevde ikke noe problemer med det.

Jeg angrer ikke på at jeg gjorde dette på han, ville absolutt gjort det igjen. Hunden blei valp igjen og en utrolig livsglede:-). Sikkert ikke noe som fungerer på alle tilfelle av HD, forhør deg med dyrlegen. Dette blei gjort på min hos en vanlig dyrlege, men ho hadde gjort noen slike operasjoner i forkant med meget gode resultater:-)

Skrevet

Har det noe å bety for operasjonen om det er mye forkalkninger da?Eller er operasjonen akkurat lik?

Jeg mener;Operere HD er å operere HD uansett??

3500 var jo ikke dyrt da,trodde man var opp i 30-50 tusen for å operere.. :S

Jeg tenker på å legge gull inni,eller hva de pleier bruke...??Om det er nødvendig?

Jeg aner jo ingenting om dette..

Vil gjerne vite hvor jeg kan søke dette opp så jeg får mer info.Har noen tips så si fra!

Jeg har ringt et par vetrinærer,men får aldri snakke med noen som vet for de er i arbeid,eller så hører ikke tlf dama etter og sier"kom inn med hunden".Så jeg tenkte jeg ser her først..skal jo ha noen svar,ikke betale masse for at de skal fortelle meg ting.

Det er jo nesten mangel på hofteskål på min hund,men forkalkningene er der mye av derimot.

Det gikk så fort nedover jeg er helt sjokket.Har aldri opplevd hund med HD før.

Skrevet

Da dyrlegen sa vi kanskje måtte operere Mona var det litt mer enn 3500,- som gjaldt ja :ahappy: Men da var det også snakk om å skifte ut hele hofta og sette inn noe gullerstatninger slik som du nevner. Var over 20 000 ja. Husker ikke om forsikring ville dekket noe av det og evt hva dessverre.

Skrevet

Det var noe slikt jeg trodde..hmm.

Må vurdere det når jeg vet mer da med andre ord.Økonomien sier klart nei.

Det er 2 hofter som skal opereres så det er litt mye for meg..

HD dekkes ikke på forsikring her i gården hvertfall.

Vanskelig tema.

Guest Dratini
Skrevet

Jeg har ikke selv operert en hund pga HD, men kjenner til denne hunden i sverige. Vet at de også brukte lang tid på opptrening, bl.a. i vann.

"Leon hade en d-höft och vi beslutade att operera in en ny höftled i titan. Operationen gick väldigt bra och trots lång och slitsam rehabilitering kände vi att vi gjort rätt som nu kunde erbjuda Leon ett långt liv utan smärta i sin led. Ett halvår efter operation var han helt symptomfri och vi planerade att ta tag i fortsatt träning & tävlande. Tyvärr avled Leon utan förvarning av cardiomyopati (hjärtfel) när han nu blivit helt återställd efter operationen. Leon hann bli tjänstehund i flygvapnet endast 17 månader gammal och han tog två första pris i öppenkl. viltspår."

Skrevet

Min var jo 6 år når han blei operert, så det var en god del forkalkninger i hoftene hans, dyrlegen måpa litt når ho så på bildene hans og skjønte ikke helt åssen den bikkja i det hele tatt larte å gå. Så i forhold til den operasjonen han hadde spilte ikke forkalkninga noe inn. Jeg hadde kun hørt om gull fram til da jeg også,men som du jo har fått med deg er jo dette fryktelig dyrt og man har jo aldri noe garanti. Derfor tok vi den "rimlige" løsningen hvis man kan kalle det for det, men for han blei det jo et nytt liv. Jeg var så heldig å få dekke dette på forsikringa fordi han var så oppi åra som han var og selskapet kunne ikke bevise at dette var noe han var født med, ergo så blei jo dette en gratisaffære for min del. Er nok ikke så lett å få tak i og snakke med en vet på tlf, min blei operert på det som dengang het Stokke Dyreklinikk utafor Tønsberg, men de har også hørt om den type operasjon både i Bø og her jeg bor nå i Seljord. Så det må jo være en dyrlege i ditt nærområde som kan svare på evnt spm. Fant denne sida om HD, der står denne type operasjon litt forklart under kirurgiske operasjoner:-)

http://www.dyrlegenett.no/HD.htm

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...