Gå til innhold
Hundesonen.no

Alt man kan bruke hund/(dyr) til?


siljestokka

Recommended Posts

Som overskriften sier. Jeg vil ha en diskusjon over alt man kan bruke dyr til. Hvordan vi bruker dyr til å hjelpe andre mennesker, som for eksempel:

-Blindehunder/ hunder for handikapede/ syke?

-Politihunder: -finner narkotika, bomber, fakker tyver etc etc

-Lavinehunder.

-Gjeterhunder, som hjelper bonden med å hente sauer, kyr og lignende

-Rottehunder, som fakker skadedyr

-De er verdens beste turkamerater og selskapsdyr.

osvosv

Tenk på alt du lærer av å ha et dyr. De som virkelig liker å sette seg inn i hvordan hunden "Tenker"osv... På den derre hundenerd tråden så var det jo noen som mente at de fikk en bedre forståelse for folk. Slik som at du får en større sympati for såkalte "plagånder" på skolen, og at du prøver å tenke hvordan ting kunne blitt gjort annerledes med dem. For du kan jo faktisk gjøre små ting, som gjør det mye bedre. I stedet for å "ta" dem, så skal du heller hjelpe dem.

Slik som med klikkertrening. Bakgrunnen er jo at du skal belønne positivt hele tiden.. Jeg liker tenkegangen bak det.. Liksom mindre korrigering/kjeft på en måte. Du belønner bare når hunden gjør det bra, og "ignorer" på en måte når han gjør feil.

Håper dere forstår.. (Jeg er verdens verste til å forklare)

------------------------

For eksempel: Jeg så en gang på tv at de brukte hunder i fengsel. Det er jo ganske genialt. De plukket ut et par fanger, som fikk hver sin hund, som de måtte ta vare på i lengre tid. Og det virka som det gikk ganske bra.. Er "år" siden jeg så det programmet så husker ikke så mye av det. Men tenk å sette ut omplasseringshunder til fanger her i Norge (Til de som vil). Da vil du jo ta to fluer i en smekk... Eller? Hva synes dere om det? Vet ikke helt hvordan det er i fengsler sånn egentlig, men liker å drømme meg bort. du "hjelper på en måte mennesker og dyr" på samme tid.. Men vet ikke hvordan det ville blitt i praksis.

Jeg husker også at de brukte hunder til "lesehjelp" for barn engang... Altså hunden var med å hørte på barn som leste i ei bok på et rom.. Hukser ikke så mye av det. (Sitter å tenker over alt jeg har hørt og sett :( ). Tror det hjelp veldig for de barna.

Såg på et annet program der de brukte delfiner til å hjelpe barn som var veldig "Grønnsak". Hver gang barnet gjorde det bra, ble hun belønnet med at hun fikk klappe delfinene.. Så de fikk faktisk litt kontak med det barnet. Og barnet jobba veldig bra.

Dyr virker veldig gode å ha, når folk mister tillit til andre folk..

Visst noen har noen historier rundt dette, så bare snakk ut :lol: . Og skulle du vite om noen filmer/nettsteder vil jeg gjerne titte innom... :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes du har fått med det meste av det dyr er gode for blant mennesker, - bortsett fra den rent helsemessige - rent fysiologiske - og godt forskerdokumenterte effekten. Det med nedsatt blodtrykk osv,at eldre mennesker med hund/dyr lever lenger og slikt.

I England holder f.eks veldig mange aldershjem katter - bokollektiv for f.eks autister også. Autister kan jo f.eks streve like mye med blikkkontakt som en hund. Da passer det godt at både hunden og autisten kan "se forbi hverandre" og trives best med det begge.

Her til lands er vi så hygieniske i helseinstitusjoner at slike tilstander ikke er til å drømme om en gang, og å bruke statlige tilskudd på å lære opp servicehunder - førerhunder også etterhvert- er nå i det blå. Vårt samfunn er ikke veldig langt kommet når det gjelder å ta den økonomiske konsekvensen av alt men vet om hva dyr er gode for.

Der hvor hunder blir regnet som urene dyr, er ikke hunder gode for annet enn å være søppelfjernere f.eks., og hundehold - privat eller offentlig - helt utelukket.

Det fins kulturforskjeller på dette, helt uavhengig av hva man vet gjennom forskning.

Psykologisk sett tenker jeg at effekten av hunder / dyr bunner i at det viktigste og helt nødvendige for alle mennesker er å bli bekreftet - sett - lagt merke til - berørt av et annet vesen.

Jeg så også det programmet om fanger som fikk ansvar for dyr som en del av rehabiliteringen, og ønsker en oppfølging på hvordan det gikk? Nyttig "reklame" for dyrehold i offentlig regi ville det vært;- til beste for marginale grupper.

Å slå sammen omplasseringshunder og fanger - to fluer i en smekk? - og kunne si at dette er velferd for både dyret og mennesket?

Tjaaa???? - --

Hvis jeg husker riktig så var fangene som forverter å regne for hunder som skulle bli (politi) tjenestehunder. Fordelen med dette var at det fulgte enormt med oppfølging / opplæring med tiltaket. Hvis det samme ville skjedd om det var en omplasseringshund(!) så ja - hvorfor ikke. Men en ville jo da fått spørsmålet om hva som skulle skjedd med hunden i det lange løp? Vi synes jo ikke bruk-og-kast-holdinger er riktig ifht dyr.

I det tilfellet programmet var om, var jo dette klart definert i utgangspunktet: - et midlertidig forhold.

I det hele tatt - alle disse gode møtene mellom barn - funksjonshemmede mennesker - osv, forutsetter at det finnes kyndige mennesker i bakgrunnen som har ansvar for dyret det gjelder.

Slikt koster penger - hvis det skal bli godt.

Hva om private hundefolk brukte tid, krefter og penger på å trene servicehunder? Hva skal til? Man kunne bidra i ifht andre mennesker på den måten. Så mye "blod, svette og tårer" som ellers blir investert i forbindelse med hundehold, konkurransetrening som riktig nok er til både hygge og nytte for både hund, eier og hopehavet dem i mellom - men som utover det, ikke bidrar til annet enn å samle premier på hylla.

Og dette var provokasjonen, folkens: Værsågod - "forsvar" dere - kast dere nå hissig, godt, skarpskodd og langvarig over den!

Annet stoff:

Det må ha vært et programinnslag om en service-hund nylig, som mange ikke.hunde-holdere har snakket imponert om. Imponerte over hunden - som selv hadde funnet på at en tom filmboks skulle være symbol for at den trengte hjelp for å få tak i-var det mobiltelefon? - hvis denne lå utenfor hundens rekkevidde. Hvis noen vet hvor det gikk - så finnes vel snutten gjerne på en eller annen nyhetslink i et Tv-media?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...