Gå til innhold
Hundesonen.no

Alt man kan bruke hund/(dyr) til?


siljestokka

Recommended Posts

Som overskriften sier. Jeg vil ha en diskusjon over alt man kan bruke dyr til. Hvordan vi bruker dyr til å hjelpe andre mennesker, som for eksempel:

-Blindehunder/ hunder for handikapede/ syke?

-Politihunder: -finner narkotika, bomber, fakker tyver etc etc

-Lavinehunder.

-Gjeterhunder, som hjelper bonden med å hente sauer, kyr og lignende

-Rottehunder, som fakker skadedyr

-De er verdens beste turkamerater og selskapsdyr.

osvosv

Tenk på alt du lærer av å ha et dyr. De som virkelig liker å sette seg inn i hvordan hunden "Tenker"osv... På den derre hundenerd tråden så var det jo noen som mente at de fikk en bedre forståelse for folk. Slik som at du får en større sympati for såkalte "plagånder" på skolen, og at du prøver å tenke hvordan ting kunne blitt gjort annerledes med dem. For du kan jo faktisk gjøre små ting, som gjør det mye bedre. I stedet for å "ta" dem, så skal du heller hjelpe dem.

Slik som med klikkertrening. Bakgrunnen er jo at du skal belønne positivt hele tiden.. Jeg liker tenkegangen bak det.. Liksom mindre korrigering/kjeft på en måte. Du belønner bare når hunden gjør det bra, og "ignorer" på en måte når han gjør feil.

Håper dere forstår.. (Jeg er verdens verste til å forklare)

------------------------

For eksempel: Jeg så en gang på tv at de brukte hunder i fengsel. Det er jo ganske genialt. De plukket ut et par fanger, som fikk hver sin hund, som de måtte ta vare på i lengre tid. Og det virka som det gikk ganske bra.. Er "år" siden jeg så det programmet så husker ikke så mye av det. Men tenk å sette ut omplasseringshunder til fanger her i Norge (Til de som vil). Da vil du jo ta to fluer i en smekk... Eller? Hva synes dere om det? Vet ikke helt hvordan det er i fengsler sånn egentlig, men liker å drømme meg bort. du "hjelper på en måte mennesker og dyr" på samme tid.. Men vet ikke hvordan det ville blitt i praksis.

Jeg husker også at de brukte hunder til "lesehjelp" for barn engang... Altså hunden var med å hørte på barn som leste i ei bok på et rom.. Hukser ikke så mye av det. (Sitter å tenker over alt jeg har hørt og sett :( ). Tror det hjelp veldig for de barna.

Såg på et annet program der de brukte delfiner til å hjelpe barn som var veldig "Grønnsak". Hver gang barnet gjorde det bra, ble hun belønnet med at hun fikk klappe delfinene.. Så de fikk faktisk litt kontak med det barnet. Og barnet jobba veldig bra.

Dyr virker veldig gode å ha, når folk mister tillit til andre folk..

Visst noen har noen historier rundt dette, så bare snakk ut :lol: . Og skulle du vite om noen filmer/nettsteder vil jeg gjerne titte innom... :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes du har fått med det meste av det dyr er gode for blant mennesker, - bortsett fra den rent helsemessige - rent fysiologiske - og godt forskerdokumenterte effekten. Det med nedsatt blodtrykk osv,at eldre mennesker med hund/dyr lever lenger og slikt.

I England holder f.eks veldig mange aldershjem katter - bokollektiv for f.eks autister også. Autister kan jo f.eks streve like mye med blikkkontakt som en hund. Da passer det godt at både hunden og autisten kan "se forbi hverandre" og trives best med det begge.

Her til lands er vi så hygieniske i helseinstitusjoner at slike tilstander ikke er til å drømme om en gang, og å bruke statlige tilskudd på å lære opp servicehunder - førerhunder også etterhvert- er nå i det blå. Vårt samfunn er ikke veldig langt kommet når det gjelder å ta den økonomiske konsekvensen av alt men vet om hva dyr er gode for.

Der hvor hunder blir regnet som urene dyr, er ikke hunder gode for annet enn å være søppelfjernere f.eks., og hundehold - privat eller offentlig - helt utelukket.

Det fins kulturforskjeller på dette, helt uavhengig av hva man vet gjennom forskning.

Psykologisk sett tenker jeg at effekten av hunder / dyr bunner i at det viktigste og helt nødvendige for alle mennesker er å bli bekreftet - sett - lagt merke til - berørt av et annet vesen.

Jeg så også det programmet om fanger som fikk ansvar for dyr som en del av rehabiliteringen, og ønsker en oppfølging på hvordan det gikk? Nyttig "reklame" for dyrehold i offentlig regi ville det vært;- til beste for marginale grupper.

Å slå sammen omplasseringshunder og fanger - to fluer i en smekk? - og kunne si at dette er velferd for både dyret og mennesket?

Tjaaa???? - --

Hvis jeg husker riktig så var fangene som forverter å regne for hunder som skulle bli (politi) tjenestehunder. Fordelen med dette var at det fulgte enormt med oppfølging / opplæring med tiltaket. Hvis det samme ville skjedd om det var en omplasseringshund(!) så ja - hvorfor ikke. Men en ville jo da fått spørsmålet om hva som skulle skjedd med hunden i det lange løp? Vi synes jo ikke bruk-og-kast-holdinger er riktig ifht dyr.

I det tilfellet programmet var om, var jo dette klart definert i utgangspunktet: - et midlertidig forhold.

I det hele tatt - alle disse gode møtene mellom barn - funksjonshemmede mennesker - osv, forutsetter at det finnes kyndige mennesker i bakgrunnen som har ansvar for dyret det gjelder.

Slikt koster penger - hvis det skal bli godt.

Hva om private hundefolk brukte tid, krefter og penger på å trene servicehunder? Hva skal til? Man kunne bidra i ifht andre mennesker på den måten. Så mye "blod, svette og tårer" som ellers blir investert i forbindelse med hundehold, konkurransetrening som riktig nok er til både hygge og nytte for både hund, eier og hopehavet dem i mellom - men som utover det, ikke bidrar til annet enn å samle premier på hylla.

Og dette var provokasjonen, folkens: Værsågod - "forsvar" dere - kast dere nå hissig, godt, skarpskodd og langvarig over den!

Annet stoff:

Det må ha vært et programinnslag om en service-hund nylig, som mange ikke.hunde-holdere har snakket imponert om. Imponerte over hunden - som selv hadde funnet på at en tom filmboks skulle være symbol for at den trengte hjelp for å få tak i-var det mobiltelefon? - hvis denne lå utenfor hundens rekkevidde. Hvis noen vet hvor det gikk - så finnes vel snutten gjerne på en eller annen nyhetslink i et Tv-media?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...