Gå til innhold
Hundesonen.no

Svalbard?


Aya

Recommended Posts

Skrevet

Jepp, tittelen sier vel det meste:p Når på året dro du, hvor bodde du, hva anbefaler du å gjøre, hvor mye betalte du?

Skrevet

Jaaaa!

Jeg har ikke BODD på Svalbard i så forstand, men jeg har vært der og "bodd" i flere uker hos familien min :P

Jeg foretrekker vårsemesteret, når sola begynner å komme tilbake og skaper lilla fargespill over isen, da er det sinnsykt fint. Høsten har selvfølgelig sin sjarm den og, så har du ikke opplevd Svalbard før er det nok ikke noe forskjell for din del (om du skjønner hva jeg mener).

Familien min har bodd i mange forskjellige boliger der oppe, mye som leies ut i forbindelse med at de jobber som professorer på UNIS. Skal man opp som student er det studenthybler i nybyen, helt øverst i dalen ;) Ellers er jeg personlig på utkikk etter privat-hybel til leie siden jeg skal (SKAL <_< ) ha bikkja med meg opp, og man ikke får ha hund i studenthyblene i nybyen. (Forøvrig kan det være problemer å få "små" hunder opp dit, dog vet jeg ikke helt sikkert hva de godkjenner og ikke godkjenner).

Og uhh, hvis du tenker ferie (sorry jeg er veldig universitetsfokusert) så er det jo hotell på svalbard. Sist jeg var der oppe (4 år siden nå :P ) var det vel en 3-4 stk, men det er sikkert doblet siden sist. Hva bør du gjøre? ALT! ;) Snøscootertur, gå opp på sukkertoppen (helst med lokale folk siden du bør ha pistol med deg når du går tur utenfor dalen), traske deg en tur på breen ovenfor nybyen, er du der på vår/sommeren kan du lete etter fossiler i morenemassene. Ta deg en tur ut til nordlysobservatoriet i Adventdalen (kanskje du får omvisning hos onkelen min :P :P ), se på gamle hytter i bjørndalen, dra på museet (som har flyttet ned til forskningsparken for 2-3 år siden, og er helt nytt :P ) og generelt nyt opplevelsen! Får du tak i snøscooter og er der på vinteren er det fantastisk å kjøre over isfjorden og se svalbard fra hornsund (men nå har jo global oppvarming gjort at fjorden ikke fryser over lenger? :P Jeg og onkelen min kjørte over for 4 år siden) og generelt kjøre rundt og oppleve området ;) Finnes masse scooterløyper.

Ellers er det hundrevis av "opplevelsespakker" man kan få, hundespann finnes det og mye annet. Bare å ta kontakt med reisearrangør som f.eks http://www.basecampexplorer.com/ .

n796330166_4598199_581.jpg

;)

Skrevet

Tuuuusen takk for et fantastisk svar:D Vi tenker å ta bryllupsreisen vår der, det hadde vært fantaaastisk fint. Tenker isåfall en eller gang mellom begynnelsen av mars og til midten av mai. Vi er vel ikke heelt typene til å bare ligge og slenge på stranden en uke, så en ferie med scooterkjøring, hundekjøring, turer og snø hadde vært supert! Men det er dyrt ... Så her er det jammen bare å spare *sukk*

Skrevet

Det kan vel være ganske så kaldt ja, men så at gjennomsnittstemperaturen gjennom vinteren lå på en -15. Og man må jo ha skikkelige klær. :lol: Men for oss, som har lyst til å gjøre noe morsomt og helt annerledes, så tror jeg det er midt i blinken:D

Skrevet

Tja. Det kommer vel an på hva man er vant til. Men det er ganske mye vind der oppe så den effektive kuldegraden blir enda lavere. Du får sånn "åherregud nesehåra mine fryser" følelse noen ganger. Men det er jo bare en del av sjarmen :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...