Gå til innhold
Hundesonen.no

Slag hos hund


SFX

Recommended Posts

Guest Gråtass
Er det noen som har erfaring med slag hos hund, og kan fortelle litt om det?

Slag hos hund er omtrent like variert som hos mennesker. Noen får slag med store bivirkninger og andre får mindre slag med mindre bivirkninger. Det kan være vanskelig å diagnostisere slag på hund, men man kan se det på skjevheter i ansiktet hos enkelte.

Min hund har hatt et slag antar veterinærene, jeg har ikke oppdaget at det har skjedd, jeg vet heller ikke om det har vært som ung eller senere. Hun har kun fått mindre bivirkninger av det.

Jeg vet om en annen hund som fikk slag 4 år gammel, han ble veldig skakk i ansiktet og nedsatt førllighet på den ene siden av kroppen, men sist jeg snakket med eier levde han glad og lykkelig fortsatt 10 år gammel..

Min gamle golden fikk epilepsi og antagelig slag da hun var 12 år, hun døde av seg selv hjemme nesten 14 år gammel, så slag trenger ikke å være ensbetydende med død eller store lammelser.

Jeg regner med at det er Even du bekymrer deg for? Som sagt slag trenger ikke å være dødelig, men kan være vanskelig å diagnostisere. Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg regner med at det er Even du bekymrer deg for? Som sagt slag trenger ikke å være dødelig, men kan være vanskelig å diagnostisere. Lykke til!

Ja, det er Even.

Han er jo hos pappa, og jeg har ikke sett ham etter at han ble dårlig. Men beskrivelsene er skjev gange, at han ikke helt klarer å styre/dårlig motorikk, sjangler. I tillegg til at han selvfølgelig har mistet litt sprut og spirit. Det kan jo være forkalkningene også, de påvirker i høyeste grad bevegelsene når han har en dårlig dag. Pappa har ikke sett noe skje (men hunden er jo ikke overvåket 24/7), bare endring i bevegelse og atferd/humør.

Det spiller egentlig ikke så stor rolle hva det er, det viktigste er om han har det bra og om vi ser forbedring. Men jeg skal studere hodet i helga, for det sa ikke pappa noe om.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...