Gå til innhold
Hundesonen.no

Hannhunder og testikler


Recommended Posts

Har lest litt rundt på forskjellige forum og ser at noen hannhunder får ikke begge testiklene sine ned i pungen. Blir litt urolig og vil gjerne vite litt om dette.

Når er det vanlig at steinen detter ned hos hannhunder?? Har selv en JRT.

Er det virkelig slik at man ikke får stille ut hunder som mangler testikler eller er kastrert?? Og hvorfor??

Fyr løs folkens. :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har lest litt rundt på forskjellige forum og ser at noen hannhunder får ikke begge testiklene sine ned i pungen. Blir litt urolig og vil gjerne vite litt om dette.

Når er det vanlig at steinen detter ned hos hannhunder?? Har selv en JRT.

Er det virkelig slik at man ikke får stille ut hunder som mangler testikler eller er kastrert?? Og hvorfor??

Fyr løs folkens. :wub:

For å svare på det siste først:

Hunder som er født med en eller ingen testikler, får ikke stille. Det vil si, de må gjerne stille, men de skal ha null i premiering.

Hunder som må kastreres av medisinske årsaker kan få dispensasjon til å stille etter operasjonen. Har de allerede vært stilt før inngrepet er dispenasjon automatisk.

Hvorfor er fordi en hannhund skal ha to velutviklede testikler - det står i enhver rasestandard, og testikkelmangel ansees som så arvelig at en ønsker å garantere at det ikke blir brukt i avl (derfor skal hannhunder som brukes i avl uten å ha vært utstilt ha en veterinærattest på at begge testikler er til stede, når kullet registreres).

Hvor stor andel det gjelder har jeg ingen tall på, men hvor lang tid hundene trenger på å få de ned varierer fra rase til rase, fra individ til individ. I NKKs kjøpekontrakt mener jeg det står at en skal vente til hannen er ett år, før en får refundert deler av kjøpesummen. Altså kan det ta så lang tid.

Men om en hannhund ikke har testiklene nede ved leveringsalder, ville jeg som oppdretter ha fått valpen undersøkt hos veterinær, og sørget for at den ble fulgt opp - har den jojotestikler, er de ikke der, hva er problemet? En fjerner testikler ved problemer for å redusere kreftfaren, og derfor bør det følges opp selv om hunden er ung.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Etter hva jeg har forstått skal testiklene ligge i pungen allerede ved to måneders alder.. Cesar burde i hvertfall ha begge nede nå :icon_redface:

Min vetrinær sier at om de kan komme ned helt til 8 måneder, men at etter det er det lite håp, selv om det hender..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk, takk folkens.

Sjekket Cesar sine testikle og de er der begge to.

Må si at det var flott, men hvis dere hadde sett det uttrykket han sendte meg når jeg var ferdig så skulle man tro at jeg anntastet han.. :icon_redface:

Haha :( Hvis du har planer om å stille han ut, må du bare venne han til å bli tafset der bak. Dommeren skal jo også kjenne og sjekke at alt er som det skal :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min hadde testiklene sine nede da vi hentet ham (forrige uke) Fortsatt har han litt jojo- tendenser, men i følge veterinæren har de nådd grensa for hva som er godkjent. Håper de kommer mer frem ettersom han vokser, noe jeg tror må modnes med tid og alder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Han har det godt i buret. Det står på et varmt underlag og han har myk madrass og tepper. Mer enn nok plass til å snu seg som han vil. Han har vannskål festet på ene burveggen og må han tisse, piper han så jeg går ut med han. Det er ikke bur som er et problem her. Han legger seg inn i det frivillig på dagtid også når han skal sove. 
    • Buret er veldig begrensende, og hunder bruker ulike liggestillinger og underlag for å regulere varmen i løpet av natten. Hunder ligger gjerne stille der fordi de ikke har noe valg. Hvis valpen må gjøre fra seg eller søler når han drikker så blir det fort vått og ubehagelig å ligge der også. Lykke til med kattetreningen, du har nok en jobb foran deg der. Selv om det har gått bra før så er individer forskjellige og har ulike grader av instinkter.
    • Ja, han visste at jeg hadde katter, men mente det ikke var noe problem. Og jeg har hatt både jakthunder og gjeterhunder tidligere og det har gått veldig bra. Valpen ligger fint i buret så jeg skjønner ikke helt hvorfor jeg skal endre på det? Buret står i stuen og valpen sover rolig hele natten der. 
    • Begynner å bli ei stund siden jeg hang på forum nå, ja 😄 dårlig til å sjekke svar og, ser jeg!  Det må jo bli kjøring, da!
    • Visste oppdretter at du hadde katter? Har de noen råd kanskje? Dette er jo en mix av raser som har notorisk høyt jaktinstinkt, så dette kan bli en stor utfordring. Her må det i så fall systematisk trening til med rotrening rundt kattene, belønning for å ignorere dem, og trygge områder for begge. Og det er fortsatt ingen garanti for at det går bra. Har du mulighet til å skille dem i ulike rom om natten så valpen slipper å ligge i bur?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...