Gå til innhold
Hundesonen.no

Kan noen hjelpe?


Dyregal

Recommended Posts

Skrevet

Hei alle sammen.

Lurer på om noen vet om en ( eller flere ) oppdrettere av Doberman Pinscher i Møre og Romsdal? Eller omeng? Det begynner å bli et par år siden verdens beste hund døde, og savnet etter en ny venn bare øker og øker :x Jeg blir snart tullerusk! :x

Er det noen som har gode erfaringer med noen, så vil jeg gjerne vite!

Hilsen valpesyk!

Skrevet

Anbefaler deg å ikke tenke kun på sted, men på gode oppdrette uavhening av hvor de bor. Husk at oppdretteren skal ha friske hunder i kropp og i hode, og skal kunne bevise dette. Hvis du går inn på Norsk dobermann klubb sine sider, så står det lister over oppdrettere og hvor de bor i landet. Men vær kritisk, ikke bare få rasen fra hvem som helst bare fordi du ønsker en dobbis. :x

Skrevet
Anbefaler deg å ikke tenke kun på sted, men på gode oppdrette uavhening av hvor de bor. Husk at oppdretteren skal ha friske hunder i kropp og i hode, og skal kunne bevise dette. Hvis du går inn på Norsk dobermann klubb sine sider, så står det lister over oppdrettere og hvor de bor i landet. Men vær kritisk, ikke bare få rasen fra hvem som helst bare fordi du ønsker en dobbis. :x

Enig her. Let etter en oppdretter med gode individer og som har peiling på rasen. Gjør ikke noe om de har drevet på i et par år heller. Se litt på utstillingsresultatene til avlsdyrene, om de er friske, hvordan de vokser opp, osv :x

Lykke til!

Skrevet

Jeg mener mellom pinscher. Jeg trodde man kalte de svarte for Doberman Pinscher, men der ser dere! ;) Tenker på skaffe meg en rød også, og med gode tips blir det forhåpentlig en eller to nye venner til sommeren! ;)

Tusen takk for svarene.

Skrevet

Ja det er ikke alltid like lett å skal skille mellom alle rasenavnene. Mellompincher blir kalt Pincher.

Så man har Dverg Pincher som er minst, Pincher som er mellom, og Dobermann som er størst. Og de alle ligner på hverandre mer eller mindre.

Uansett er det like viktig å være kritisk til valg av oppdretter. Lykke til med letingen. ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
    • Jeg er interessert i rasene Collie eller Eurasier? Hvordan er de to rasene? Pelsstell? Røyter de mye? Er det mye lyd? Trenbarhet og kan de gå løs ute med lite jakt? 
    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...