Gå til innhold
Hundesonen.no

Kan noen hjelpe?


Dyregal

Recommended Posts

Skrevet

Hei alle sammen.

Lurer på om noen vet om en ( eller flere ) oppdrettere av Doberman Pinscher i Møre og Romsdal? Eller omeng? Det begynner å bli et par år siden verdens beste hund døde, og savnet etter en ny venn bare øker og øker :x Jeg blir snart tullerusk! :x

Er det noen som har gode erfaringer med noen, så vil jeg gjerne vite!

Hilsen valpesyk!

Skrevet

Anbefaler deg å ikke tenke kun på sted, men på gode oppdrette uavhening av hvor de bor. Husk at oppdretteren skal ha friske hunder i kropp og i hode, og skal kunne bevise dette. Hvis du går inn på Norsk dobermann klubb sine sider, så står det lister over oppdrettere og hvor de bor i landet. Men vær kritisk, ikke bare få rasen fra hvem som helst bare fordi du ønsker en dobbis. :x

Skrevet
Anbefaler deg å ikke tenke kun på sted, men på gode oppdrette uavhening av hvor de bor. Husk at oppdretteren skal ha friske hunder i kropp og i hode, og skal kunne bevise dette. Hvis du går inn på Norsk dobermann klubb sine sider, så står det lister over oppdrettere og hvor de bor i landet. Men vær kritisk, ikke bare få rasen fra hvem som helst bare fordi du ønsker en dobbis. :x

Enig her. Let etter en oppdretter med gode individer og som har peiling på rasen. Gjør ikke noe om de har drevet på i et par år heller. Se litt på utstillingsresultatene til avlsdyrene, om de er friske, hvordan de vokser opp, osv :x

Lykke til!

Skrevet

Jeg mener mellom pinscher. Jeg trodde man kalte de svarte for Doberman Pinscher, men der ser dere! ;) Tenker på skaffe meg en rød også, og med gode tips blir det forhåpentlig en eller to nye venner til sommeren! ;)

Tusen takk for svarene.

Skrevet

Ja det er ikke alltid like lett å skal skille mellom alle rasenavnene. Mellompincher blir kalt Pincher.

Så man har Dverg Pincher som er minst, Pincher som er mellom, og Dobermann som er størst. Og de alle ligner på hverandre mer eller mindre.

Uansett er det like viktig å være kritisk til valg av oppdretter. Lykke til med letingen. ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...