Gå til innhold
Hundesonen.no

Valp, stamtavle, linjer, aner....


Linda Kristin

Recommended Posts

Skrevet

Jeg blir helt forvirret jeg. Og siden jeg ihvertfall har en del av hjernen på så spør jeg folket.

Vår første hund er ikke reg. Ikke så mye å si om dette og det er ikke det jeg vil diskutere her, men han er ihvertfal det.

Som nr to har vi tenkt til å kjøpe en reg. valp (en gang i fremtiden), men jeg blir rett forvirret jeg. I en verden av cert, bir og alle hans oldemødre skjønner jeg ikke no.

Så for meg en lett jobb med å finne en oppdretter jeg liker, og som liker meg, og finne hunden i mine drømmer..... hvis det finnes noe slikt.

Men det er ikke så lett skjønner jeg. Dere snakker om aner og linjer og premiering og alt detta mens en stakkar sitter på sidelinja og greier ikke få med halvparten.

Så derfor lurer jeg. Hvordan skal jeg finne ut om hunden jeg vil ha har de "rette linjene" jeg ser etter???

Og er det virkelig så viktig å ta for seg familien 10 generasjoner bakover i tid???

Hjelp ønskes og alle kan si sin mening.

Skrevet

Dette er jo veldig avhengig av hva slags hund du skal ha. Nummer en er selvsagt å sjekke helse, sjekk slekta for arvelige sykdommer. Ideelt ville jeg iallefall sjekket opp mor og far, deres kullsøsken, og deres foreldre igjen. HD, allergi, øyesykdommer osv, alt etter hva som den rasen er utsatt for. Deretter kommer det jo ann på bruken. Skal du ha en utstillingshund er det en fordel at flere enn bare moren er en god utstillingshund, skal du ha en brukshund er det fint å lete etter resultater hos familien og (selv om det ikke nødvendigvis sier alt). Mentaltesting er også noe jeg ville sjekket ut dersom jeg skulle hatt en brukshund. Skal du ha en jakthund ville jeg forvisset meg om at flere i familien faktisk har anlegg for dette; instinkter går i avl.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...