Gå til innhold
Hundesonen.no

Å gå med hund på Hardangervidda


Heidihj

Recommended Posts

Å gå med hund på hardangervidda er ikke noen spøk. Selve ture er grei og det går fint, men når men kommer til hyttene man skal sove i er det ikke lett. De skylder på alergi og hunden får ikke komme inn. På forhond hadde vi ringt rundt til de hyttene vi skulle besøke og de sa at det gikk fint å ha med seg hund. De to første hyttene var helt fine. Elwira fikk ligge i ett bur ute i gangen. det er hun vant til så det gikk bra. Den site hytta vi var på var grusom. Vi fikk rom 1 m. fra utgangsdøra, og elwira fikk fremdeles ikke være med inn. Hun ble sendt til et falleferdig uthus på et hestebeite :) Der fikk hun et teppe av de som jobbet der til å ligge på. (Jeg likte det ikke, hun er jo ikke vant til å sove noe annet sted enn inne i kurven sin) Jeg og pappa måtte ta en skikkelig dugna der inne får Elwira kunne legge seg. Det var store gjennstander som kunne velte over henne og masse rustne spikere på gulvet. Når vi hadde prøvd å lage det så ufalig som vi kunne la vi henne inn. Jeg satt inne og godsnakket litt med henne. Det var gjennomtrekk og masse hull i taket og i veggene. I tillegg kom hesten utenfor og prøde og bryte seg inn, for den ville ikke være ute. Elwira var veldig redd. Når jeg gikk satt hun og hulte. Jeg hadde så vondt av henne at jeg nesten ikke fikk sove. På natta måtte jeg opp å legge ett ulteppe som vi hadde på rommet over henne. Hun lå nemelig og skalv veldig stakkars liten. Når vi kom hjem hadde elwia fått lopper, ørebetenelse og utslett. Veterinæren sa at det gåttt kunne ha ligget rev der før :P

Hvis det er noen som skal gå på Hardangervidda med hund er det lurt og forhøre seg om hvor hunden skal være først. Vi hadde jo gjort det før, men de hadde sakt de hadde et fint sted :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg var på ridetur over hardagervidda i sommer, hyttene vi var på var stigstuv, der så jeg ingen hunder. rauhellern, der fikk hundene ligge i bur, i en koselig gang, også var det en hytte,hein, der hundene var plasert på UTEDOEN!! det stinket så forferdelig på den doen at jeg hadde mest lyst til å slippe hundene ut altså! hunden vi hadde med oss, lå sammen med lederen , altså eieren av hunden og rideturen. =) var dere på rauhellern? fordi når vi var der, var det ei golden tispe der.. men visst ikke hytta var full av gale fjortisser og morsomme norlendinger, og utmarka full med hester, når dere var der, så var vi ikke der samtidi =)

men for dere som vil prøve å gå ov hardangervidda, det er en naturopplevelse du aldrig vil glemme!!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg var på ridetur over hardagervidda i sommer, hyttene vi var på var stigstuv, der så jeg ingen hunder. rauhellern, der fikk hundene ligge i bur, i en koselig gang, også var det en hytte,hein, der hundene var plasert på UTEDOEN!! det stinket så forferdelig på den doen at jeg hadde mest lyst til å slippe hundene ut altså! hunden vi hadde med oss, lå sammen med lederen , altså eieren av hunden og rideturen. =) var dere på rauhellern? fordi når vi var der, var det ei golden tispe der.. men visst ikke hytta var full av gale fjortisser og morsomme norlendinger, og utmarka full med hester, når dere var der, så var vi ikke der samtidi =)

men for dere som vil prøve å gå ov hardangervidda, det er en naturopplevelse du aldrig vil glemme!!

Jeg var akkuratt på den samma løypå. Men Hein og Rauhelleren var veldig bra, spessielt rauhellern. Det var Stigstuv Elwira måtte ligge i det uthuset.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

altså folk nå til dag ser på hunder som en plage. noe som er i veien og alt sånn. Sånn var det ikke før! Nå skal det nesten ikke være dyr i samfunnet lengere. Åh jeg blir så irritert. Dyreeiere blir nedprioritert langt ned på det meste. Man kan ikke bo noen steder nesten. Bare langt utti ødemarka.. man kan nesten ikke gå i sentrum av byen uten at man må så og si gå å holde hunden i halsbåndet og man kan nesten ikke reise med dyrene uten å bli stuet vekk. :evil: DÅRLIGE GREIER ALTSÅ!!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg var akkuratt på den samma løypå. Men Hein og Rauhelleren var veldig

bra, spessielt rauhellern. Det var Stigstuv Elwira måtte ligge i det uthuset.

ja, rauhellern var bra ja! stigstuv var jo den minste hytta ogå. :) synns det er dumt at de har det sånn.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

altså folk nå til dag ser på hunder som en plage. noe som er i veien og alt sånn. Sånn var det ikke før! Nå skal det nesten ikke være dyr i samfunnet lengere. Åh jeg blir så irritert. Dyreeiere blir nedprioritert langt ned på det meste. Man kan ikke bo noen steder nesten. Bare langt utti ødemarka.. man kan nesten ikke gå i sentrum av byen uten at man må så og si gå å holde hunden i halsbåndet og man kan nesten ikke reise med dyrene uten å bli stuet vekk. :evil:  DÅRLIGE GREIER ALTSÅ!!

word! På toget har man liksom bare 3 plasser i dyrekupeen :roll: Når jeg skulle ta toget måtte lunah ligge rolig under ett bord med en fremmed golden, og en katt :roll:

Særlig at det er lett.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja og når jeg tar hurtigbåten må vi sitte i et minimalt rom uten vinduer med tre seter og burene er ikke større enn plass til en liten BC. Hera får ikke plass i buret og må ligge på gulvet, og hva gjør man da når det er 3-4 andre hunder der inne og noen katter og det blåset fælt på havet........ Ikke komfort akkurat! [-X Og dessuten koster det 60 kroner å ha med hund og menneske billett er 73 kr. Vi skulle ha fått penger for å sitte der!! :)

Og vi måtte kjøpe leilighet for å få oss hund for overalt hvor det var leie ville de ikke ha hund, (det gikk an hvis det var en liten en da #-o ), Og når vi fikk kjøpt leilighet var det den reglemanglista for å ha hund i borettslaget. En punkt var at de kunne komme å hent hunden og ta den ifra oss hvis de fikk klage. Vi skrev ikke under på det skjemaet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Etter at jeg fikk hunden så kom jeg meg ikke hjem fra hybelen, uten at mamma hentet meg (på gk) å når jeg bodde i n.trøndelag så måtte buster være hos sambo når jeg skulle hjem. Har vært heldi på toget da, aldri betalt for han å ikke måttet sitte oppå andre med hund.

På buss har jeg gitt opp å få han med (nekter å la han sitte i lasterommet!). Det er ikke enkelt å være dyreeier nei.

Vi fant heldigvis en leilighet som godtok hund, etter å ha ringt på ca 40-50 stykker!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hunder blir så dårlig behandlet nå att det er en skam. Ikke de små da, bare de som ikke får plass i en doggibag. På fly må hunden sitte under med bagasjen. Aldri om jeg kommer til å sende Elwira under er :)

Når jeg skulle ta drosje til en hundeutstilling gikk vi ned til et sted det alltid er taxier. Jeg spurte en mann som ikke var norsk om hun tok hunder, og han sa att jeg måtte vente på en norsk sjafør. Vi stod der og ventet i en halv time før den norske mannen kom (jeg skulle heldig vis ikke stille den gangen så det var ikke så falig). Jeg spurte han mannen hvorfor utlendingene ikke tok hundere, og han sa att i dems religion ser de på hunder som urene dyr :P :evil: Tenk på det da. Helt forferdelig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

word! På toget har man liksom bare 3 plasser i dyrekupeen :roll: Når jeg skulle ta toget måtte lunah ligge rolig under ett bord med en fremmed golden, og en katt :roll:

Særlig at det er lett.

Hæ? Det har jeg aldri opplevd.. Visste ikke at det var dyrekupe på tog engang jeg :oops: LiLi pleier å få eget sete, men da må hu ligge på jakka mi :)

Men enig med dere.. Er så utrolig irriterende at dyr alltid er en plage nå til dags. Det er jo nesten umulig å reise med dyr f.eks. Særlig dere med store hunder da, det er nok mye verre for dere! Jeg har til og med att med LiLi på restaurang :oops: Hadde henne i veska og heldigvis ble hun ikke oppdaga, hihi..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...