Gå til innhold
Hundesonen.no

Baby og hunder


Klementin

Recommended Posts

Skrevet

Vi har en liten babygutt her hjemme, og 2 hunder. Golden Retrieveren er utrolig glad i barn, portugiseren er også glad i barn dersom ungen er hundevennlig. Jeg ønsker jo at hundene skal gå godt overens med barnet, og vil gjerne legge opp til at de blir trygge på hverandre. Jeg så noen bilder som Sissi hadde lagt ut her inne som var kjempesøte ;)

Men synes det er litt vanskelig... For han er så liten, og hundene mine så "klønete". Goldenen legger gjerne det store, tunge hodet sitt oppå ungen, eller slenger en labb oppå han. Hun kan også finne på å rulle seg over på siden når han ligger på gulvet, og dermed legge seg halvveis oppå han. I tillegg er hun en skikkelig sleike-hund, og vi må passe på at hun ikke sleiker han i ansiktet.

Portugiseren skal hele tiden lukte han inni øra og ansiktet og dytter på han med nesa for å lukte han i rompa :/ i tillegg er hun litt sånn ute av kontroll noen ganger. Hvis det f.eks. ringer på døra og babyen er på gulvet i mellom henne og døra, så kunne hun helt sikkert funnet på å bare valse over han. Hun tråkker gjerne meg i ansiktet hvis jeg ligger på gulvet liksom. Hun kan liksom finne på å reise seg med å sparke fra på meg.

Har liksom prøvd å sitte på gulvet med dem, men må passe på labbene til hundene. Og dette gjør at goldenen blir usikker pga meg merker jeg :/ for jeg dytter henne litt vekk når hun halvveis legger seg på han, prøver å få henne til å forstå at hun ikke kan legge hodet på han. Og da merker jeg at hun blir litt stressa. Begynner å pese og går vekk...

Hvordan gjør jeg dette da? Jeg kunne aldri lagt han på gulvet og satt meg i sofaen uten å dekke hundene først liksom.

Skrevet

Babyen bør være et nei område for hundene om de ikke kan oppføre seg.

De bør bare hilse på den med din tilatelse.Og på dine premisser.

Sålenge hundene dine er så klønete som du sier så har de altså ikke lært seg og oppføre seg høflig.

Du må lære hundene dine at labber og trøing på folk ikke er okei.

Hunder er ikke dumme,så de vet hvordan de skal unngå å trø på folk.

Valper er en ting,men de skal lære etterhvert dem og..en voksen hund vet bedre.

Her i huset er det ingen hunder som trør på hverandre av ren hensynsløshet,uansett om det er et par klønete...

Så klønete er de ikke.Uhell kan skje selvfølgelig..men alt i alt merker jeg at de har respekt for hverandre og lar feks heller være å hoppe ned av sofaen om de føler at de kan komme til å hoppe på/treffe en hund som ligger nedenfor sofaen.

Du kan se de tenker og lurer på hvordan de skal løse det..og ser ofte frustrert på meg,så ordner jeg det.

Når du sitter med barnet så skal ikke hundene komme å styre med labber osv.Da sier du nei mens du dytter dem bort.

Velting,slikking osv er også nei dersom du ikke liker det..og jeg tipper barnet ikke liker det..

Si klart ifra..ganske enkelt!Fortell hunden hva du liker og ikke liker..Hjelper ikke det,så er det letteste å si:

gå å legg deg,eller hva som helst.

Du får bare sørge for å være mer bestemt,og holde kontroll på barnet og hundene.

Det du kan gjøre er å legge ned barnet på et teppe på gulvet,og ha en og en hund i rommet..for å hilse på barnet

(to kan bli strevsomt i starten hvis de krafser og overdriver)Så sitter du der og styrer hvor langt hunden skal komme,og roser hunden om den er rolig og grei,og dytter den bestemt og klart bort dersom den blir voldsom.Du skal jo styre denne situasjonen.

Med en gang hunden blir voldsom så nekter du adgang til ungen..er den rolig og grei så roser du.

Hunden kan også snuse på barnet i en bag/vippestol,eller i fanget ditt.

Må legge til at det er viktig at du er rolig og at du ikke får panikk,eller øser deg opp når du dytter hunden/sier nei.

Det kan hjelpe å holde armen over barnet i luften mens du sier NEI.Da beskytter du barnet på en måte,og nekter hunden adgang.

Et rolig og bestemt nei holder..samtidig som du "kutter forbindelsen" mellom hund og barn.

Du skal bare fortelle hunden at slik gjør man ikke.Så kan hunden etter litt tid komme tilbake og prøve igjen.

Ros er viktig!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Helt enig! Savner mer aktivitet, ironisk nok, siden jeg ikke har vært aktiv her på snart 20 år. Hadde vært moro å hørt hvordan det gik nå med alle «gamle». For min del handler det nok litt om at småbarnsliv og jobb har tatt mye tid, og det at jeg har vært hundeløs i en del år. Å når jeg skriver n innser jeg også at det handler om at jeg ikke sitter å surfer på pcen lenger, forum fra mobil er ikke helt det samme. 
    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...