Gå til innhold
Hundesonen.no

Har ikke sovet i natt


-Mia

Recommended Posts

Skrevet

Hunden vår har ikke sovet i hele natt, så nå er vi bekymret her.

Hun hadde sin første løpetid i mai, så det kan være løpetiden som er på vei. Hun ser noe hoven ut bak. Men jeg har ikke tidligere lest noe om at tispa skal bli så urolig allerede i starten av løpetiden?

Det begynte i går kveld med at hun ikke ville roe seg ned, og hun bare gikk rundt fra sted til sted i leiligheten. Hver gang hun prøvde å legge seg ned, vegret hun seg, og gikk videre. Vi fikk henne tilslutt til å legge seg ved å lokke med godbit.

Hun lå da kanskje maks 15 minutter, før hun stod midt på gulvet og peste igjen. Slik har det holdt på i hele natt, og hun har bare tasset omkring i hele leiligheten uten å legge seg ned frivillig én eneste gang. Hun har ikke pepet eller gitt lyd fra seg, hun står bare ved siden av oss helt rolig og stille.

Kan hun reagere slik på at løpetiden er på vei? Hun virker ikke skadet i hoffter/ben/e.l.

Vi planlegger å ringe dyrlegen, men den åpner ikke før åtte.

Skrevet

Hm,... bra at dere skal kontakte dyrlegen. Hvis hunden virkelig ikke har falt til ro en eneste gang i natt, så ville jeg ha sjekket det selv. Hold oss oppdatert om hva de sier da.

Skrevet

Det går nok bra skal du se... Men det var ikke så veldig mye annet hun ble plaget av enn at hun ikke sov og bare sto og peste? Så du på tannkjøttet hennes, om det var blekt eller hva?

Dagen fyker nok på jobb skal du se, nå er frøkna i gode hender!

Skrevet
Det går nok bra skal du se... Men det var ikke så veldig mye annet hun ble plaget av enn at hun ikke sov og bare sto og peste? Så du på tannkjøttet hennes, om det var blekt eller hva?

Dagen fyker nok på jobb skal du se, nå er frøkna i gode hender!

Det som plaget henne var nok at det var vondt for henne å legge seg ned. (Men hun reagerte ikke på at vi tok på henne. )

Hun tasset omkring hele natten, og klarte ikke å slappe av. De gangene hun la seg var det fordi vi fikk henne til å gjøre det. Og selv da reiste hun seg igjen fort. ;)

Tenkte ikke på å sjekke tannkjøttet..

Nå venter vi på telefon fra dyrlegen. Forhåpentligvis med gode nyheter ;)

Skrevet
Håper det går bra med frøkna!

Takk for det ;)

Hun er nå hjemme igjen. Nå legger hun seg ned frivillig, selv om hun er litt pjusk. Veterinæren hadde ikke funnet noe galt med henne, annet enn at hun var dehydrert. Hun hadde vært litt dårlig i magen, og kastet opp én gang før helga, så det kan ha vært noe guff i tarmene. I dag blir det zoolac til kvelds med andre ord. ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...