Gå til innhold
Hundesonen.no

Apport!


mokken

Recommended Posts

Birk og jeg har fått opprykk til klasse 2 (weee!)

Vi er forholdsvis fersk på lydighet og føler at vi stanger litt hodet i veggen ift å komme oss videre.

Birk er en hund med liten (knapt noen) gjenstandsinteresse, men er meget tent på det meste som kan spises :lol:

Så var det apporten da..Den vil han helst ikke ha i munnen :)

Han gaper over og i det man tror han skal holde fast så spyttes den elegant ut!

Han har en noe sær forkjærlighet for sokkene mine så nå har vi brukt litt tid på å leke med apporten ikledd en sur sokk... Litt sært ja....

Men! Han har nå bært litt på frivillig basis rundt på denne, uten krav til avlevering eller annet.

Så hva gjør jeg nå da? Where to go, what to do?

Har tatt av sokken og lekt med apporten på stuegulvet, en liten interesse er der, men vi holder oss på veldig knappe intervaller (med fare for å trekke det for langt).

Vi har tidligere prøvd shapingvarianten uten særlig hell.

Kom nettopp over artikkelen til Fanny om apportering, skal lese den når jeg er mer våken ;)

Gode tips mottaes med takk! ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 5 months later...

Kanskje du kan prøve klikker? Klikk så fort hunden fatter interesse for apporten, og vent lenger og lenger for hvert klikk. Sørg for at hunden holder og ikke tygger når du klikker. Kanskje?

Når hunden bærer kan du gå bortover og klappe deg på låret så hunden kommer i fri ved fot/utgangsstilling. Gradvis selvsagt :icon_redface: Bare tankelufting, ingen garanti for at det funker. Men hvis hunden er matvrak vil den forbinde apporten med mat/klikk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...
Kanskje du kan prøve klikker? Klikk så fort hunden fatter interesse for apporten, og vent lenger og lenger for hvert klikk. Sørg for at hunden holder og ikke tygger når du klikker. Kanskje?

Når hunden bærer kan du gå bortover og klappe deg på låret så hunden kommer i fri ved fot/utgangsstilling. Gradvis selvsagt ;) Bare tankelufting, ingen garanti for at det funker. Men hvis hunden er matvrak vil den forbinde apporten med mat/klikk.

Det er det vi har prøvd, leeeeenge.... Han gaper over og spytter ut!

Hadde forøvrig et gjennombrudd for en måneds tid siden, har jobbet mye med å trigge jakt adferd for å skape interesse for apportbukken, kombinert med shaping og sakte men sikkert så fikk vi det til.

Nå har vi kommet så langt at han henter den på ca 3-4 m avstand og kommer mot meg.

Avlevering blir vel neste trinn tenker jeg, også ikke minst generalisering, det er ikke alle steder det "passer" for prinsen å trene apport.

Jammen har dette vært en tålmodighetsprøve, alt jeg tok for gitt med labbisen :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Dratini

Kjenner til problemet ditt (dessverre). Har 2 hunder som apporterer, mens den siste spytter ut "utysket". Man ser at hun formelig hater den apportbukken. Her har vi begynt å gi henne litt konkurranse. Bruker en av de andre hundene og holder begge hundene i halsbåndet. Kaster apportbukken bortover og kun den andre får springe. Dette har faktisk ført til at hun som hater apporten nå er villig til å ta den (*puh*). Så nå jobber vi også med å få henne til å holde den + avlevering (etterhvert). Cluet vårt var å få henne til å ta apporten.

Vi har ingen mål om å bli lydighetschampion, så vi tillater at det bites litt i bukken, bare hun tar den :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 months later...

Hva med konkurranseapport mellom hund/eier?

Kasting mellom personer for å få hunden til å fatte interesse for den?

Strekk tiden lenger og lær hunden at apporten er gøy! Ha drakamp med den. Bruk den som en leke. Bygg drifter. For oss er apport "belønningsøvlesen". La den ligge på gulvet, og når hunden fatter interesse for den, ros den opp i skyene/ta en dans/ha drakamp med den/ syng: gjør det som funker for deg.

NÅ merker jeg det er natta snart.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva med konkurranseapport mellom hund/eier?

Kasting mellom personer for å få hunden til å fatte interesse for den?

Strekk tiden lenger og lær hunden at apporten er gøy! Ha drakamp med den. Bruk den som en leke. Bygg drifter. For oss er apport "belønningsøvlesen". La den ligge på gulvet, og når hunden fatter interesse for den, ros den opp i skyene/ta en dans/ha drakamp med den/ syng: gjør det som funker for deg.

NÅ merker jeg det er natta snart.

Har prøvd drakamp, men det fungerte ikke dessverre. Han liker litt kamping, men har tidligere kun brukt fille/tauknute, så det er mulig han har "hengt" seg opp i de gjenstandene. Leker er han generelt ikke intressert i, så der sliter vi.

Han har jevnt over lav gjenstandsinteresse, så da blir det litt vanskeligere.

Vi har kommet et lite stykke på veien nå, han plukker på korte avstander så det er jo bra.

Må ha et visst stressnivå for å opprettholde interessen. Jobber videre med avlevering/tilbakekomst.

Reiser på lp-kurs på søndag, 1 uke, så da håper jeg på å få noen gode innspill :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm kan man virkelig leke med apportbukken altså ?

Jeg har vært så forsiktig med den jeg, livredd for å få et lite 'tygg'..

(uten at jeg har noe mål om bli lydighetschampion, men ja det hadde vært gøy å få til klasse 2 en gang om ikke annet :) )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm kan man virkelig leke med apportbukken altså ?

Jeg har vært så forsiktig med den jeg, livredd for å få et lite 'tygg'..(uten at jeg har noe mål om bli lydighetschampion, men ja det hadde vært gøy å få til klasse 2 en gang om ikke annet :devil: )

I vårt tilfelle hadde jeg vært mer fornøyd med en hund som tygger litt i iver, enn en hund som ikke apporterer i

det hele tatt :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg løfter hunden opp i lufta etter bukken når vi kamper. Dette for å få et fast bitt. Dette hørtes veldig brutalt og ipo ut, men bare noen cm over bakken, og selvsagt, bare hvis hunden er komfortabel med sånt. Vi har gjort det siden hun var bebbi. Da blir minnesbildet til hunden at bukken må holdes med et fast grep. Dette har hverfall fungert veldig bra for oss :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...