Gå til innhold
Hundesonen.no

Når er man erfaren nok til å ha valper på hunden sin?


Zoey

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har min første hund nå, og har veldig lyst til å ha valper på henne en gang i fremmtiden. Om hun viser seg å bli en god representant for rasen vel og merke..

Men så kom jeg i snakk med en mann som mente at man ikke under noen omstendighet burde ha valper som 1.gangseier..

Jeg ser jo det at jeg er veldig uerfaren på mange ting ennå, men en gang må jo være den første.. Eller?? :)

Det jeg tenker er å snakke med oppdrettere og høre om noen er interesert i å hjelpe meg med hele prosessen, sånn at det er noen med erfaring som kan hjelpe meg på veien.. (Er så naiv at jeg liksom tror noen er så snille at de hadde villet det :) )

Jeg sier ikke nå at jeg med sikkerhet skal ha valper, for det er mange ting som skal stemme, men jeg lufter tanken litt her, og er veldig nysgjerrig på hva dere mener om dette med valper og "uerfarne" eiere??

Skrevet

Det er alltid første gang for alle. Det er opp til deg selv å vurdere om du føler deg klar til dette, og hvis du føler du kan, så må man bare gå for det. Nå finnes det mange bøker og kilder overalt som kan hjelpe og lære, samt hvis man itillegg har noen som har erfaring rundt seg og kan bidra, vil jeg si at det ikke er noe problem.

Skrevet

Enig med Djervekvinnen. Det er opp til deg selv om du føler deg klar for det. Er vel mange som har hund i 20- 25 år uten å føle seg klar, andre igjen setter valper på tispa så snart hun har passert året.

Skrevet

Det man skal tenke på er jo selvsagt om man selv har tilstrekkelig kunnskap til å faktisk være OPPDRETTEREN til en helt ny og fersk hundeeier, synes jeg.

Om man kan hjelpe dem med noe som helst (ferske hundeeiere har av og til maaange spørsmål...) - eller om man bare selger valpen og etter det får de "klare seg selv", liksom.

Jeg synes at oppdrettere har et generelt ansvar for valpene sine, også etter at de er solgt, jeg da. Og DA blir det vanskelig for helt nye ferske hundeeiere å parre kosehunden sin etter 2 år som hundeeiere selv.

MEN - ingen regel uten unntak, det finnes unikum av hundefolk som kan og vet massevis selv om de ikke har 10 års "praktisk" erfaring. Så dette må man faktisk bare "kjenne etter" selv.

Susanne

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...