Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan lære hunden at bur er kult?


-Vilde-

Recommended Posts

Skrevet

Nå er Aysha og jeg nesten på stevne hver eneste helg, og da er det fryktelig irriterende og ikke kunne ha henne i et bur. Fram og tilbake til bilen blir mye styr, og det er fryktelig greit å kunne ha hunden sin i bur uten at den friker helt ut. Oscar fikser but helt fint, men Aysha derimot er en smule annerledes. Hun slår, piper og stresser.

Men nå har vi fått et motivasjonskick, som vi skal bruke til å trene på å ligge i bur. Trenger derfor noen tips til hvordan jeg kan lære henne at bur, faktisk, er kult. Gjerne burleker, innlæringsmetoder som er litt morsomme osv. Vil ikke stappe henne i buret, og vente til hun slutter å pipe.

Så, tips, anyone? :)

Skrevet
Her er et kjapt sammendrag av Susan sitt opplegg i "Crate Games" (filmen). Jeg digger disse lekene, det er mange fordeler med dem, blant annet er det ufattelig greit å reise med en hund som elsker flykasse/bag, og som kan slappe av hvorsomhelst. Jeg har "overført" burlekene til teppet til Spike, så hvor enn vi er kan jeg bare slenge ned et teppe også har han en seng han legger seg i og kan sove i/slappe av i, være det seg rommet hos mamma og pappa eller flyplassen når flyet er 3 timer forsinket.
Skrevet

Et annet alternativ er å ta buret inn - legg inn masse godteri, snacks og jubel-greier inni buret - og steng døren. La bisken gå utenfor og se på herlighetene uten å komme til dem noen timer. Ta så en treningsøkt og belønn hunden med å åpne døra og la henne komme inn til herlighetene - stortsett vil de legge seg til inni buret for å kose seg med godsakene, men hvis den prøver å ta med seg noe ut, så er ikke det lov - godsakene skal nytes og fortæres inni buret. Du kan lukke døra mens hun er opptatt med å tygge og mumse, men pass på å slipp henne ut igjen før hun begynner å mase og stresse. Etter et par tre ganger med dette (men start alltid med at hun har noen timer å gå og sikle etter mumset uten å komme til det), så blir du plutselig bittelittegrann treg med å åpne burdøra - drøy den bittelitte grann. Og andre ganger så drøyer du litt men istedenfor å åpne burdøra så legger du inn mer snacks til henne mens hun er inni buret. Sånn holder du på mens du jobber med å drøye mer og mer før du åpner døra igjen, du forlater rommet littegrann, etterhvert så ligger det ingenting i buret men hun får snacks så snart du har åpnet burdøra sånn at hun kan gå inn (og det gjør du kun som en belønning etter hun har gjort noe bra) osv Hele clouet er dog at det skal være en kjempebelønning å få komme inn i buret og at det faktisk ikke skjer så ofte! (Såfremt du ikke har tenkt å bruke bur til hverdags da..)

Guest lijenta
Skrevet

Hadde en her som skulle være redd for buret og skulle stresse når den var der. satte buret i stua og heiv inn et pledd som lå hultert i bultert la inn godbiter sanat det måtte letes litt. Slapp så inn mine da to hunder som gikk samtidig inn døra og spiste opp godbitene mens den redde hunden skulle se på. tok på nytt godbiter på og i teppet holdt mine to unna og lot denne sirkle rundt buret og gå inn og spise. Lukket døren da den sto og spiste godbiter også slapp jeg den ut igjen etter dette så gjentok jeg det med den hunden som var redd også la jeg inn et griseøre som den fikk spise der. Hunden sov i buret etter å ha trent en kveld. Og det kom ikke en lyd fra hunden.Jeg vet ikke hvor redd hunden var men hun hadde øyne som tinntalerkner da mine to for inn (en flat og en vorsteh) trangt om plassen for dem men dem brydde seg ikke når det var bodbiter på gang. Og denne hunden som skulle være redd så i hvertfall noe skremt ut.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...