Gå til innhold
Hundesonen.no

Middel mot "ekstrem" røyting?


amazon

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har tips til hva jeg kan gjøre mot røyting,min toller på ca 20 mnd slutter aldri å røyte. Og den røyter MYE, børster 2 ganger om dag og har mellom en halv og en full bærepose med hår i løpet av en uke. Har prøvd diverse fiskoljer og tabletter uten virkning.(han vil ikke ha mat med olje over heller da:)

Har hørt snakk om noen som har et middel som skal dryppes i nakken på hunden???? Noen som vet noe om det???

Hva med en Vitamin B sprøyte hos dyrlegen???

Har noen efaringer med den???

Skrevet
Noen som har tips til hva jeg kan gjøre mot røyting,min toller på ca 20 mnd slutter aldri å røyte. Og den røyter MYE, børster 2 ganger om dag og har mellom en halv og en full bærepose med hår i løpet av en uke. Har prøvd diverse fiskoljer og tabletter uten virkning.(han vil ikke ha mat med olje over heller da:)

Har hørt snakk om noen som har et middel som skal dryppes i nakken på hunden???? Noen som vet noe om det???

Hva med en Vitamin B sprøyte hos dyrlegen???

Har noen efaringer med den???

Hvilket fòr bruker du? Fungerer hunden bra på dette ellers? Er avføringen fin osv.? Mye røyting kan være et tegn på dårlig ernæring. Hvor lenge brukte du Omega-3 olje? Må nesten bruke det en liten periode for å se forbedring.
Skrevet

Bruker Royal canin for... Hunden har noe som dyrlegen kaller kronisk tander mage så vi har prøvd diverse for før vi endelig fant Retriver foret til RC som han vil ha. Tran/omega tabletter og oljer prøvde jeg i ca 1 mnd uten at det hadde noen særlig virkning. Skal til vetrinæren på onsdag nå, de lurer på om de skal ta noen hudprøver av han og sjekke litt.

Skrevet

Har toller selv og kjenner til prob, tolleren røyter mye spes om høsten og våren. Siden den har underull hjelper det ikke bare og børste overpelsen. Bruk en kam som tar underulla også!

Har man en toller må man nok gre nesten hver dag til tider, men da blir det også mindre røyting.

Jeg forer med Vom og hundemat + fiskeoje, etter det syns jeg at det har blitt mindre røyting. Du sier du ikke så noen effekt etter en mnd med tran/omega (menneske tran skal ikke hunder ha), du må nok prøve over lenger tid for å se full effekt. I starten er det også lurt og dobble dosen.

Hva bruker du tolleren din til? En kjent sak er at tollere som ikke får jobbe blir stresset. Stress kan også føre til røyting.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...