Gå til innhold
Hundesonen.no

Oppvarming


ToneC

Recommended Posts

Innan jag går ut stryker jag hundarnas ryggar så att de är lite varma. Jag tar hundarna i koppel och går i cirka 10 minuter med dem i skritt i koppel (skogsmark). Sedan får de 5-10 minuter i högre tempo, ofta släpper jag den ena lös och har den andra i koppel och så byter jag av. När vi kommer till planen blir det oftast lite cirkelarbete, tricks, inkallningar och/eller kamplek innan vi sätter igång med träningen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg starter med å gå med hunden, og hun får samtidig gjøre fra seg hvis hun må. Deretter løper jeg med henne (i bånd), samtidig "trener" vi kanskje litt på å bråsnu. Så "masserer" jeg henne og får opp blodsirkulasjonen i rygg, nakke, bryst. Jeg klemmer på hele hunden, og jeg stretcher beina hennes, når jeg nærmer meg ferdig, spør jeg "er du klar?!", og da blir hun helt vill. Etterhvert slipper jeg henne løs hvis det er mulig (på konk), og leker med henne. Varierer hva jeg leker med; ball eller kamplek. Så tar jeg en pause hvor jeg "masserer" henne igjen. Deretter går jeg litt mer med henne, "klikker opp" kontakten, og trener bakpartskontroll. (Den siste delen med kontakt/bakpartskontroll kan jeg av og til droppe.) Så er vi klare til å starte! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå trener jeg ikke selv, altså, men jeg lurer allikevel - hvordan gjør dere det praktisk i forhold til andre? Altså, både på fellestrening og konkurranse kan det være vanskelig å vite når man skal inn på banen, og det kan være vanskelig å få tid til oppvarming mellom banebygging, briefing osv. Hvordan koordinere det sånn at man får tid til å varme opp lenge nok?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Først lufter jeg henne, se om hun på på do . Vi begynner med raske gange i, før vi begynner å jogge. Jogger en liten stund, før vi gjør litt triks, leker (kamplek) og "tuller" (ruller i gresset, sier ting som gjør henne gira osv :icon_redface:.) Så løper vi litt igjen, gjerne med leke. Drar den plutselig ut og leker, hiver den og løper brå svinger.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå trener jeg ikke selv, altså, men jeg lurer allikevel - hvordan gjør dere det praktisk i forhold til andre? Altså, både på fellestrening og konkurranse kan det være vanskelig å vite når man skal inn på banen, og det kan være vanskelig å få tid til oppvarming mellom banebygging, briefing osv. Hvordan koordinere det sånn at man får tid til å varme opp lenge nok?

Det er det som er kjipt; man er nesten avhengig av gode hjelpere om man skal klare å varme hunden godt opp før start.... På treninger er det ofte dårlig lagt opp, man kommer på trening, bygger og trener. Om man da varmet opp 30 min før treningen så hjelper jo ikke det så mye......

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå trener jeg ikke selv, altså, men jeg lurer allikevel - hvordan gjør dere det praktisk i forhold til andre? Altså, både på fellestrening og konkurranse kan det være vanskelig å vite når man skal inn på banen, og det kan være vanskelig å få tid til oppvarming mellom banebygging, briefing osv. Hvordan koordinere det sånn at man får tid til å varme opp lenge nok?

Njes.. si det? Jeg synes det er helt okei, jeg. Har man dårlig tid, er det det verste; å komme for sent, osv. Men er man på plass til riktig tid går det helt fint å varme opp hunden, selv om man er alene. Man plasserer seg ved ringen og rigger seg til, lufter hunden hvis den må på do. Så ser man hvilket startnr man har, og hvilken klasse man er i, og venter til det blir "riktig tid" å varme opp hunden på. Det er noe man lærer seg etter noen konkurranser. Når de bygger banen varmer jeg opp. Så får hunden en pause mens jeg briefer, og så fortsetter jeg å varme opp mens de andre går løpene sine (hvis det er noen før meg). Jeg ser også an formen til Tulla, og ser om jeg bør gi henne fred lengre eller om jeg bør klikke opp mer kontakt, det er veldig dagsavhengig. Noen dager trenger hun litt avstand fra meg for å reagere kjappere/bedre, mens andre dager er det flott å klikke opp bedre kontakt, eller trene bakpartskontroll. Hvis hun trenger avstand, men jeg må stå klar, får hun snuse på det hun vil og gjøre som hun vil. På banen har hun fokus uansett.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg forsøker å varme opp i 15-20 minutter, starter med å gå 10 min og så jogger jeg eller slipper hundene i 5-10 min. Eventuelt tar jeg noen korte spurter med hunden hvis jeg må ha den i bånd. Så trener jeg litt triks (rygge, stå på to, sitte bamse) og masserer hunden lett.

På konkurranser: Når det er 3-4 hunder igjen før oss legger jeg Lassie ned og trener omvendt lokking. Jeg føler at dette hjelper han til å konsentrere seg og roe seg ned.

Nå trener jeg ikke selv, altså, men jeg lurer allikevel - hvordan gjør dere det praktisk i forhold til andre? Altså, både på fellestrening og konkurranse kan det være vanskelig å vite når man skal inn på banen, og det kan være vanskelig å få tid til oppvarming mellom banebygging, briefing osv. Hvordan koordinere det sånn at man får tid til å varme opp lenge nok?

Det aller beste er jo å trene med noen som skjønner at oppvarming er viktig :icon_redface: Så må man komme i god tid, og gjerne bygge banen før man går og varmer opp. Men dette er ofte vanskelig å få til på fellestreninger med mange hunder. Man får bare være "egoistisk" og prioritere egen hund framfor annet. Det er ikke så lett alltid, jeg har måttet si nei til folk flere ganger som vil at jeg skal se på dem/filme osv.

Konkurranser syntes jeg faktisk er lettere, der må man hvertfall ikke bygge bane osv ;) Jeg sjekker hvor mange hunder det er i klassen foran meg og så begynner jeg å gå når det er ca 15 hunder igjen. Så bygger de om banen og så får hunden ligge i buret mens jeg briefer, og så er det ca 10-15 hunder til før det er mellomklassen sin tur. Men man må holde seg i nærheten av banen eller få en som er der til å gi beskjed via mobil, og det er jo litt tungvindt. Men det går. Jeg liker best når klubbene har store tavler hvor startlisten står og hvor de stryker over de som har gått, da er det lettere å holde oversikt. Å stå inni et fullt startområde med en reaktiv sheltie = katastrofe på banen, så jeg holder meg unna så lenge jeg overhodet kan. Har hendt jeg har fått spørsmål om Lassie har løpetid siden jeg står og gjemmer meg ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi begynner med å gå. Han får gjort i fra seg og snuse seg ferdig. Så hvis det er ønskelig får hundene hilse på hverandre, gjerne leke litt.

Eg småløper litt med han, tar skarpe vendinger og strekker han ut før vi går på banen. Ellers går vi aldri rett på bane, men tar gjerne en myk start. Tar lave hopp og gjerne tunellen som oppvarming. Når vi trener felt, bruker eg lengre tid på å varme han opp. Ace er en hund som hopper på alle høyder, og er det en dag vi skal ha rolig trening, og gjerne bare litt bakombytte og føring, trener vi på mellomhøyde på hopphinder.

Edit: dette er i treningssammenhenger. Vi er veldig heldig i grunn, har en liten gruppe som trener sammen og kan stort sett legge opp treningen selv, alt ettersom hva som passer en.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...