Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund som lukter død i munnen...


mettemor

Recommended Posts

Italieneren her i hus lukter helt forferdelig i munnen, det har han gjort siden han var rundt 6 mnd, han er nå 2 år.

Var hos dyrlegen tidligere i år der de opererte ut to tenner + fjerna masse tannstein. Dyrlegen mente dette var grunnen til den dårlige ånden.. MEN, den er der enda, like sterk som før. Og det lukter VONDT! Jeg kan nesten ikke ha hunden på fanget :shocked:

Noen som har vært borti noen lignende? Eller vet hva det kan komme av?

Jeg ble nemlig litt redd da vi var på det siste kurset og instruktøren mente det kunne være noe alvorlig, noe med magen e.l.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er ille å måtte operere ut to tenner allerede som toåring, så du bør definitivt bli mye flinkere til å ta vare på munnhelsen til hunden din. Antar i samme slengen at de måtte ut pga tannstein som har ført til tannkjøttproblemer som har ført til råtne tenner, eller noe lignende årsakssammenheng.

Å skrape tannstein kan man fint gjøre selv, og det finnes også mange andre ting man kan gjøre for å bedre munnhelsen til hunden. Mange har god erfaring med Plaque Off, andre pusser tenner, spesialfôr mot tannstein fås kjøpt hos de fleste dyrebutikker, andre gir BucaDog tyggebein, noen gir denta stix, noen sverger til rå margbein, osv. Men å se over hundens tenner og sjekke tannstein bør man uansett gjøre! Og man bør aldri la det gå så langt som at hunden får tannkjøttproblemer av det.

Min hund har også litt dårlig ånde, men Plaque Off fungerte ikke på henne, og jeg kan ikke presse henne til å spise mer tyggebein enn hun vil og jeg kan heller ikke fôre henne på denta stix (selv om hun nok hadde likt det, haha). Jeg skraper tannsteinen hennes selv regelmessig, men merker ikke noe forskjell på ånden før og etter. Har fått en dyrlege til å se på det, og det ble konstantert at noen hunder ganske enkelt har bedre ånde enn andre, og noen har litt verre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke vært bort i ekstrem dålig ånde, men dårlig ånde er det definitivt :)

Jeg begynte med "Plaque off" pga mye tannsten og da forsvant mye av den dårlige ånden også. Jeg tror dårlig ånde betyr dårlig bakterieflora i munnen og det kan kanskje komme av dårlig magesyre? ;)

Tror jeg ville ha tatt en telefon til dyrlegen for sikkerhets skyld. Synes det høres rart ut at en så ung hund skal plages med så mye tannsten og trekke 2 tenner excl.png

Du ble sikkert ikke noe klokere av dette, men jeg håper virkelig at du finner ut av det! Gjerne gi tilbakemelding om hvordan det går :happy:

Å skrape tannstein kan man fint gjøre selv

Det ville jeg aldri ha gjort! Jeg har selv hatt en del tannsten på en av hundene mine, hørte med fagfolk og dyrlege som frarådet meg på det sterkeste å IKKE gjøre det selv! Jeg vil aldri gamble slik med tennene til mine hunder!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det ville jeg aldri ha gjort! Jeg har selv hatt en del tannsten på en av hundene mine, hørte med fagfolk og dyrlege som frarådet meg på det sterkeste å IKKE gjøre det selv! Jeg vil aldri gamble slik med tennene til mine hunder!

Så lenge man ikke ødelegger emaljen eller stikker hunden, og faktisk klarer å få med seg det som er av tannstein, så ser jeg ikke problemet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville nok også tatt en telefon til vetrinæren å hørt hva de sa..

Hva forer du hunden med?

Jeg har hørt (tips fra Moghrebi) at det funker bra å gi hunden frossent kjøtt av noe slag den kan gnage på:) Verd å prøve i hvertfall ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har også hatt en del problemer med dårlig ånde på min hund og hun er bare rett over 17 mnd.. Begynte å gi henne Plaque Off og det har hjulpet en del. Pusser også tennene hennes med jevne mellomrom og gir også rå margbein inni mellom.

Min har det litt trangt bakerst med jekslene og ting henger seg lett fast der, tror det er hennes største problem.. etter at vi ble flinkere å pusse samt begynte med plaque off så har det gått an å kose med henne uten å brekke seg igjen.. heh ;-)

Er veldig viktig å holde godt øye med tennene og tannkjøttet til hunden så de ikke får tannstein eller tannkjøttproblemer!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sånn for ordens skyld, hunden måtte operere ut to tenner pga han hadde to for mange, ikke fordi jeg ikke tar vare på tennene hans! Han spiser Pro Plan og får tyggebein regelmessig + plague off.

Dyrlegen sa små hunder lettere får tannstein og jeg føler ikke jeg har gjort noe som har ført til at han har fått det!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sånn for ordens skyld, hunden måtte operere ut to tenner pga han hadde to for mange, ikke fordi jeg ikke tar vare på tennene hans! Han spiser Pro Plan og får tyggebein regelmessig + plague off.

Dyrlegen sa små hunder lettere får tannstein og jeg føler ikke jeg har gjort noe som har ført til at han har fått det!

Det var godt å høre! Beklager da at jeg var litt "kvass" i første innlegget.. :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...