Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund som lukter død i munnen...


mettemor

Recommended Posts

Skrevet

Italieneren her i hus lukter helt forferdelig i munnen, det har han gjort siden han var rundt 6 mnd, han er nå 2 år.

Var hos dyrlegen tidligere i år der de opererte ut to tenner + fjerna masse tannstein. Dyrlegen mente dette var grunnen til den dårlige ånden.. MEN, den er der enda, like sterk som før. Og det lukter VONDT! Jeg kan nesten ikke ha hunden på fanget :shocked:

Noen som har vært borti noen lignende? Eller vet hva det kan komme av?

Jeg ble nemlig litt redd da vi var på det siste kurset og instruktøren mente det kunne være noe alvorlig, noe med magen e.l.

Skrevet

Det er ille å måtte operere ut to tenner allerede som toåring, så du bør definitivt bli mye flinkere til å ta vare på munnhelsen til hunden din. Antar i samme slengen at de måtte ut pga tannstein som har ført til tannkjøttproblemer som har ført til råtne tenner, eller noe lignende årsakssammenheng.

Å skrape tannstein kan man fint gjøre selv, og det finnes også mange andre ting man kan gjøre for å bedre munnhelsen til hunden. Mange har god erfaring med Plaque Off, andre pusser tenner, spesialfôr mot tannstein fås kjøpt hos de fleste dyrebutikker, andre gir BucaDog tyggebein, noen gir denta stix, noen sverger til rå margbein, osv. Men å se over hundens tenner og sjekke tannstein bør man uansett gjøre! Og man bør aldri la det gå så langt som at hunden får tannkjøttproblemer av det.

Min hund har også litt dårlig ånde, men Plaque Off fungerte ikke på henne, og jeg kan ikke presse henne til å spise mer tyggebein enn hun vil og jeg kan heller ikke fôre henne på denta stix (selv om hun nok hadde likt det, haha). Jeg skraper tannsteinen hennes selv regelmessig, men merker ikke noe forskjell på ånden før og etter. Har fått en dyrlege til å se på det, og det ble konstantert at noen hunder ganske enkelt har bedre ånde enn andre, og noen har litt verre.

Skrevet

Jeg har ikke vært bort i ekstrem dålig ånde, men dårlig ånde er det definitivt :)

Jeg begynte med "Plaque off" pga mye tannsten og da forsvant mye av den dårlige ånden også. Jeg tror dårlig ånde betyr dårlig bakterieflora i munnen og det kan kanskje komme av dårlig magesyre? ;)

Tror jeg ville ha tatt en telefon til dyrlegen for sikkerhets skyld. Synes det høres rart ut at en så ung hund skal plages med så mye tannsten og trekke 2 tenner excl.png

Du ble sikkert ikke noe klokere av dette, men jeg håper virkelig at du finner ut av det! Gjerne gi tilbakemelding om hvordan det går :happy:

Å skrape tannstein kan man fint gjøre selv

Det ville jeg aldri ha gjort! Jeg har selv hatt en del tannsten på en av hundene mine, hørte med fagfolk og dyrlege som frarådet meg på det sterkeste å IKKE gjøre det selv! Jeg vil aldri gamble slik med tennene til mine hunder!

Skrevet
Det ville jeg aldri ha gjort! Jeg har selv hatt en del tannsten på en av hundene mine, hørte med fagfolk og dyrlege som frarådet meg på det sterkeste å IKKE gjøre det selv! Jeg vil aldri gamble slik med tennene til mine hunder!

Så lenge man ikke ødelegger emaljen eller stikker hunden, og faktisk klarer å få med seg det som er av tannstein, så ser jeg ikke problemet.

Skrevet

Jeg ville nok også tatt en telefon til vetrinæren å hørt hva de sa..

Hva forer du hunden med?

Jeg har hørt (tips fra Moghrebi) at det funker bra å gi hunden frossent kjøtt av noe slag den kan gnage på:) Verd å prøve i hvertfall ;)

Skrevet

Jeg har også hatt en del problemer med dårlig ånde på min hund og hun er bare rett over 17 mnd.. Begynte å gi henne Plaque Off og det har hjulpet en del. Pusser også tennene hennes med jevne mellomrom og gir også rå margbein inni mellom.

Min har det litt trangt bakerst med jekslene og ting henger seg lett fast der, tror det er hennes største problem.. etter at vi ble flinkere å pusse samt begynte med plaque off så har det gått an å kose med henne uten å brekke seg igjen.. heh ;-)

Er veldig viktig å holde godt øye med tennene og tannkjøttet til hunden så de ikke får tannstein eller tannkjøttproblemer!

Skrevet

Sånn for ordens skyld, hunden måtte operere ut to tenner pga han hadde to for mange, ikke fordi jeg ikke tar vare på tennene hans! Han spiser Pro Plan og får tyggebein regelmessig + plague off.

Dyrlegen sa små hunder lettere får tannstein og jeg føler ikke jeg har gjort noe som har ført til at han har fått det!

Skrevet

Jeg ville tatt hunden til en skikkelig veterinærtest hvis tennene ser ok ut, det kan være andre sykdommer hunden har som gjør at den har forferderlig ånde.

Skrevet
Sånn for ordens skyld, hunden måtte operere ut to tenner pga han hadde to for mange, ikke fordi jeg ikke tar vare på tennene hans! Han spiser Pro Plan og får tyggebein regelmessig + plague off.

Dyrlegen sa små hunder lettere får tannstein og jeg føler ikke jeg har gjort noe som har ført til at han har fått det!

Det var godt å høre! Beklager da at jeg var litt "kvass" i første innlegget.. :whistle:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...