Gå til innhold
Hundesonen.no

Høyre, venstre


Guest Vicky

Recommended Posts

Kan din hund forskjell på høyre og venstre?

Vicky har nettopp lært seg høyre og venstre uten at jeg må bruke håndtegn :) nå kan hun det på ordet :D gleder meg til agilityen neste torsdag nå som hun kan det så godt :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan din hund forskjell på høyre og venstre?

Vicky har nettopp lært seg høyre og venstre uten at jeg må bruke håndtegn :) nå kan hun det på ordet :D gleder meg til agilityen neste torsdag nå som hun kan det så godt :D

Nei han kan det nok ikke enda. Har et håp om å få lært han det iløpet av vinteren. Bruker han som trekkhund om vinteren så er en fordel at han kan det da. Litt skummelt å henge etter han på ski å ha null kontroll.

Men blir vel mest trening av kommandoer å sånt siden han ikke blir rønket før i januar, så skal nok få lært han høyre/venstre og at stopp ikke betyr mer fart :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hehe... ja' date=' sant det der.. heldig som har en stor hund som kan trekke på ski :) må være moro.[/quote']

hunden jeg hadde før trakk og, å han var på ca 40-45cm høy. Han syns det var kjempegøy. Så det er ikke bare størrelsen det kommer an på :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hehe... ja' date=' sant det der.. heldig som har en stor hund som kan trekke på ski :) må være moro.[/quote']

vicky kan trekke på ski hun også! er hun høy?? ask trekker faren min på ski han da! han er ca 45cm! :) prøv det i vinter, og se hvordan det går. med mindre hun har skader eller noe da?

EDIT: må vel svare på spørsmålet også kanskje :D ask kunne høyre og venstre en gang, men så "glemte" jeg og trene på det, så nå kan han det ikke :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pan kunne det :)

Det var også den ene nye tingen jeg klarte å lære den forrige Groenendaelen min.Han var trent med for harde metoder og meldte seg ut eller gikk i overslag hvis han ble usikker på hva han skulle gjøre. :) Han var så sikker på at nå fikk han kjeft eller straff hvis jeg ga han en komando han ikke kjente eller viste at jeg ønsket noe av han at jeg måte "lure"det inn i underbevisstheten hans ved å belønne hver gang han gikk selvstendig mot venstre eller mot høyre og så bare late som ingenting etterpå i begynnelsen.

Hele prossessen tok et år ca

Han hadde opprykk elite hos forrige eier så det var ikke omløpet i hodet hans det var noe galt med! :D

Det er begrenset hvor mye lille Loke skal måtte lære i løpet av noen uker,men han skal kunne det innen neste vinter for da skal han trekke meg :D

Mvh Annette

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lisa tar dirigering med håndsignal. Kan ikke bruke stemmen når hun er laaangt avgårde og skal omdirigeres, så jeg blåser i fløyta, den tonen som betyr stopp og se på meg, og så viser jeg enten høyre eller venstre med armene.

Dette er selvsagt ikke generalisert, men hun tar litt og litt av dette for hver dag.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hvordan lærer jeg hunden det?

jeg lærte det ved å gå i en "firkant" (men først må man jo ha den grunnleggende kontakt treningen så hunden vet å følge med) Jeg og hunden(selvfølgelig) gikk to runder hver vei. Jeg brukte gobit serlig til høyre for å få hunden med den veien. det var lettere å lære det inn til venstre synes jeg, for da bare la jeg handen opp mot halsen og fikk dermed kontakt med en gang. (håper du blei litt klokere nå.. er ikke så god å forklare) :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...