Gå til innhold
Hundesonen.no

Hei, hei - Nok et nytt medlem


Petitè

Recommended Posts

Jeg er ei dyrekjær jente på 17 år, bor for øyeblikket på Tasta i Stavanger etter at vi flyttet fra Tasta (indre) og før det fra Ålgård. Flytte to ganger på et år tar ganske mye tid og krefter - det har jeg fått erfart :P Ikke noe jeg kommer til å gjøre igjen med det første.

Men nok boligpjatt. Elsker som nevnt dyr, og håper å få meg en utdannelse innenfor dette her da, men det finnes jo så uendelig mye å velge mellom om man åpner øynene litt så det skal ikke bare være enkelt å finne noe som passer. Jeg brenner vel dog mest for å ta dyrepleierutdannelse og eventuellt hundemassørutannelse på si. Blir det ikke noe av det, er jeg ganske sikker på at barnesykepleier kan være et yrke for meg.

Har for øyeblikket to fugler, rettere sagt undulater. Flottere skapninger skal man lete lenge etter, bare synd de ikke oppfyller hele hverdagen min. Mitt største ønske er nemlig å få dele hverdagen min sammen med en hund, og etter alt å dømme tror jeg ikke det er så lenge til denne drømmen går i oppfyllelse. Har vært på utkikk etter valp i over et år nå, men har liksom aldri funnet den helt rette, og når det er snakk om et dyr man skal leve sammen med i mange, mange år fremover så er det viktig å være 100 % sikker, selvom jeg må innrømme at når man sitter der med en liten valp i armene så er det veldig vanskelig å være realistisk. For meg er det iallefall ganske vanskelig, for jeg vil jo bare ta med meg knøttet hjem.

Ellers er det vel ikke så mye å si om meg, annet enn jeg har gått glipp av nesten et helt skoleår på grunn av sykdom, en fryktelig vond sykdom. Sliter enda og det kommer jeg vel til å gjøre i lang tid fremover, men jeg jobber da mot en bedre hverdag. Nå får jeg tilrettelagt skolen litt og det passer fint, viktig å ikke overanstrenge seg, spesielt når man har et såpass svakt hjerte.

Nuvel, nok snakk om meg, tror kanskje jeg har sagt litt mye allerede, men det vår nå være inntil videre.

Det skal bli veldig hyggelig å bli kjent med dere alle, og selvfølgelig med dyrene deres :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Velkommen skal du være!

Høres veldig fornuftig ut at du ikke kaster deg på "impulskjøps- lysten" når det gjelder valp.

Er sikker på at du finner den perfekte valpen med nøye planlegging. Du får sikkert litt råd her om du legger ut en tråd om hva du ønsker deg -dersom det er rase du er usikker på.

Fuglene dine hørtes iallefall herlige ut :ahappy: Undulater er nå søte! Har hatt et par selv igjennom oppveksten, men nå går det kun i hund.

Håper vi får se mer til deg her etterhvert. Alltid koselig med nye folk :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for koselig velkomst :ahappy: Jeg må jo si det at det har vært "nære på" noen ganger, men har holdt meg i nakkeskinnet. Dessuten må jeg være helt sikker grunnet det faktum at jeg er syk, men igjen og igjen og etter masse råd fra leger, sykehus, familie, bekjente og ukjente forumister har jeg kommet frem til at en hund bare vil hjelpe. Men likevel så er det en ekstremt stor avgjørelse og jeg vil absolutt ikke at en fremtidig hund skal ha det vondt eller lide på noen som helst måte på grunn av min egen dumhet eller mangel på erfaring. Ser så altfor mange annonser rundt om kring der folk ikke kan ha hundene sine fordi de ikke har tid eller plass, eller hva det nå måtte være :P Blir provosert og irritert, og samtidig veldig trist.

Ellers så er jeg jo godt i gang med forarbeid. Blitt masse lesing på sykehuset og jeg har vel kommet opp i 13 bøker nå, kun om hun. Så bokhylla mi begynner å fylle seg opp kan man si :) Har også alt tenkelig av utstyr egentlig, så når rette vovven kommer så er jeg iallefall litt forberedt.

Her er forresten et bilde av fuglene, litt uklart, spesielt av Labello, men det får nå gå inntil videre :)

jsn8lw.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Raser ja.. Jeg er en altelsker :P :P Hadde egentlig bestemt meg forBichon frisè, men nå har jeg falt for både Cairn terrier og Chinese Crested (Puff) også. Og sheltie, og og og. Har også en enorm forkjærlighet for Irsk ulvehund og Aussie, men det blir nok for krevende for meg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Velkommen hit! Nydelige undulater du har :blink: Jeg hadde undulat før jeg fikk meg hund. Han var utrolig tam og kosete. Jeg hadde også vært syk i flere år før jeg fikk meg hund. Da jeg endelig fikk riktige medisiner kunne jeg fungere bra nok til at jeg kunne skaffe meg hund, og det ble et kjempeløft i hverdagen! Men det er viktig å ha et godt nettverk rundt seg som kan trå til om man trenger litt avlastning.

Jeg hadde også i utgangspunktet mest lyst på en større og mer krevende rase. Ville ikke ta sjansen på det og i stedet skaffet jeg meg en mindre rase som ikke krevde så mye, men som likevel var aktiv og som kunne brukes til mye. Har ikke angret på det. Det blir spennende å se hva du ender opp med! Lykke til :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...