Gå til innhold
Hundesonen.no

Trenger en forklaring


LasseJoss

Recommended Posts

Vi har til sammen 6 katter, 5 gutter og ei frøken! To av dem er kattunger ennå, og er et resultat i mellom Ronja og Bobby.

Etter at disse kattungene var født fant vi ut at vi ikke vil ha flere katter og kastrerte Bobby, som til da var den eneste hannen som hadde ballene i behold. Disse 6 kattene leverer (mot min vilje) i sitt eget lille paradis. Med alt de trenger og med hele overetasjen som sin egen, med leker, matskåler to sandkasser, puter, stativer og alt mulig annet som min samboer har klart å putte inn der. De har alltid (etterhvert som de har komme til oss) tatt svært godt vare på hverandre, vasket hverandre og aldri sover mer enn noen få cm i fra hverandre. Men den siste tiden har helvette vært løs.

Vi har nemmelig begynt å få besøk av en villkatt på utsiden av terassedøren. Når den eneste damekatten i huset, Ronja, får se denne, begynner hun med en vanvittig oppførsel i form av vesing, skriking og fysisk angrep på vinduet. Det er når hun skjønner at hun ikke kommer igjennom vinduet at hun snur seg i mot sine egne, og da alltid Bobby. Han var mye tøffere før men etter kastreringen tar han i mot juling uten å gi noe tilbake. Og han FÅR SKIKKELIG BANK av Ronja, faktisk såpass at han noen ganger har tisset på seg. Den siste gangen nå klarte hun også å få eldstemann i huset, Robin på 10år, til å vende i mot Bobby. Og Robin har jo aldri vært noe annet en en lat og slapp koseklump.

Kattene går aldri over grensen for hva som er lek og eller ikke ellers, men når denne villkatten er på andre siden av vinduet, da ser denne grensen ut til å viskes ut, og Bobby som er minst, sett bort i fra kattungene, får alltid juling.

Noen som kan gi meg svar på hvorfor hun vender i mot sine egne? Og hvorfor blir Robin med og"hjelper" henne?

Takker for svar på dette, når jeg og min samboer Katherine er blitt litt redd for å reise i fra kattene, når det alltid er vi som må gripe inn for å få stopp på dette.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis du er helt sikker på at det er en villkatt går det vel ann å ringe viltmenda eller dyrebeskyttelsen og få dem til å sette opp en felle for å fange og avlive den. Katten vil neppe ha det noe bra til vinteren når det blir lite mat og kaldt. Det er det jeg ville ha gjort i hvertfall.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kanskje en idè å sterilisere denne hunnkatten? Evt. må dere vel skille noen av kattene? Det høres ikke spesielt koselig ut å til stadighet bli angrepet på den måten der.

Hei, er ikke helt oppdatert på disse kattene til alle tider, men min samboer fortalte meg at også Ronja har blitt sterilisert i etterkant av at kattungene ble født.

Til vanlig er det ingen grunn til å skille disse kattene, de tar SVÆRT godt vare på hverandre, det er kun når denne katten på utsiden besøker oss at helvette er løs.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis du er helt sikker på at det er en villkatt går det vel ann å ringe viltmenda eller dyrebeskyttelsen og få dem til å sette opp en felle for å fange og avlive den. Katten vil neppe ha det noe bra til vinteren når det blir lite mat og kaldt. Det er det jeg ville ha gjort i hvertfall.

Jo det er vel kanskje en løsning, ikke en jeg liker så veldig, men er jo alltids en mulighet.

Tror det kan bli litt av en jobb men, for vi bor på landet og det er sikkert 50 katter på besøk hos oss i løpet av ett døgn.

Det er et stort problem med løskatter her oppe. Jeg sitter ofte ute og drikker kaffe tidlig om morgenen, da observerer jeg at det strømmer katter ut i fra låven til naboen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan d være som hos hunder at d er overslagshandling?? Jeg ble bitt av en hund som er veeeldig snill og god, fordi d sto en svær truende hannhund bak meg. jeg hadde fingrere inni et gjerde og da han så den store hannhunden som han hadde lyst å ta men ikke rakk bort til, så beit han meg istedenfor. hunden var litt i sjokk selv etterpå. d var jo ikke meg han mente å bite. men beit d som var nærmest. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

det er ganske vanlig at dette skjer at de angreiper hvernadre, pga plutselig dukker en fremmed katt opp som de ikke kjenner og da blir kattene usikre på ting, å da kan de ofte bli uskikre på alle omgivelser å gå til angrep på hvernadre, sr elv om de er kastrert/sterelisert osv...

Det har skjedd her hver gang vi har fått ny katt i huset..

men siden denne katten er på utsiden så vil dine katter aldri bli kjent med luktene til denne pusen og da vil de aldri venne seg til den!! så du må prøve å få den unna huset på en eller annen måte!!

har du prøvd gett off?? en spray du skal bruke ute, som skal holde katter og hunder borte fra stedet du sprayer på!! spray ett par ganger i uka tenker jeg...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
    • Hva får hun for stress? Min Odin var også en lettstresset type og fungerte bedre med Eldepryl på sine eldre dager. Jeg tenker det er ganske naturlig at hun foretrekker det vante og trenger kontroll på omgivelsene med alderen. Det trenger ikke å være slutt enda, så lenge hun ikke har mye smerter og virker glad og fornøyd.  Blir det bjeffing om du har dem sammen, men begrenser området, altså ikke hele huset? Yngste begynner jo også å nærme seg voksen, og herjingen vil nok gi seg. Hvor lenge holder de på når de er alene sammen? Jeg tenker kanskje det er like greit for begge, og så får de legge seg og slappe av etterhvert?
    • Junior ligger og sover når hun er alene. Uten lyd. Den eldste har generelt mer og mer lyd med alderen. Gamlemor vil ha tilgang på hele huset slik hun er vant til. Hun finner seg ikke i å bli stengt inne på et rom,som for eksempel soverom/kjellerstue,der hun uansett pleier å legge seg. Døra må være åpen,så hun kan gå opp og ned trappa. De få gangene det har fungert på et slags vis, har junior lagt seg i gangen oppe, og gamlemor har lagt seg frivillig nede. Men,døra kan ikke være igjen mellom dem, for da blir det altså et voldsomt bråk som høres helt inn i huset til naboen.  Merker jo at hun begynner å bli litt gammel, men klarer ikke helt å tolke om hun glemmer litt noen ganger,kanskje. Syn og hørsel er det ingenting galt med,og alle undersøkelser hos veterinær er helt topp.  Har ingen forklaring på hvorfor hun bjeffer hele tiden når de er alene,  for hun er så glad i den lille frøkna. Det kan bli for voldsom leking når lillemor får overtenning, og derfor tenkte vi det var lurt å ha dem adskilt,men det vil gamlemor heller ikke. Spesielt dette prosjektet hun hadde med å meget bestemt jobbe intenst med å skyve bort kompostgrinda mellom dem for å komme seg inn til junior var litt spesielt å se på video.  Hun passer alltid på at junior har det bra, og helt siden valpen var bitteliten,har hun passet på henne som om det var hennes egen. Skal legge til at det er MYE bjeffing fra henne ellers også, ikke når vi er alene i familien, men på det meste annet. Det har blitt betraktelig verre med alder, og vi prøver å skjerme henne så godt vi kan. Vi har på radio så hun ikke skal høre så mye lyder, vi drar for gardinene så hun ikke skal få med seg alt som skjer utenfor osv. Jeg tror kanskje vi har litt skylapper på fordi vi ikke ønsker å se hvor ille lydnivået har blitt med alderen, men vi føler at hvis vi tilrettelegger nok for henne,så er hun fornøyd og har det bra. Og vi ønsker å strekke oss langt for at hun skal ha det bra. Det er mulig at alt handler om at hun er stressa,  kanskje er litt forvirret til tider,og at det er en grunn til at hun ikke klarer å roe seg.  Hun løper opp og ned trappa, bort til vinduene og bjeffer hele tiden. Så kan det bli stille litt,så er det på igjen. Når hun er hos hundepasser,så fungerer det bra, de bryr seg ikke om lyden, og hos veterinæren er hun helt rolig,og sitter med et stort smil på bordet.  På tur er hun helt rolig, ikke en lyd hvis det ikke kommer noen,da. Og inne og ute er hun stille hvis ingen kjører forbi,eller dukker opp på døra. I sommer har hun elsket å ligge hele dagen i skyggen, og sove.  Hun får metacam hver dag fordi vi mistenker artrose i et bein. Og hun får antidepressiva for stress. Beklager,dette ble nok litt rotete,  men vi har altså litt utfordringer med å forstå hva dette handler om. Er det kanskje vi som ikke skjønner at dette egentlig handler om en gammel hund som kanskje bør få slippe snart. Usikker. Faren min og svigerfar mener det.  Jeg har dratt det for langt med en syk hund før, så vi prøver å være veldig åpne for innspill. Hun virker altså som om hun har det bra når alt er kjent og slik det pleide å være. Når hun er alene hjemme slik hun var før når hun var eneste hund i heimen. Det er sjelden hun må være alene hjemme, det er ingen som er på jobb hele dagen lenger. Men,når vi tar med oss mini og drar,ser hun veldig blid ut,og går ned og legger seg med en gang.        
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...