Gå til innhold
Hundesonen.no

Tips ?


Hanna123

Recommended Posts

Skrevet

Hei :angry: Jeg har ridd i rideskole i 5 og et halvt år, men det var ikke spesielt gøy, for jeg vil heller ha frie tøyler.

såå, jeg ble forrytter til en fjording på 4 år, som er utroolig søt.. (begge foreldrene hennes var 1. premiehester og hun stod spiss i en "grunnutstilling" så hun ligger best an til å vinne hovedutstillingen :P ) Men i allefall..

Der Valisa (som hun heter da) står, er det en stor stall med mange andre hester.. mange å mange , men det står i allefall en god del der.. men de fleste av hestene er travere så det er nesten bare voksne der, så det er nesten ingen som har kunne ridd og trent Valisia for hu er kindoff liten da,, så det blir på en måte min jobb, da..

Jeg skal bare være der en gang i uka ++,, men alikavel..

Så er det noen som har noen nyttige tips?

Klem :P

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Skrevet
Hei :whistle: Jeg har ridd i rideskole i 5 og et halvt år, men det var ikke spesielt gøy, for jeg vil heller ha frie tøyler.

såå, jeg ble forrytter til en fjording på 4 år, som er utroolig søt.. (begge foreldrene hennes var 1. premiehester og hun stod spiss i en "grunnutstilling" så hun ligger best an til å vinne hovedutstillingen :) ) Men i allefall..

Der Valisa (som hun heter da) står, er det en stor stall med mange andre hester.. mange å mange , men det står i allefall en god del der.. men de fleste av hestene er travere så det er nesten bare voksne der, så det er nesten ingen som har kunne ridd og trent Valisia for hu er kindoff liten da,, så det blir på en måte min jobb, da..

Jeg skal bare være der en gang i uka ++,, men alikavel..

Så er det noen som har noen nyttige tips?

Klem :)

Begynn pent, lær henne å stå rolig med rytter før noe annet, lær henne å gå rolig før du lærer henne å trave, osv. Da får du en trygg hest som er lett å stoppe og å få til å stå mens du f.eks ordner noe, eller hopper av og på for å skyve bort møkk fra veien hvis du er ute på tur osv. Ikke begynn med sprang før hun er godt grunnridd i dressur og er like myk, og sterk på begge sider, ellers vil hun ikke ha muskler til det, og vil bruke kroppen feil og få belastningsskader. Stopp en gang eller to på tur, hopp av og hopp på igjen. Da lærer hun å stå rolig når du er ute på tur også, selv om du går av.

Stig opp fra begge sider, for å belaste begge sidene hennes like mye, da slipper du også at den ene stigbøylen etterhvert blir litt lengre enn den andre.

Bruk hendene forsiktig, bruk alltid så små tegn som du kan. Da får du en følsom, lettridd hest.

Håper noe av dette var til hjelp! ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er vel nyttig uansett hva slags pels hunden har vil jeg tro. Du skrev i startinnlegget at du har en "ikke røytefri hund"? Mente du omvendt? Det er jo stor variasjon i pelstype på hunder som ikke røyter også, men uansett må jo ørene nappes.
    • Er det nødvendig? Altså om det er lurt å ha og å bruke på pels som ikke røyter? Om det funker bra?
    • Det var jo en himla krangel her om "etikette" for noen (mange) år siden. Mange sluttet å bruke forumet etter det, antageligvis fordi de "tapte". Ironisk nok forsvant de som vant også, så den diskusjonen var jo mye vits i 😛  Ellers er det vel som flere sier, andre arenaer og livssituasjoner har tatt over. Jeg kikker innom av og til. Blir forhåpentligvis valp i september   
    • Jeg har hunder som jeg napper hår i ørene på.  Bruker earpowder, det gjør det lettere å få tak i hårene og de slipper lettere.  Noen ganger når hårene sitter langt inne, bruker jeg veneklemme (arterieklemme) for å få de ut.  Dette får du i dyrebutikk. Håper dette kan hjelpe deg.  Hvis hunden stritter imot, må det bare trenes på, så går det fint.
    • En hundefrisør kan antageligvis hjelpe deg bedre enn en dyrlege, både med den faktiske jobben og opplæring om hvordan du gjør det selv. Har du ikke fått noe veiledning av oppdretter om tilvenning og trening på pelsstell? Hvis det er en rasehund så er det også mulig at raseklubben har klippekurs eller noen som kan hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...