Gå til innhold
Hundesonen.no

Tips ?


Hanna123

Recommended Posts

Skrevet

Hei :angry: Jeg har ridd i rideskole i 5 og et halvt år, men det var ikke spesielt gøy, for jeg vil heller ha frie tøyler.

såå, jeg ble forrytter til en fjording på 4 år, som er utroolig søt.. (begge foreldrene hennes var 1. premiehester og hun stod spiss i en "grunnutstilling" så hun ligger best an til å vinne hovedutstillingen :P ) Men i allefall..

Der Valisa (som hun heter da) står, er det en stor stall med mange andre hester.. mange å mange , men det står i allefall en god del der.. men de fleste av hestene er travere så det er nesten bare voksne der, så det er nesten ingen som har kunne ridd og trent Valisia for hu er kindoff liten da,, så det blir på en måte min jobb, da..

Jeg skal bare være der en gang i uka ++,, men alikavel..

Så er det noen som har noen nyttige tips?

Klem :P

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Skrevet
Hei :whistle: Jeg har ridd i rideskole i 5 og et halvt år, men det var ikke spesielt gøy, for jeg vil heller ha frie tøyler.

såå, jeg ble forrytter til en fjording på 4 år, som er utroolig søt.. (begge foreldrene hennes var 1. premiehester og hun stod spiss i en "grunnutstilling" så hun ligger best an til å vinne hovedutstillingen :) ) Men i allefall..

Der Valisa (som hun heter da) står, er det en stor stall med mange andre hester.. mange å mange , men det står i allefall en god del der.. men de fleste av hestene er travere så det er nesten bare voksne der, så det er nesten ingen som har kunne ridd og trent Valisia for hu er kindoff liten da,, så det blir på en måte min jobb, da..

Jeg skal bare være der en gang i uka ++,, men alikavel..

Så er det noen som har noen nyttige tips?

Klem :)

Begynn pent, lær henne å stå rolig med rytter før noe annet, lær henne å gå rolig før du lærer henne å trave, osv. Da får du en trygg hest som er lett å stoppe og å få til å stå mens du f.eks ordner noe, eller hopper av og på for å skyve bort møkk fra veien hvis du er ute på tur osv. Ikke begynn med sprang før hun er godt grunnridd i dressur og er like myk, og sterk på begge sider, ellers vil hun ikke ha muskler til det, og vil bruke kroppen feil og få belastningsskader. Stopp en gang eller to på tur, hopp av og hopp på igjen. Da lærer hun å stå rolig når du er ute på tur også, selv om du går av.

Stig opp fra begge sider, for å belaste begge sidene hennes like mye, da slipper du også at den ene stigbøylen etterhvert blir litt lengre enn den andre.

Bruk hendene forsiktig, bruk alltid så små tegn som du kan. Da får du en følsom, lettridd hest.

Håper noe av dette var til hjelp! ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...