Gå til innhold
Hundesonen.no

Klonet sin avdøde hund


Fillerya

Recommended Posts

Skrevet

Er litt delt her jeg. Men, skeptisk til denne da: - En natt hadde han problemer med å puste. I de siste sekundene så han på meg med et blikk som sa «Mamma - jeg vil se deg igjen». Her er nok menneskelige følelser satt litt inn.

Skrevet

Er jo ingen hunder som lider under dette. Men om det er etisk og moralsk forsvarlig kan vel diskuteres.

Skrevet

Jepp det er helt forkastelig og tåpelig og åpner for mye rart.

Men hadde jeg hatt pengene er det mulig jeg glatt hadde brutt mine egne prinsipper her gitt. Bacons blodprøver ligger jo på Blodtypelabben, de tar vare på sånt. Hun var sjelehunden min, og det hadde vært helt fantastisk å hatt et lite Egg som kunne tatt over. (Mennesklige følelser forresten BDD Girl, vi er alle skyldige der)

Logisk sett så vet jeg jo at individualisme langt ifra bare har med DNA å gjøre, men å få en hund med potensialet hadde vært vidunderlig.

Skrevet
Er litt delt her jeg. Men, skeptisk til denne da: - En natt hadde han problemer med å puste. I de siste sekundene så han på meg med et blikk som sa «Mamma - jeg vil se deg igjen». Her er nok menneskelige følelser satt litt inn.

noe så innmari til disneyfisering også...

Skjønner at en ikke vil miste en kjær venn,men jeg synes dette blir feil...

minnene vil hun jo alltid ha...

Skrevet
Jepp det er helt forkastelig og tåpelig og åpner for mye rart.

Men hadde jeg hatt pengene er det mulig jeg glatt hadde brutt mine egne prinsipper her gitt. Bacons blodprøver ligger jo på Blodtypelabben, de tar vare på sånt. Hun var sjelehunden min, og det hadde vært helt fantastisk å hatt et lite Egg som kunne tatt over. (Mennesklige følelser forresten BDD Girl, vi er alle skyldige der)

Logisk sett så vet jeg jo at individualisme langt ifra bare har med DNA å gjøre, men å få en hund med potensialet hadde vært vidunderlig.

Ja samme her, kunne jeg fått en frisk Rikke, så hadde nok de fleste prinsippene mine gått fyken.

Skrevet
Men når man kloner så får man jo sykdommene med på kjøpet vel.

Yep, er liksom det. Man får med alt som er genetisk betinget, enkelte ting krever jo en ekstern faktor som ikke er genetisk for å utløse genetisk disponerte sykdomer, så man kan glatt ende opp med flere eller andre ting enn det som var i utgangspunktet. En av grunnen til at jeg syns kloning er etisk og moralsk uforsvarlig.

Skrevet

Hundens utsende er prikk likt! Men skjønner ikke eiren, at det er personligheten til gammle-hunden hun savner!

Den får jo ikke den samme personligheten. Så det på tv2 - nyhetene, da fortalte de at hovetmålet var og klone dyktige tjenestehunder.

Skrevet

Jeg er sterkt i mot å tukle med naturen på denne måten! Har ikke noen særlig grunn. Annet en at mennesket er egoistisk og egentlig ikke vet hva de driver med. Nei.

Ja, jeg er glad i mine hunder. Og visst jeg kunne, ville jeg hatt dem for alltid. Men å klone dem? Hallo. Du får ikke samme hunden.

Kopierer du et ark, så får du ikke samme arket. Du vil til og med finne forskjeller på arket. Det ser identisk ut, men vil forsatt ikke være det samme. (Kanskje teit å bruke ark som eksempel, siden de har ikke "egenskaper")

Og jeg kan ikke forstå at du skal få "den samme" hunden. En død hund, er en død hund. Og du vil ikke få den tilbake selv hvor mye du enn ville det.

Enegede tvillinger da? De er forskjellige selv om de kan se totalt like ut. Samme gen. Men allikevel forskjellige.

Skrevet

Det hadde vært artig å se hvordan disse hundene utvikler seg. Dem har alle akkurat det samme utgangspunktet. Brukshunder blir avlet mye basert på resultater, så det hadde vært interessant å se hva som hadde blitt resultatet dersom man hadde gitt klonede valper til forskjellige bruksmennesker.

Skrevet

Gratulerer.

Et lite kjent fenomen ifm med kloning er at klonen beholder DNA givers genetiske alder kloner du en 8 år gemmel hund eller what-ever vil DNAet i valpen som blir født være 8 år gammelt. Dvs at gentisk alder på valpen blir 8 år, med alt det av moro som dette bringer med seg av sykdommer osv. Derfor blir ikke kloner særlig gamle...

Skrevet
Gratulerer.

Et lite kjent fenomen ifm med kloning er at klonen beholder DNA givers genetiske alder kloner du en 8 år gemmel hund eller what-ever vil DNAet i valpen som blir født være 8 år gammelt. Dvs at gentisk alder på valpen blir 8 år, med alt det av moro som dette bringer med seg av sykdommer osv. Derfor blir ikke kloner særlig gamle...

Der kan man se. Menneskelig tukling med naturen er ikke bra. <_< . Å gå rundt med DNA som er eldre enn deg selv, kan umulig være bra.

Skrevet
Der kan man se. Menneskelig tukling med naturen er ikke bra. <_< . Å gå rundt med DNA som er eldre enn deg selv, kan umulig være bra.

Det er nå ikke akkurat direkte dårlig heller, men for uføretrygdede lærere finnes det bedre ting å bruke pengene sine på...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...