Gå til innhold
Hundesonen.no

Råe egg


Akita

Recommended Posts

Akita har fått et egg eller to i uken til vanlig, men nå har eg vært på ferie og ho har vært hos moffen.

Det endte opp med at ho fikk eg hver dag.

Ho har nå begynt å røyte, kan det han noe med saken å gjøre?

Mvh Anette & Akita

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akita har fått et egg eller to i uken til vanlig, men nå har eg vært på ferie og ho har vært hos moffen.

Det endte opp med at ho fikk eg hver dag.

Ho har nå begynt å røyte, kan det han noe med saken å gjøre?

Neppe! Egg er bra for hud og pels, og da spesielt rå eggeplomme, som inneholder store mengder av b-vitaminet biotin. Biotin er spesielt fordelaktig for både hud og pels. Rå eggehvite inneholder riktignok et stoff som reduserer opptaket av biotin, men man skal gi store mengder rå eggehvite før det slår ut negativt.

Jeg antar at røytingen heller har sammenheng med sommerværet, som jo gjerne fører til at man ønsker seg en tynnere pelskåpe på kroppen... Begge mine hunder, som er ørkenmynder, røyter nå som det har vært rekordvarmt en periode. Og det til tross for at de er bedre tilpasset varmen enn de aller fleste hunder... :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Et sikkert dumt spørsmål: Er det bare å gi hele "innmaten" i egget, rett i fôrskålen? :P

Åjah, det var et skrhekkeligh dumt spørsmål, asså! Jeg er sjokkherth! :P

Ja, det er bare å knekke egget og dumpe det rett i skåla. Noen hunder liker faktisk å spise eggeskallet også. Mine hunder foretrekker egg uten skall, og de vil attpåtil gjerne ha egget sammenvispet, bortskjemte som de er.

Eggeskallene gir jeg tilbake til hobbyhønene mine. De spiser dem opp og bruker kalken til å danne nye eggeskall. :cool:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gir du egg ofte kan det lønne seg å ikke gi hvitten. Det er eggeplommen som hunden nyttiggjør seg av. Hvitten kan du spare og lage marengs av.

Kokt egg er energibombe som er ypperlig å gi til frokost om du skal ut på hard trenigsøkt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gir du egg ofte kan det lønne seg å ikke gi hvitten. Det er eggeplommen som hunden nyttiggjør seg av. Hvitten kan du spare og lage marengs av.

Kokt egg er energibombe som er ypperlig å gi til frokost om du skal ut på hard trenigsøkt.

Hunden nyttiggjør seg av både plommen og hviten, men rå eggehvite inneholder et stoff som reduserer opptaket av b-vitaminet biotin. Hvis man gir egg ofte og i store mengder, er det derfor lurt å koke/steke hviten først, for da nøytraliseres den uønskede virkningen.

Både rå og kokte/stekte egg er gode energikilder, men koking/steking reduserer noe av næringsverdien.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Går nok bra. Følg med på formen, men jeg ville ikke bekymret meg så lenge allmentilstanden er ok.
    • Hei!  Hadde kokt torsk til hundebassen min ca klokken 12 i dag, rett før jeg skulle reise på jobb… da var han ikke sulten og spiste det ikke. Leverte han til pass, dro på jobb og hadde helt glemt at der var fisk i skåla når jeg slapp han inn døra hjemme… han sprang selvfølgelig rett til skåla og innhalerte fisken, som da har stått ute i snart ni timer😫😫 Han viser ingen tegn på forgiftning foreløpig, men det er jo bare ca en time siden han spiste den også..  Er dette veldig farlig? Kan jeg avvente, eller må jeg ringe vetrinærvakta så han får brekningsmiddel??    Liten yorkie, 2 år 
    • Hei. Vi har en valp på 9 1/2 uker som er veldig selvstendig på dagtid. Finner roen alene i senga si eller buret. På nattestid er det verre. Vi har sovet på madrass i valpegården, han har et bur som står åpent og lå fint i buret sitt de første fire nettene uten problemer. Men de siste nettene vil han ikke sove i buret og kommer å legger seg på madrassen sammen med oss. Vi har prøvd å legge oss på utsiden av valpebingen, men da bare hyler han og valpehjertet klarer ikke å høre på hylingen mer enn 15min. Han roer seg ikke hvis vi putter hånda inn eller noe. Vi har prøvd å gå inn når han er rolig og han sovner. Men med engang vi går ut våkner han og hylekoret er igang igjen. Tips og triks for å få han til å sove alene uten og ligge oppå oss?
    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...