Gå til innhold
Hundesonen.no

Observasjoner


Inustaff

Recommended Posts

Skrevet

Idag var vi på hundetreff med Ottar og Bøgvald..Det var kjempegøy,og det var utrolig mye forskjellige raser!

Ikke en eneste lik en annen,og alle var så nydelige! :lol: ..Vi møtte bla:

Bearded Collie,Schæfer,Dalmatiner,Saluki,Bordeaux,Rottweil

er,Dverg Schnauzer,Mudi,Blandinger,Labrador,Border Collie,Gordon Setter..og mange fler som jeg ikke kommer på!

Bøgvald fant best tonen med en Dalmatiner hanne,som var helt vill og kjempegal! :icon_confused:

De lå å sprella i en evighet..

Så var det en mudi som ikke var så glad i andre hunder/litt usikker/påpasselig på eier eller noe, og var helt vill dersom noen nermet seg eieren..men denne klarte Ottar å få lekt med en hel del,og det var utrolig morsomt å se effekten han hadde på den lille halvsinte mudijenta..

Hu jaga alt som kom innen ca 10 meter radius til eier..

Ottar tok ikke hintet og laga gøy utav hele greia..Så han klarte å komme innpå til slutt!

Morsomste av alt var Rottweilervalpen på 4 mndr som hadde en pinne og lå under bordet og koste seg..

Der kom Bøgvalp "bompende" forbiog snuste litt på det rottisen hadde,og Rottweileren begynte å knurre.."Min pinne!"

Bøgvald lot seg ikke skremme,men svarte ikke likevel..han var bare nysgjerrig,og var tydelig ikke ute etter bråk..

Likevel virket det som om han ikke skulle gi Rottweileren noe glede av og skremme han bort..så han skvatt ikke til som respekt for knurringen..han derimot viste at han egentlig var uinteressert i pinnen,og trakk seg tilbake littegrann på egne premisser..og at det var da ikke snakk om at han skulle stjele den.

Det var som om han stoppa litt opp å tenkte..så kikka han litt vekk..så snuste han på hodet til Rottweileren..på gresset ved pinnen og bortover..(litt sånn:Jeg fjerner meg i eget tempo)

Likevel så la han seg rett ned ved siden av Rottweilervalpen..helt avslappet..med hodet vendt mot rumpa til Rottweileren.

Jeg følte det var en sånn rolig og demonstrativ holdning over det hele..

"Du må vel knurre på meg,og jeg skal ikke svare deg eller provosere deg noe mer..men jeg skal se om du tåler at jeg legger meg ved din side,vendt bort fra pinnen din..og med hodet ned på bakken.."

Rottweileren så ut til å bli forvirret over dette,men taklet helt fint at Bøgvald la seg ned der..og sluttet å knurre.

Bøgvald lå der bare en liten stund etter at Rottweileren var ferdig å knurre,før han fant sin Dalmatiner venn! :o

Det var rart å observere...Om han "tenkte det" jeg tror vet jeg ikke..men det er sterk personlighet i den lille kroppen..og jeg føler mye av det ha gjør er bevisst.

Noen som kan fortelle hvorfor han gjorde det?Eller har tanker om det?

Imorgen skal vi på treff igjen...!Det var ikke planlagt da..Det er på et hundelufteområdet!Men det er jo treff likevel!

Herlig å se hvordan alle lekte..det var ikke en eneste hund som oppførte seg dårlig...og mye valper var der!

Må få tatt bilder!

Skrevet

Hvor gammel er Bøgvald (herlig navn på en hund da)? For det du skriver her er ting jeg har observert valper gjerne gjøre når en annen hund knurrer til dem. De stikker ikke, men demper situasjonen på en snodig måte, viser den andre at de ikke har noen onde hensikter.

Rottweileren er en hund med masse lyd, enten den passer på noe eller den leker og om eierene tør, så ser man måter de forskjellige demper dem på og tidvis ynder seg innpå.

Ja, du må få tatt bilder :-)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...