Gå til innhold
Hundesonen.no

Veldig "obsessive" sleiking


Recommended Posts

Skrevet

Dette er egentlig ikke noe PROBLEM - jeg er bare nysgjerrig. Så er det sagt.

Jeg kjøpte ikke en hund for å kose med den, men allikevel søker valpen kos nå og da. Jeg orker ikke å gi etter, men noen ganger sitter vi på soffaen sammen og da kan jeg finne på å stryke henne litt på magen.

Det virker som hun setter masse pris på dette, legger seg på siden med en gang og ser fornøyd ut. Men så begynner hun å løfte på hodet. Det er jo noe som beveger seg der nede. Jeg må UNDERSØKE! Sleike, bite.... Det går ikke an å være i nærheten av henne uten at hun MÅ sleike på handa (evt. tygge litt hvis du ikke er i familien). Hva kommer dette av? Jeg har sagt til folk at de ikke skal stryke henne oppå hodet (det kan jo bli litt skremmende for valper) - men selv på under hodet (på magen/halsområdet) bare MÅ hun sleike, snuse, tygge litt. Selv et enkelt klapp på hodet når hun setter seg pent ved siden av meg på veien mååå sleikes på.

Sleikinga er også tilstede når hun skal sove på gulvet, ute på verandaen og når jeg børster henne. Virker som hun ikke klarer å ha fysisk kontakt uten "å gi noe tilbake"? :angry:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...