Gå til innhold
Hundesonen.no

MUH-beskrivelse og alder - og Sverige?


SFX

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har lyst til å gå gjennom en MUH-beskrivelse av dyret, mest av nysgjerrighet.

Men jeg finner ikke noe om alder - er det fremdeles mellom 12 og 18 måneder?

Det er to tester til på Østlandet i år, og den ene er full - og den andre er ei helg jeg er opptatt. Erfaringsmessig - hvor mange tester er det i januar og februar? Hun blir 18 måneder i februar.

For å rekke det før hun blir for gammel har jeg også tittet mot Sverige, der kryr det jo av tester. Noen som kan anbefale en OK klubb der, eller er det hipp som happ? Foreløpig sorterer jeg kun på avstand og kjørelengde...

Guest Gråtass
Skrevet

Nå er det i norge så vidt jeg vet ingenting som heter MUH, Det er MH beskrivelse, som kan gjøres på alle hunder som har passert 12 mnd og det er ingen øvre aldersgrense.

Edit; erfaringsmessig er det få beskrivelser i hele landet i løpet av ett år og de blir fort fulle, så det er bare å henge seg på en helg om du vil delta. Vanligvis er det ikke tester på Østlandet i Januar/ februar pga snøfare.

Skrevet
Nå er det i norge så vidt jeg vet ingenting som heter MUH, Det er MH beskrivelse, som kan gjøres på alle hunder som har passert 12 mnd og det er ingen øvre aldersgrense.

Edit; erfaringsmessig er det få beskrivelser i hele landet i løpet av ett år og de blir fort fulle, så det er bare å henge seg på en helg om du vil delta. Vanligvis er det ikke tester på Østlandet i Januar/ februar pga snøfare.

Ah, jeg sitter fast i den gamle MUH-benevnelsen. :D

Men da har jeg det jo ikke så travelt, siden det ikke er noen øvre grense.

Når offentliggjøres terminlista for neste år?

Skrevet

Noe OT, men det har pittelitt med saken å gjøre: hvordan er øvre/nedre aldersgrense for FA og k-test?

Guest Gråtass
Skrevet
Noe OT, men det har pittelitt med saken å gjøre: hvordan er øvre/nedre aldersgrense for FA og k-test?

Nedre aldersgrense for FA er 22mnd og øvre er 48 mnd. K-test er min 10mnd men husker ikke i farten om det er noen øvre aldersgrense der. Hunden må være registrert og id-merket. Orginalt reg bevis må medbringes ellers får man ikke teste. Løpske tisper har anledning til å gå tilslutt.

Skrevet
Nedre aldersgrense for FA er 22mnd og øvre er 48 mnd. K-test er min 10mnd men husker ikke i farten om det er noen øvre aldersgrense der. Hunden må være registrert og id-merket. Orginalt reg bevis må medbringes ellers får man ikke teste. Løpske tisper har anledning til å gå tilslutt.

Takk! Snille sonenfolk som svarer fort, da slipper man å lete selv :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...