Gå til innhold
Hundesonen.no

Markering på tepper


Gjest

Recommended Posts

Tøtta mi er 16 uker. Og de 4-5 første ukene hun var her hadde hun ett eget teppe som skulle være hennes plass. Nå har vi måttet ta teppet vekk fordi hun stadig vekk tisset på plassen sin. Hun tisser aldri inne; kun på tepper om vi har de liggende. Har i senere tid prøvd ut både hundeseng og dyner - begge ble nedtisset. En gang ble håndduken hennes liggende på gulvet, jaggu klarte hun ikke å kreste ut et par tissedråper på dette teppet og!

Jeg skjønner ikke hva dette betyr, er det markering av noe slag? Tyder jo på det når hun virkelig konsentrerer seg om å få ut et par dråper hver gang hun kommer over et teppe? Har aldri tvingt henne på plass eller vært noe slem med henne, aldri tvingt henne til å være der eller gjort noe annet enn å la henne ha en "myk" plass å ligge på. Per i dag virker det ikke som hun bryr seg at hun ikke har noe teppe å ligge på - sofaen tisser hun aldri i og der får hun ligge hver kveld. Ellers er gulvet den beste plassen i verden, i følge henne. Vi har ikke noen andre tepper i huset, sånn type gulvteppe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mange hunder/valper foretrekker å tisse på noe mykt som absorberer tisset deres, det er min teori. Markering tviler jeg sterkt på at det er; hva skulle hun ha markert? At hun snart har planlagt å overta verden? :ahappy:

Min flinke valp som "alltid" har tisset på aviser, tisser gladelig på tepper nå som hun har det tilgjengelig.. <_< Men tanken om markering har aldri slått meg. Må de tisse, så tisser de. Så enkelt er det bare. Og tilfeldigvis har teppet blitt en fin plass å gjøre det på. Hvis du ikke får ut lukten etter at hun har tisset, vil den trekke henne tilbake der en annen gang, siden det lukter "trygg tisse-plass" av teppet. Best å fjerne teppene hvis du har mulighet til det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja som sagt har hun ingen tepper tilgjengelig nå og all innetissinga er borte...

Kanskje det er noe i teorien din?

Glemmer aldri da jeg var på besøk hos valpene i uke 5 og 6 - de pleide å løpe inn til "buret" hvor det lå teppe både inni og utenfor - sette seg på huk og tisse - og så springe ut igjen :ahappy:

Synes bare det var så rart at det "plutselig" kom - etter 3-4 uker her. Men men, ikke alt man kan forstå. Hun får få teppene tilbake når hun blir eldre :hyper:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja som sagt har hun ingen tepper tilgjengelig nå og all innetissinga er borte...

Kanskje det er noe i teorien din?

Glemmer aldri da jeg var på besøk hos valpene i uke 5 og 6 - de pleide å løpe inn til "buret" hvor det lå teppe både inni og utenfor - sette seg på huk og tisse - og så springe ut igjen :ahappy:

Synes bare det var så rart at det "plutselig" kom - etter 3-4 uker her. Men men, ikke alt man kan forstå. Hun får få teppene tilbake når hun blir eldre :hyper:

Jammen godt hun får teppene tilbake! En hund skal da ikke være nødt å leve et helt liv uten tepper..! :):D

Fra spøk til alvor; nå husker jeg ikke de eksakte uketallene, men i alle fall; i valpetiden, mens valpene fremdeles er hos oppdretter, lærer de seg å foretrekke visse underlag å tisse på. Det de "må" tisse på, og blir vant til å tisse på hos oppdretter, er det de kommer til å foretrekke senere. (Hatt en hund som ikke tisset på asfalt, eller MÅTTE tisse på gress, eller en som ikke tisset på grus, eller noen som ikke brydde seg så hardt?) I alle fall; avisteorien blir da logisk - valpen er vant til å tisse på aviser fra valpebingen hos oppdretter, og når den kommer til et nytt hjem med noen aviser foran døren, blir det naturlig å søke dit. (Dette er helt utrolig å se hos min valp nå, de andre har tydeligvis ikke tisset på aviser hos oppdretteren.) I ditt tilfelle har valpene lært seg å tisse på tepper.. hipp hurra! ;) De har forhåpentligvis, som min valp også har, fått være ute og tisset litt her og der også, så de lærer seg da etterhvert at det er ute det skal skje. Men kanskje det forklarer litt om teppe-tissingen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja, ja. Det ER jo mulig! Høres jo logisk ut, selv om hun tisser på både gress, grus og både rundt heimen og nå også (var værre før) på fremmede steder.

Men tepper må de jo ha en gang! Spesielt på kalde vinteren her i nord, f.eks på hytta :ahappy::hyper:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...