Gå til innhold
Hundesonen.no

Golden retrieveren Joko :)


carofo@online.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Da har jeg endelig fått henta min lille nydelige valp, fra vestby hundeskole (veiviseren) Hun er en liten golden retriever, født 12.mai. Hun har opplevde mye nytt denne dagen, men hun er utrolig rolig og sosial for det. Neste steg, er å få hun renslig. For dere som ikke vet hva Vestby hundeskole er, så er det en hundeskole som avler valper for å få den til å bli førerhunder. Det er kun noen få som klarer det, så lite som 20%. Navnet hennes er Joko, som er satt av oppdretter der. Vi kan altså ikke bytte navn, men vi blir nok vant til det navnet også : ) Legger ved noen bilder, men flere bilder kommer senere :ahappy: Joko ligger nå rett ut på tepper rett ved siden av meg :lol:

14246_080715222312_2.jpg

14246_080715222307_1.jpg

14246_080715222315_3.jpg

  • Svar 58
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Gratulerer med herlig valp :lol:

Må bare spørre, har du sikret de kompostelementene der? Eller er de kun støttet av kleskurven og noe annet på sidene der? :ahappy:

Skrevet

Takk : ) Ja, hun er helt nydelig :lol:

Må bare spørre, har du sikret de kompostelementene der? Eller er de kun støttet av kleskurven og noe annet på sidene der? :ahappy:

Jupp, de er sikret, var egentlig bare tilfeldig at moren min hadde satt kleskurev ved siden av :) Har festet toppen med kroker ( som følger med i pakken), og nede er det festet med en slaks boks i veggen ; )

Skrevet

Så herlig tass. :ahappy: Er det sånn at dere skal beholde henne til hun eventuelt blir førerhund, og deretter gi henne fra dere? Og beholde henne resten av livet hvis hun ikke er "god nok"? Eller har jeg misforstått? :lol:

Skrevet
Så herlig tass. :ahappy: Er det sånn at dere skal beholde henne til hun eventuelt blir førerhund, og deretter gi henne fra dere? Og beholde henne resten av livet hvis hun ikke er "god nok"? Eller har jeg misforstått? :D

Ja, det stemmer nok det :) Hun blir tatt inn til en slaks "eksamen" når hun blir 12 - 15 måneder, så blir spennede å se om hun klare det. Vi må nok være godt forbredt på det, for det blir VELDIG hardt å måtte gi henne bort. Det er flest labradorer som klarer testen, så de har bare et kull med golden retriever, og vi var så heldig å få en av de tre som ble født :lol:

Skrevet
Ja, det stemmer nok det :) Hun blir tatt inn til en slaks "eksamen" når hun blir 12 - 15 måneder, så blir spennede å se om hun klare det. Vi må nok være godt forbredt på det, for det blir VELDIG hardt å måtte gi henne bort. Det er flest labradorer som klarer testen, så de har bare et kull med golden retriever, og vi var så heldig å få en av de tre som ble født :lol:

Golden valper er helt nydelige! Det var denne også :ahappy:

Vet du hva denne "eksamenen" går ut på? Og er det noe dere må gjøre for å forbedrede henne på å ta denne "eksamenen" ?

Har alltid lurt på dette, så griper sjansen til å spørre noen som sikkert har litt mer peiling enn meg :D hehe

Skrevet
Takk : ) Ja, hun er helt nydelig :ahappy:

Jupp, de er sikret, var egentlig bare tilfelig at moren min hadde satt kleskurev ved siden av :D Har festet toppen med kroker ( som følger med i pakken), og nede er det festet med en slaks krok i veggen ; )

Ah, smart :lol: Bare så for meg hele saken ramlet i hodet på valpen, hehe :) Liker hun å ligge under der? For det fungerer vel mer som et "tak" enn et bur?

Skrevet
Golden valper er helt nydelige! Det var denne også :ahappy:

Vet du hva denne "eksamenen" går ut på? Og er det noe dere må gjøre for å forbedrede henne på å ta denne "eksamenen" ?

Har alltid lurt på dette, så griper sjansen til å spørre noen som sikkert har litt mer peiling enn meg :D hehe

Vi har egnetlig ikke fått vite noe om hva denne testen går ut på, men antaglighvis hvordan den reagerer på diverse ting, som fek.s når den møter andre hunder, om den har noen uvaner, eller noen andre plager som ikke gjør den i stand til å bli trent opp, som feks. nervøsitet. Vi har fått med en CD til dataen, hvor det står masse fakta, skal få lest dette en dag, og se om det står noe om denne testen :lol:

men det er en del ting vi må gjøre for å forbedre sjangsen for å klare denne "testen".

- Ta mye på hunden, det vil si , ører, snute, føtter, armer osv. Da en blind person er nødt for det, for å sjekke om alt er i

orden.

- Vi kan ikke sparke ball/kaste pinne osv, for det passer dårlig om hunden vil se noen sparke fotball, og dra med seg eieren.

- Vi må trene lydighet og en del forskjellige øvelser, slik at den kommer når du roper på den, og ikke holder seg lengre unna enn 5 meter.

- Ta den med på alle mulige transporter, som feks. Bil, buss, t-bane, tog , båt.

- Bli kjent med andre dyr , og ikke være redd for dem.

- Være trygg i trafikk.

- Være trygg i forskjellige miljøer, både skog og mark, kjøpesentre, matbutikker, glatte gulv, trapper, heier osv.

- Ikke ha den i sofa/seng, da dette er en dum uvane om en stor hund plutselig skulle hoppe oppå sin blinde eier.

Var de jeg kom på nå, kan heller legge til mer om jeg kommer på flere punker ;)

Ah, smart :) Bare så for meg hele saken ramlet i hodet på valpen, hehe :P Liker hun å ligge under der? For det fungerer vel mer som et "tak" enn et bur?

Ja, dette hadde ikke vært noe godt, stakkar. Vi bruker den som seng på dagtid, og på natten fester vi et kopostgjerde foran igjen som en slaks "dør" slik at det blir et bur (kan ta bilde). Vi hadde tenkt å bruke bilburet vi kjøpte til henne, men det blir for liten plass. De på hundeskolen ba oss om å ha valpen i bur på natten og når vi ikke var hjemme. Hun virker som hun føler seg trygg inni der ja. Hun har lagt seg for en stund siden, og jeg lå å strøk henne til hun søvnet, og har ikke hørt noe piping etter det.

Skrevet

:wub:

Nå har vi kommet hjem fra den nest siste turen i dag. Joko har løpt og kost seg masse! Så fotogen var hun ikke, men fikk noen bilder ;) Vi har vært på masse turer i dag, jeg har gått ut med hun neste hver time, og det elsket hun : ) Hyggelig å se hvor godt hun syntes det er å komme ut og leke. Hun lyder nå navnet sitt , og går veldig fint i bånd allerede. :wub:

14246_080716232733_1.jpg

14246_080716232737_2.jpg

14246_080716233557_1.jpg

14246_080716233600_2.jpg

14246_080716233604_3.jpg

Skrevet

Tusen takk :) Vi har vært på besøk hos min bestemor i en uke nå, og Joko har kost seg veldig! Vi har vært å bada i hele uka (i det nydelige været) Hun elsker alt av vann :) Vi var også å besøkte en valp, som broren min har :lol: Joko har kost seg med Pia, som er en blandingshund som bestemor også passet samtidig. Hun har ikke gjort noe fra seg inne ^^

Fler bilder kommer :lol:

Skrevet

Alt går bra med Joko :) Hun har blitt husvarm og elsker å bite på alt! :P Men det er jo helt vanlig i den aldern :P Ellers er hun veldig flink til å være alene. Hun går rett og slett å legger seg. På natten sier hun ikke ett kvekk :P Vi bruker ikke bur på natten mer, da kun er roligere uten. Men, som vi forstod det, sa de kun at vi måtte ha henne i bur til vi stolte på henne. Hun har nesten blitt husten, selv om det skjer noen uhell her og der. Men det er neste punkt på lista som skal læres.

Ting hun allerde har lært er ;

-Sitt

-dekk

-Gi lapp

Hun er veldig glad i å jogge ved siden av meg, og det passer med yppelig :lol: Fotfølger meg :P Hun er utrolig sjalu, så kattene føler seg nok litt utenfor. Her kommer jeg inn i stua og koser med kattene som ligger på gulvet " hei vennen " Da er det en liten krabat som kommer løpende og jager kattene bort, og kommer uskyldig til meg ;p Men det blir nok bedre etterhvert :P Joko er veldig begeistret for kaninene, men også nysgjerrig på kattene. Tror den begge syntes hun er litt voldsom, men tror de blir perlevenner hele gjengen, når hun er over denne tiden :P

Legger inn noen nye bilder av min lille rakkerunge:) :huh:

post-4280-1217721653_thumb.jpg

Skrevet
Hvorfor går det ikke an å legge inn fler bilder : O ?

Hei! Det enkleste er å gå inn på www.tinypic.com og laste ned bilder der og kopiere den texten som har IMG foran og bak :huh: Så limer du den inn her så kommer bildet, du kan ta med så mange bilder du vil :happy:

Valpen er utrolig gossig! Skal dere ha ny hund hvis den skal bli førerhund?

Skrevet
Hei! Det enkleste er å gå inn på www.tinypic.com og laste ned bilder der og kopiere den texten som har IMG foran og bak :huh: Så limer du den inn her så kommer bildet, du kan ta med så mange bilder du vil :happy:

Valpen er utrolig gossig! Skal dere ha ny hund hvis den skal bli førerhund?

Aha, så det er et vist anntall bilder man kan legge som vedlegg da :) Da skal jeg gjøre det :P

Om hun blir førerhund skal vi enten prøve oss på ny valp, eller evt. få kjøpt en ny valp, håper jeg ihvertfall! :lol:

  • 1 month later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...