Gå til innhold
Hundesonen.no

Puddel


Wilma

Recommended Posts

Skrevet

Hei :D

Lurte på om du hadde noe nyttig info om Dverg og toy puddel?

Hva vill du annbefalt av dverg og toy? :)

Og stemmer det at små puddel hunder ofte har mye sykdom? :lol:

Også lurte jeg på om du kanskje har noen opdrettere og annbefale? :ahappy:

Ehh.. litt mange spørsmål da :s

Håper jeg får svar på noen ;)

-----------------------------------------

Hilsen Wilma :hund_01:

Skrevet

Klart jeg kan fortelle litt om puddelen. :ahappy:

Dverg og toy puddel er relativt friske hunder, jeg kjenner faktisk ingen toyer eller dverger som er syke. :lol: Toy og dverg er aktive, kvikke, lærevillige hunder som trenger hjernetrim såvel som fysisk trim.

Sykdommene puddelen er disponert for er epilepsi, leg-perthes, patellaluxation/kneleddsfeil, PRA/øyesykdom og HD/Hoftedysplasi. Du kan finne ut mer om puddelens helstilstanden her. Det er desverre en del useriøse aktører på markedet som selger toy og dvergpudler med patella og andre lidelser så jeg anbefaler deg på det sterkeste å kun kjøpe fra oppdrettere på oppdretterlisten evnt andre som følger puddelklubbens krav til oppdrett. Oppdretterlisten finner du her. Om du vet hvilke farger du liker/ønsker deg så kan jeg peke deg i retning av gode oppdrettere.

Om toy eller dverg puddel er for deg kommer vel litt ann på hva du foretrekker. Toypuddelen er veldig liten synes jeg, en toy er maks 28 cm i mankehøyde. Min hund er etter en toy-dverg parring og han er blitt en stor dverg og det passer meg veldig bra. Toy - dverg parringer er relativt vanlige og i Sølves sitt kull på 4 er det blitt 2 toyer og to dverger. Sølve er liten nok til å ta på armen om det er nødvendig, men stor nok til kunne leke med litt større hunder bla. Hadde han vært en toy puddel på 2,5 kg hadde han ikke få leke med så mange hunder som han gjør, rett og slett fordi puddelen er spinkelt bygd og tåler ikke allverdens trøkk når de er så små.

Pelsstellet er også mer "knotete" på toy synes jeg.. En toy er så liten og har så små poter og snute at jeg synes det er vanskelig å klippe pent, men det er meg. Jeg vet ikke hvor dreven og stø på handa du er. :) Snute og poter skal klippes minimum hver 3 uke og pelsen skal helst børstes gjennom hver dag, det er mye pelstell på puddelen uansett størrelse (i forhold til de fleste andre hunderaser) og du må faktisk like pelsstell for å kunne ha puddel. En ustelt puddel er en vanskjøttet hund.

Et annet aspekt er at toyen kanskje er enda mer gneldrete enn dvergen, det er mye lyd i disse miniatyrene og det er viktig å huske på "stille-trening" fra de er valp.

Jeg anbefaler puddelen til alle som liker hunder med fart, humor og lærevillighet, men de like pelsstell. :D

Skrevet

Tusen takk! :P

Det var jo kjempe mye info som jeg trengte! ;)

Ja, nå tror jeg at jeg går for dverg, jeg liker og gå ganske lange turer

så da tåler vell dvergen mer enn toyen?

Uansett så har jeg nå skjønt hvor utrolig liten toyen egentlig er! :P

Jeg møtte to mellom pudler i byen for noen dager siden, og de var like store som Gulla (Dverg Schnauzeren vår)

Og det synes jeg jo er ganske lite da :lol: Å da tenker jeg at dverg blir jo mindre en det, også skal

Toy bli mindre en det i gjen... Det tror jeg kan bli litt vell lite :rolleyes:

Jeg er ganske glad i pelstell, og kommer til og få hjelp av moren min :)

Jeg skal holde pelsen tove fri og kommer til og gå tur hvær dag. Om det kommer en agillity bane her

skal jeg begynne med agillity også :ahappy:

Av farge vill jeg vell ha Aprikos, Rød eller Mørkebrun :P

- Og igjen TUSEN takk for kjempe nyttig info og mye hjelp! :D

--------------------------

Hilsen Wilma :hund_01:

Skrevet
Tusen takk! :P

Det var jo kjempe mye info som jeg trengte! :ahappy:

Ja, nå tror jeg at jeg går for dverg, jeg liker og gå ganske lange turer

så da tåler vell dvergen mer enn toyen?

Uansett så har jeg nå skjønt hvor utrolig liten toyen egentlig er! :P

Jeg møtte to mellom pudler i byen for noen dager siden, og de var like store som Gulla (Dverg Schnauzeren vår)

Og det synes jeg jo er ganske lite da ;) Å da tenker jeg at dverg blir jo mindre en det, også skal

Toy bli mindre en det i gjen... Det tror jeg kan bli litt vell lite :rolleyes:

Jeg er ganske glad i pelstell, og kommer til og få hjelp av moren min ;)

Jeg skal holde pelsen tove fri og kommer til og gå tur hvær dag. Om det kommer en agillity bane her

skal jeg begynne med agillity også :lol:

Av farge vill jeg vell ha Aprikos, Rød eller Mørkebrun :)

- Og igjen TUSEN takk for kjempe nyttig info og mye hjelp! :P

--------------------------

Hilsen Wilma :hund_01:

Hei igjen,

Når det gjelder kapasiteten til en toy puddel vil jeg tro den kan gå like lange turer som en dverg, men i dyp snø så sliter både toy og dverg. Ulempen med toy er for meg at pelsstellet blir knotete og at den er mindre robust i kroppen, og muligens at lydnivået er noe større enn på dverg, men det er veldig individuelt. Når det er sagt er jeg ikke fremmed for å kjøpe meg toy puddel (eller Bichon Havanais) neste gang. :D Men for din del høres en stor dverg eller en liten mellompuddel perfekt ut. Jeg sender deg en PM på noen oppdrettere jeg vet på de fargene du lurer på. ;)

Skrevet

Ja, jeg tror jeg velger dverg :ahappy: Vil ikke ha så høyt lyd nivå :)

Å nå skal jeg inn og se på oppdretterne du sende meg :lol: Tusen tusen takk, det er til stor hjelp!

--------------------------

Hilsen Wilma :hund_01:

  • 1 month later...
Skrevet

Tror jeg har funnet hvilken oppdretter jeg (vi) har lyst til og kjøpe valp av :)

Det var en av de linkene du sendte meg! :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...