Gå til innhold
Hundesonen.no

En død flått-historie


Tøfflus

Recommended Posts

Skrevet

Igår så jeg en slik ekkel liten "kladd" i underleppen på en av hundene, iiik, en flåttj#¤%...... :frantics:

Frem med nyinnkjøp flåttfjerner, en sånn kubein-ting, og satte igang. Men neida, den bare "smatt" igjennom. Hmmm, funker ikke denne tingen da...prøvde igjen, samme sak, flåttj#¤% slimet seg gjennom "kubeinet".

Så da måtte pinsetten frem. Litt strul for å få tak, men av kom den da til slutt, helt intakt.

Og etter å ha fått av flåttj#¤% skjønte jeg hvorfor den bare "slimet" seg gjennom kubein-tingen.

Flåttj#¤% var dau som ei sild!

Posen var tom og slapp som en...(ja, her nevnes ingenting) og flåttj#¤% rørte ikke et bein.

Dette har jeg aldri sett før. En flåttj#¤% som sitter fast, ikke har suget en dråpe blod, og attpåtil er stein død?!?

Er dette vanlig eller er mine hunders underlepper full av "drep-flåttj#¤%" remedier logik.png

Skrevet
Igår så jeg en slik ekkel liten "kladd" i underleppen på en av hundene, iiik, en flåttj#¤%...... :|

Frem med nyinnkjøp flåttfjerner, en sånn kubein-ting, og satte igang. Men neida, den bare "smatt" igjennom. Hmmm, funker ikke denne tingen da...prøvde igjen, samme sak, flåttj#¤% slimet seg gjennom "kubeinet".

Så da måtte pinsetten frem. Litt strul for å få tak, men av kom den da til slutt, helt intakt.

Og etter å ha fått av flåttj#¤% skjønte jeg hvorfor den bare "slimet" seg gjennom kubein-tingen.

Flåttj#¤% var dau som ei sild!

Posen var tom og slapp som en...(ja, her nevnes ingenting) og flåttj#¤% rørte ikke et bein.

Dette har jeg aldri sett før. En flåttj#¤% som sitter fast, ikke har suget en dråpe blod, og attpåtil er stein død?!?

Er dette vanlig eller er mine hunders underlepper full av "drep-flåttj#¤%" remedier logik.png

Jeg har aldri prøvd en slik flåttfjerner som du beskriver her, har bare bruk neglelakkfjerner på en vattdott og holt dette en stund på flåtten. Da har den etter en kort stund blitt bedøvet og falt av dyret. Syntes det var for ille å søle bort godt brennevin til dette bruket! :D

Nå er det svært skjelden noen av mine dyr har fått på seg flått, selv om vi har bodd i nærheten av løvskog i mange år nå!

Men "Wester", den eldste katten vår fikk en flått i nakken i fjor sommer, den hadde spist seg god å feit, så jeg lot den sitte til den falt av av seg selv neste dag! Da tok jeg bare å kaster vesenet i søppla! :o

Men ang. flåtten som var stein død, kan jo hende at bikkja hadde dårlig ånde da, så flåtten tok repern før den rakk å suge blod!? :frantics:

Skrevet

Har opplevd flere ganger å finne døde flått på hestene. vanligvis etter at de er påført antiflåttmiddel, men innimellom ellers også. :frantics: å helt unormalt er det nok ikke. Men enig, de er UMULIG og få ut da ..

Guest lijenta
Skrevet

Min avdøde TIgergutt var av den sorten at de fleste flottene døde på han. Det virket som dem hadde i noen omganger iritert han og han hadde klødd hull på dem. Men andre ganger så så det ut til at dem hadde festet seg og dødd. Det skjedde hver sommer i de ti årene han levde. Den kubeine bruker å komme i to utgaver og noen ganger så må du bruke det minste kubeinet.

Skrevet

Oki, har bare aldri opplevd at en flått sitter så fast uten å ha suget blod og attpåtil er død :o

Godt det ikke er heeelt unormalt da, selvom det ikke er det vanligste heller :frantics:

Har sjelden, omtrent aldri, flått på mine så dette ble liksom en helt ny opplevelse. Kanskje det er noe i det, AnneM, at han hadde så dårlig ånde at flåttj#¤% bare ikke maktet presset ;):|

Uansett var han rimelig fornærmet på meg etterpå, hunden altså, ikke flåtten, den var jo død :D , at han gikk sin vei og ville ikke snakke med meg på en stund. Ikke så rart, all den tid jeg halte og dro i underleppen hans for å få vekk den flåttj#¤%

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...