Gå til innhold
Hundesonen.no

Doping?


mene

Recommended Posts

Skrevet

Nå har jeg prøvd å følge med i tråden om alle KO. Og det jeg ikke kan begripe, (beklager, jeg æ'kke så smart), er hvorfor det ikke gjøres dopingkontroller også i eksteriørbedømming? LP? Agility? For det vi driver med er da sport eller? <_< Hvis denne oppdretteren lenge har vært mistenkt for å dope ned hundene sine før bedømming, hvorfor er ikke dette undersøkt og evt. påtalt da? Hundekjørerne kan få dopingtestet hundene sine. Er resultatetene de oppnår "mer verdt" en f.eks. en BIG for en utstiller? Er det fordi hundekjøring er en sport godkjent av Norges idrettsforbund? Har ikke NKK noe regelverk for doping, hva finnes fra FCI? Noen som vet mer enn meg om dette? :)

Skrevet

Det gjøres ikke fordi det koster penger, og det er ikke så vanlig å dope hundene (gi dem beroliggende). Man kan gi beskjed til sekretæriatet at man har mistanke om at en hund er dopet, men det er du selv som må stå for koastnadene av at det blir utført en test.

Ang. disse KO'ene så ble det vel sendt inn prøver av hårsekker og diverse for test av doping og DNA prøver, men eieren sende inn blodprøve av en annen hund enn den aktuelle hunden, derfor fant de ingen beviser, hverken på doping eller på annet.

Skrevet

:) Hvis eieren hadde mulighet til å sende inn prøver uten at det var kontrollør til stede, dvs. at en uavhengig person verifiserer at prøven faktisk er tatt fra hund som er mistenkt dopet, så er det IKKE en dopingkontroll. Hvis hunden også er DNA-testet, i samme slengen, så kan det aldri avles på hunden som gikk utstilt i dopet tilstand da. I og med at dens DNA "henger" på en annen hund.... På den annen side, hvis det er mulig for "hvem som helst" å "bestille" dopingkontroll av annen manns hund begynner jo dette å bli skikkelig morsomt...

Skrevet

Enig i at det bør testes. Hunder kan jo gå på smertestillende, f.eks rimadyl, under konkurranser uten at dette oppdages. Ikke bare vil en hund som til vanlig har vondt, yte bedre, men det er jo meget etisk betenkelig å konkurrere med en hund som har smerter.

Skrevet

Må sette meg inn i om det finnes noe regelverk overhodet på dette her jeg nå. Er det mulig at det ikke er noen regler for dette da?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...