Gå til innhold
Hundesonen.no

Protest-tissing?


beedicte

Recommended Posts

Skrevet

Har en seks måneder gammel kleinspitz-valp som nå endelig har blitt stueren.. Bortsett fra når hun er på besøk hos søstern min.... Der tisser hun overalt, hele tiden, selv om hun akkurat har vært ute. Hun klarer jo å holde seg nå, så dette må jo være protest eller noe sånt?

Søstern min har en jevngammel valp, og de har vært mye sammen, men kan det være markering av revir overfor denne? Noen som har noen forslag på hvordan jeg kan få en slutt på dette? Søstern min vil nemlig ikke passe Lilly lenger dersom dette fortsetter!

Skrevet

Har aldri trodd det døyt på protest-tissing, jeg. Hunder er ikke utspekulerte. Men de kan fort tisse litt når de er usikre. Hvis hunden din er usikker hos søsteren din, er det like lurt at hun ikke passer henne.

Skrevet

Nå har jeg ikke svar på spørsmålet ditt, men kjenner meg igjen i situasjonen. Jeg passer bikkja til min mor som er 2 år og vært stueren siden 5mnds alderen. MEN når han er her er han helt besatt på å komme opp i etasjen over der svigermor bor. Omtrent hver gang han er på besøk der, driter han eller tisser. Her nede hos meg gjør han ikke noe sånt, ikke hjemme hos seg selv og heller ikke på besøk hos andre. Aner ikke årsaken her i gården og har ikke noe svar iforhold til årsak i ditt tilfelle, men her kommer jeg til å følge med <_<

Håper du finner en løsning på problemet ditt.

Skrevet

Enig med Ida. "Protest-tissing" ideen har jeg kun oppfattet som sprøyt fra ende til annen. Tissing på steder som ikke skal forekomme har etter det jeg har opplevd vært basert på stress, usikkerhet eller rett og slett lukt fra tidligere uhell som ikke har blitt fjernet tilstrekkelig (med andre ord, lukt som sier "velkommen til å legge fra deg her midt på stuegulvet" :D).

Skrevet

Hun er ikke en spesielt verken stresset eller usikker hund, snarere tvert imot egentlig. Hun er jo med overalt på fremmede steder uten å tisse der... Så kanskje jeg skal be søstern min vaske gulvet bedre! Hehe! Får håpe hun vokser det av seg i alle fall...

Skrevet
Har en seks måneder gammel kleinspitz-valp som nå endelig har blitt stueren.. Bortsett fra når hun er på besøk hos søstern min.... Der tisser hun overalt, hele tiden, selv om hun akkurat har vært ute. Hun klarer jo å holde seg nå, så dette må jo være protest eller noe sånt?

Søstern min har en jevngammel valp, og de har vært mye sammen, men kan det være markering av revir overfor denne? Noen som har noen forslag på hvordan jeg kan få en slutt på dette? Søstern min vil nemlig ikke passe Lilly lenger dersom dette fortsetter!

Er nok enig med det som er blitt nevnt her av andre. Ikke lurt å hahHunden din passet av din søster da den kanskje blir usikker når den er der. Jeg vet ikke,er liksom ikke så lett å vite. Kanskje det har noe med at hunden din blir påvirket av den andres hundens adferd. Husk den er fortsatt en liten valp å får inn mange nye intrykkpå et nytt sted.... Ting tar tid,å få en valp stueren når den er på en plass den ikke føler som hjemme er jo en prosess. En valp på 6 måneder ville nok ike jeg sett på som utlært i den forstand.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Takk for svar.  Nei, jeg har alltid ment og prøvd å unngå å hilse på hunder. At hunden min bare skal lære seg at andre hunder eksisterer, men at han ikke har noe med de å gjøre. Annet enn de 2-3 hundevennene han har. Det skal jo sies at vi bor på landet, så ferdes mest i skog og fjells, så vi møter ikke folk eller hunder så ofte hjemme. Men han er veldig trygg og grei, mtp han har vært med meg på jobb over hele landet siden han var 10 uker. Har tatt han med meg inn til byen ved noen anledninger for sosialisering, altså se men ikke røre, og det går stort sett kjempe flnt. Men da er det mer avstand, og jeg har prøvd med alle mulig godbiter og ball, og det er som en bc flest at det er ballen som er best. Men det bruker vi svært sjeldent da han girer seg opp altfor mye og mister fokus. Med ballen kan han være løs blant hunder og folk uten å bry seg om de. Hadde vært morsomt å hatt halvparten av fokuset hans uten ball, som han har med ball 😀 Nå blir han 2 år om en mnd, og problemet rundt hunder har blitt mye bedre. Og vi har ikke gjort noe annerledes egentlig, annet enn å prøve å få mer avstand. Han kan løfte litt på halen og pelsen, men ingen bjeffing eller knurring. Han lander veldig fort etter vi har passert også. Hadde ett tilfelle hvor en liten hund løpt mot og bjeffet og herjet i inngjerdet hage, da dro han i båndet og reiste litt pels. Men ingen lyd da heller, men ble fint med videre og snuste for seg selv i grøfta mens den andre holdt på i bakgrunn. Mye av det er nok pga båndet virker det som også. I langline hvor han får fler forsøk og muligheter til å tenke selv, før lina blir stram så går det bedre enn i kort bånd hvor det kanskje blir stramt med en gang. Så jeg tror jo vi er på bedringens vei, og at det vil bli enda bedre mellom 2 og 3 år 🤞
    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...