Gå til innhold
Hundesonen.no

Kampfisk


Maria

Recommended Posts

Jeg har i en måneds tid hatt en av kampfiskene mine (har to) i en bolle pga. mangel på annet akvarie. Jeg fikk tak i en "glassboks" på ca. 25 liter (det er opprinnelig et terrarie, men er med glasslokk med foringshull i toppen). Ellers er det ikke noe annet som følger med. Jeg valgte å flytte kampfisken over i denne tanken, da bolle er noe jeg er helt imot. Men det jeg lurer på er om den klarer seg om jeg ikke installerer en pumpe? Jeg tenker at jeg nok må bytte vann ofte for å sørge for god nok oksygentilgang, men jeg ønsker at den skal få det bedre nå enn den hadde det i bolle liksom. Den andre kampfisken er i akvariet, så jeg får litt dårlig samvittighet for "lille" Putte. Hehe.

Jeg vil helst unngå å putte masse utstyr nedi den nye tanken, for jeg tror den er ganske skjør. Dessuten står den nå på badet, slik at det er fin temperatur på vannet. Problemet er at det ikke er strømuttak på badet, så jeg får ikke koblet til noen pumpe om det skal stå her. Og da baller det plutelig på seg med behov for varmekolbe osv.

Hva tenker dere?

Forøvrig er fisken fin i farta og virker mye mer fornøyd nå enn før - ikke så rart! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som Marianne skriver burde den helst have et lidt større akvarie, men den kan sagtens klare sig der uden pumpe, da det er en labyrint fisk, dvs den går til overfladen og trækker vejret, men sørg for at skifte 1/3 af vandet et par gange om ugen.

Minimum temperaturen i karet bør ikke være lavere end 22 c. dog trives de bedste i vand der er 24-28 grader c.

Har du planter i karet til den?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei og takk for svar. :P

Jeg hadde regnet med at noen ville be meg finne en større tank, men det vet jeg svært godt. Hadde karet grenset til dyreplageri hadde jeg ikke hatt det. Tro det eller ei, men jeg har hatt fisk hele livet og det har jeg lært mye av. Men jeg kan ikke ha større kar her jeg bor og fordi jeg ikke har penger til det nå. Allikevel vil jeg ha denne fisken. Heller her enn i syltetøykrukken den var i før jeg fikk den liksom. Spørsmålet mitt ville jeg derfor ha svar på. Takk derfor til Einstein&Charlie.

Og jeg har forresten et spm. til:

Vet noen om det finnes små batteridrevne pumper?

EDIT.

Kan jo tilføye litt. Skrev svaret jeg la inn i går på internett på mobilen...

Jeg har 3 planter i karet jeg har satt opp, så det er middels mye beplantet. Ellers er det foreløpig veldig "plain". Dette med vannverdier vet jeg godt, det samme gjelder temperatur og slikt. Jeg har lest og spurt masse om kampfisk siden jeg fikk det for første gang for 10 år siden :P

Når det gjelder det jeg skrev over ka jeg jo utdydype det litt.. Grunnen til at jeg blir litt småirritert hvis folk ikke gir annet svar i tråden enn

Skal du virkelig gjøre noe bra for fisken din så kjøper du ett større kar
, er a det alltid blir et evig jag om at alle budrde ha større tank osv. Jeg føler meg som verdens verste dyreeier når det er det jeg får til svar hver eneste gang jeg nevner hvor stort karet er, men er da virkelig klar over hva akvarister mener om saken. Personlig skulle jeg gjerne hatt et kar på 1000 liter til en fisk, men sånn blir det ikke i dette tilfellet. Beklagelig vis. Forøvrg tror jeg ikke fisken lider noen nød, til sammenlikning med hvordan den hadde det før - hvis jeg skal nevne det igjen... Jeg tenker at det vil gange fiskene mye mer om folk her inne kunne prøve å legge fra seg litt av akkurat dette. Folk kommer sansynlig vis ikke til å skaffe seg ny tank selv om noen sier de burde det, så hvorfor ikke hjelpe dem med å gjøre det beste de kan ut av det de har?

Litt frustrasjon, bare... Beklager om dere oppfatter meg som sur eller grinete.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...